Ďábel od vedle

• USA The Devil Next Door
USA, 2019, 3 h 52 min (Minutáž: 44–52 min)

John Demjanjuk (a.z.), Pat Buchanan (a.z.), Dean Reynolds (a.z.), Wernher von Braun (a.z.)

Clevelandského dědečka postaví v Izraeli před soud s obviněním, že býval dozorcem v nacistickém vyhlazovacím táboře a říkalo se mu Ivan Hrozný. (Netflix)

BoPo

Obsahuje spoilery: Za mňa tam bol až priveľa prísediacich, ktorí neslúžili príbehu, ale prišli odprezentovať svoju vlastnú predstavu o sebe samých. Zbytočne naťahovali čas. Reálne to mohlo mať 3 diely a dojem by to nijako nenarušilo. Zároveň sa dokument snaží vzbudiť dojem, že ide o proces, ako keby, so samotným Hitlerom. Pozerajte, máme tu najväčšiu beštiu v histórii ľudstva. Zaujímavé bolo to zistenie, ako a prečo sa USA chovalo k bývalým náckom. Inak osobne si myslím, že to nebol Ivan, že to bol iný nácek, ktorý robil rovnaké, podobné veci. Ak by bol nevinný tak by reagoval od začiatku úplne inako a zároveň by sa jeho rodina súdila s vládou skrz pošpinenie mena a zdravotnú ujmu a tak. Za mňa informačne zaujímavé, ale nevhodne, nezaujímavo odprezentované. ()

Djoker

Dokument by byl fascinující, i kdyby v rámci jedné hodiny shrnul neuvěřitelný příběh Johna Demjanjuka. Dokázat někomu u soudu, že byl před lety na určitém místě a v určité pozici, je evidentně dost náročný úkol. Netflix si však s celým tím absurdním cirkusem vyhrál a prostor dostaly i další zajímavé postavy v čele s ukázkovým žiďákem Sheftelem, který se stal největší hvězdou filmu. Viděl jsem hodně, ale aby žid obhajoval nacistu před soudem v Izraeli, to už je fakt za hranou. Divák po čase ani neví, čemu vlastně věřit, když možná lžou a podvádí obě strany. ()

Nin

Dokument o šokujícím případu chlápka, který byl pravděpodobně dozorcem v koncentračním táboře. Občas je to poměrně komplikovaný případ a dokumentární minisérie je natočená schválně tak, abysme často pochybovali, jestli to opravdu spáchal nebo jde o velký omyl. Důležitější pro mě ale bylo sledovat různá důležitá témata jako silné emoce ohledně holokaustu a celkově ten lidský aspekt. Židi toužící po spravedlnosti, rodina toužící osvobodit svého milovaného člena rodiny, obecně lidé snažící se nějak vyrovnat s následky války... Je tu toho poměrně dost. Ne všemu přijde dokument na kloub a zajímaly by mě i další detaily o mnohých účastnících. Tedy s výjimkou slizkého právníka, z něhož jeho touha po slávě udělala v mých očích regulérního padoucha. Devil Next Door je navíc k tomu z velké části i soudní drama, což mě dost baví. (8/10) ()

phoenixer

Ivan Hrozný aka Ivan Demjanjuk, Ivan Mykolajovyč nebo také John Demjanjuk. Válečný zločinec, chladnokrevný lhář a vrah. Díky studené válce se tahle SS krysa dožila nadstandartního věku a nebyla vlastně nikdy řádně potřestána. Dokument skvěle popisuje celou pozici státních orgánů, soudů i svědků z Treblinky. Po zhlédnutí dokumentu jsem měl na jazyku odpornou pachuť hořkosti a v hlavě pouze myšlenky jako "Burn in hell, you fuckin nazi!" ()

Atheas

Měl jsem za to, že každý bývalý nacista musí být rychle po dopadení co nejrychleji odsouzen a popraven a ono je to přesně naopak. Soudní proces jako výsměch pozůstalým? Tento dokument je zvláštní tím jak je neskutečný. Pořád nějak nemůžu uvěřit, že se všechno toto skutečně stalo. Nevím, jestli jen mě přišlo, že Demjanuk je zcela jasně masový vrah. Každopádně nejvýrazněji se na přitažlivosti dokumentu podepsal profil izraelského obhájce Demjanuka. Takového zmrda je potřeba opravdu pohledat a ten už podle ksichtu vypadal tak, že jeho jediným záměrem je každé ochcat a potom se na něho vysrat. ()

• Polský premiér Mateusz Morawiecki upozornil společnost Netflix na chybné vyznačení polských hranic v dokumentu. Ve snímku byly totiž vyznačeny současné hranice Polska a tím mohly v divákovi budit dojem, že koncentrační tábory byly vybudovány tehdejší polskou vládou. Netflix na toto upozornění zareagoval a ředitel Reed Hastings 14. 11. 2019 prohlásil, že v příštích dnech budou texty, do některých map představených v seriálu, doplněny, aby bylo jasnější, že koncentrační tábory v Polsku postavil a provozoval německý nacistický režim, jehož vojáci vpadli do země a okupovali ji v letech 1939 až 1945. (kukkik)
  • Němečtí historici představili v lednu 2020 dosud neznámé fotografie z nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor. Na dvou z 361 zveřejněných snímků je podle odborníků také někdejší dozorce John Demjanjuk. (klukluka)
  • John Demjanuk zemřel 17. března 2012 v pečovatelském ústavu v Rosenheimu ve věku 91 let. (Homerking)