Magické Andy

• Mexiko Andes mágicos (viac)
Mexiko, (2019–2021), 4 h 1 min (Minutáž: 23–27 min)

V úchvatném dokumentu se představí pět osob z různých míst od Argentiny až po Kolumbii. Spojuje je vášeň k majestátním velehorám Jižní Ameriky. (Netflix)

Amberjack

Krásný dokument o pohoří, které se táhne od jihu až na sever latinskoamerického kontinentu. Jsou tu vidět záběry, které vás donutí jít si přepočítat úspory a uvažovat o výletu k magickým Andám. ()

cocrHeLL

Jako dokument to naprosto selhává, ale víceméně bychom to mohli považovat spíš jako cestopis a souhrn informací o tom, jak se průřezem pohoří And žije od jihu k severu. Záběry jsou opravdu orgasmické, avšak příliš moc naivní a idylické vyprávění s absencí hlubších informací tomuto počinu odebírají jistý punc skutečnosti a uvěřitelnosti. Zkrátka, dívá se na to dobře, ale nic víc, než polohopis, Andes Mágicos nepřináší. ()

Fjera

Netflix v anotaci zve na "úchvatný" dokument. Ne, je to nuda ve stylu Toulavé kamery. Zajímavá a krásná místa zpracovaná neuvěřitelně odbytým a amatérským způsobem. ()

JohnCZ

Magical Andes u mě provází spíše zklamání. Už samotný voice-over. Vypravěč v angličtině sice mluví hezky a klidně, ale bez emocí. S hlasem pracuje akorat při čtení názvu seriálu a z toho jsem měl zase pocit, jako kdyby uváděl starou britskou reklamu na magické spodní prádlo. Ve druhé sérii už Netflix dovoluje přepnout na španělštinu a ta je z principu o trochu živější. O moc lépe na tom není scénář a tady se zase vrátím ke slovu reklama. Magical Andes neni ani cestopis, ani dokument, ale spíš sled různých hezkých záběrů a jednoduchých příběhů lidí, kteří milují svou zemi, přírodu a hory. To je sice hezké, ale málokdy se od nich divák dozví něco víc. Třeba taková paní, co miluje svou číču. Mluví o ní, jak je skvělá, jak se s ní cítí spojená. Záhy sice vyjde najevo, že mluví o nápoji, který sama vyrábí a divák i nakonec z kontextu pochopí, že se dělá z místní kukuřice, ale že se jedná o alkohol už dokument nepoví. A takhle je to se vším. Hezká slova, hezká hudba, ale žádná hloubka. Vizuálně to působí taky spíše amatérsky. Tvůrci používají hodně záběrů z dronů, přičemž jejich kvalita je velice rozdílná. Něco vypadá krásně, něco dost meh. Nejvíce práce ovšem odvádí samotná malebná a neokoukaná příroda Jižní Ameriky, díky které se na to i přes všechny výtky dívá vlastně docela příjemně. Ale jen jako na pohodové relaxační video. Na plnohodnotnou dokumentární sérii je to bohužel trochu málo. ()