Paperhouse

Příběh s tajemstvím s horrorovými prvky. Dívka na prahu puberty kreslí dům. A teprve později začnete pomalu, ale jistě chápat, že to, co kreslí, je svým způsobem skutečné, má to vlastní život, který může ovlivňovat, a který pomalu začíná ovlivňovat ji. Že tvoří svět, do nějž vchází častěji a častěji, až nakonec zjistí, že probudit se je stále těžší a těžší. Zvláště, když v tom domě na papíře, v její mysli, v jiné realitě žije spřízněná a trpící duše. Nechápe tak docela, co se to děje a už vůbec nemůže očekávat, že to pochopí její máma... Film je příběhem dvou dětí, které se setkávají ve světě, který není tak docela neskutečný a který se možná někde stýká se světem naším... (kojot.name)

choze

ARAŠÍDOVÁ POMAZÁNKA 2. Prostě haluz. Než na příběh se tu tlačí na narůstající znepokojivou atmosféru četných snových pasáží, v nichž má vše kromě lidí jen hrubé obrysy hrdinčiných dětských kreseb. Ta se v druhé polovině na chvíli překlopí v solidní horor, končí ale poeticky a ne úplně dořečeně, takže nečekejte, že se vám do puntíku vysvětlí fungování snového světa. Mě osobně to nevadilo, i když jsem na to samozřejmě byl zvědavý, protože právě z toho film těží svoje napětí, které posiluje výborný hudební podmaz. Dětští představitelé byli vybráni a hrají dobře, klukovsky působící představitelka hlavní hrdinky je typově zajímavá, ale má trochu smůlu, že je její postava ze začátku dost nesympatická. Každopádně pozoruhodný snímek, jak pro hororisty, tak pro ty, co mají rádi filmy o dětech. ()

JFL

"Paperhouse" staví na geniálním nápadu pojmout hranici mezi dětstvím a dospíváním přes dětské kresby. Ty nebere jako primitivní záznamy reality, ale naopak coby věrné zobrazení fantazie. Vyprávění pojednává o dospívající dívce, která se začíná pubertálně vymezovat vůči všemu a všem, ale nejen její kresby naznačují, že v jádru ještě je dítětem, které své činy nevnímá kauzálně, ale pouze egocentricky. Její dospívání se tedy odvíjí přes postupné přijímání zodpovědnosti a uvědomování si důsledků svých rozmarů. Dívku sužují horečnaté sny, během nichž se ocitá v doslovně reálném světě svých kreseb. Přízračná fantazie se ale tentokrát neformuje podle představ hrdinky, nýbrž jí vlastně vzdoruje svou důslednou logikou, že se v něm zhmotní vše, ale současně také výhradně to, co do něj přimaluje. Když se pak dívka snaží si svět podmanit a dětinsky se vůči němu bouřit, propadá do naopak do stále bizarnějších a děsivějších vizí. "Paperhouse" fascinuje svou originální premisou (převzatou z předlohy od Catherine Storr) a ambicí ukázat přechod dospívání jako mnohoznačnou a v zásadě traumatizující zkušenost, která je expresivně vyjádřena omšelou a pokřivenou výpravou. ()

Superpero

Je tam spousta znepokojivých motivů a ty scény z tajemného domu, když jde do tuhýho jsou fakt napínavé. Zombie chůze slepýho otce doprovázená kytarovými riffy by mě v mládí asi strašila hodně dlouho. Bohužel má ten film hrozně přetaženej konec, když už se nic zajímavýho neděje. Smůla jinak by to byl mnohem větší zážitek. Tvůrce Candymana se nezapře. ()

Bloody13

Paperhouse mě dostal přesně tam, kam chtěl. Do svého fantaskního domu, do fantazie i snů mimo realitu, kde se dětský svět však prolíná s tím dospělým. Látka je uchopena velmi přesvědčivě a s citem pro detail. Už od začátku jsem k němu přistupoval jako k dětské fantasy, aby mě v několika momentech nachytal nepřipraveného a tím skutečně silně vyděsil. Za pozornost stojí i kouzelný soundtrack, co složil hudební veterán Hans Zimmer. ()

Nin

Poměrně zajímavý fantasy horor pro děti. Na menší diváky myslím tenhle film zapůsobí zaručeně, ale mně tam scházela výraznější dějová linie a možná ještě víc těch skvělých temných scén s úžasnou snovou atmosférou. Kromě ní toho bohužel ve filmu už moc není. Ale jak jsem řekl - Pro děti opravdu výborná záležitost. (6/10) ()

• Dva dny před kino-premiérou bylo rozhodnuto, že postava Kate by měla být Britka, takže americká herečka Glenne Headly musela svou postavu velmi rychle předabovat s britským přízvukem. (hladass)
  • Paperhouse je jediným filmem, ve kterém Chalotte Burke, představitelka Anny, hrála. (hladass)