Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zdrogované dievčatá sa stávajú hračkami vplyvných mužov z mafie i najvyšších miest  politike. Vo veľkom biznise sa tu točia peniaze, vydieranie je len iný spôsob obchodu. A moc je ten najlepší spôsob, ako chrániť svojich ľudí pred políciou a súdmi. Ak máš moc, môžeš všetko. V tejto krajine sa niektorí budú mať dobre. Malebnú krajinku kdesi pod horami ovládajú vysokopostavení zločinci, ľudia prepojení  politikou, mafiou, ale aj s políciou, súdmi a veľkými kšeftami. Závislá tínedžerka zmizne z resocializačného centra, no nikomu nechýba. O nútenom sexe a drogách chce povedať na polícii, ale pošlú ju preč. Vyhľadá novinára, ktorý sa pustí do rozplietania neuveriteľnej chobotnice zločinu, mafie, vydierania. Talentovaný politik sa stane Predsedom a ovládne celú krajinu, pretože kto má moc, má pod palcom aj políciu aj štátne obchody. Z malého veksláka sa stáva veľký vydierač, ktorý s ľuďmi narába ako so šachovými figúrkami. Lenže môže pravda prežiť, medzi ľuďmi, ktorým ide o prachy a moc? Alebo sa Boh peňazí neštíti ani vraždiť? (Cinemart SK)

(viac)

Videá (11)

Trailer

Recenzie (371)

verbal 

všetky recenzie používateľa

Sa máte, maďarskí bratia. Vaša sviňa už je takmer v klobásach, na tu našu, u vás vyžratú, sa ešte len varí voda. Aj u nás vieme, že tento Arpád Huňády je bulvárne hovado a tendenčne manipuluje fucktami, no na každom šprochu ... Čiže aj pres tu čisto náhodnú podobu Kočnera a Fica, fiktívnu krajinku kdesi medzi Žilinou a Segedínom a lopatistický prstovýcic z veľmi pravdepodobných chýr ide o filmík pekne nakrútený, kulantne zahraný, primerane bulvárne zábavný a pri porovnaniu s našimi pomermi aj ľahko uveriteľný. Po niečom takom by naša sviňa iba na mesiac zmizla z očí, kým by sa to neupokojilo, a potom vyliezla s tým, že ide len o štvavú kampaň a že nikdy neodstúpi, nech sú dôkazy akokoľvek presvedčivé, a aj keď ho 300 000 ľudí pravidelne posiela na demonštráciách do piče. A tak tu zatiaľ len vrúcne dúfame, že naša voda bude čoskoro tiež dostatočne horúca na sparenie ďalšej maďarskej svine. Zo srdca vám prajem, nech je ta vaša nová sviňa menej nenažratá než ta predchádzajúca, a čo najmenej fiktívnych filmov podľa neskutočných udalostí. Ale nabudúce si ten export zmrdov radšej vopchajte do riti, nech ostanú pod Tatrami a honia si tam motýle. ()

MM_Ramone odpad!

všetky recenzie používateľa

Arpád Soltész je známy tým, že zúrivo nenávidí všetko národné a slovenské. V minulosti sa prezentoval tým, že hrubo urazil všetkých Slovákov: „Slovaci sú čvarga v východnej Európy ako Poliaci a Maďari. Tí čo furt otŕčali dlaň, ale odmietali čokoľvek dávať. Fuj, však to sú už prakticky Rusi, to je horšie než Sýrčania a Eritrejci dokopy“. Soltész prejavil aj nenávisť k celej bielej rase: „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“. O každom človeku, ktorý nesúhlasí s jeho pokriveným svetonázorom hovorí, že je "čvarga, chamraď, chrapač, svoloč, lúza, spodina, zberba". Svojím agresívnym a nenávistným vystupovaním robí hanbu nielen liberálnej scéne, ale aj rodičom zavraždeného novinára Jána Kuciaka, po ktorom pomenoval svoje pseudo-investigatívne centrum. No a na základe literárnej predlohy tohto kaviarenského primitíva bol v roku 2020 natočený film "Sviňa". Podľa názvu som predpokladal, že to bude jeho autobiografia. Zhliadol som však len akýsi zmätený, manipulatívny, podradný, angažovaný, politicko-výchovný thriller. Z odpadu sa vyprodukoval iba odpad! ()

Reklama

MikO_NR_1909 

všetky recenzie používateľa

Po rokoch si pripomeniem toto obdobie od natočenia Kandidáta (a min.) až po Sviňu ako "éru slovenského angažovaného filmu". Bohužiaľ, vo všetkych snímkoch dominuje prvoplánový pátos a ťažká jednostranná pravicovo-liberálna agitka, ktorá myšlienkovo predáva doslova mačku vo vreci. To nie je o kritike a sebareflexii spoločnosti, tieto filmy sú odstrašujúcou ukážkou tázavého nepochopenia príčinných udalostí o systémovom zlyhaní ponovembrového vývoja. Tieto filmy len zgrupujú vybrané príklady nepriateľských elít, ktoré zošuveria a zlepia dokopy, pridajú tomu zveličený nános, až si pripadám, či dospelý, ktorí si idú túto úderku (lebo divácka vzorka je jasná), si fakt zaslúžia nápravu v krajine. Nemám ten pocit. Technicky je Sviňa podobne preexponovaná ako príbuzenské tituly z tohto obdobia. Je širokouhlá, vyumelkovaná ale aj priamočiara, vtieravá a doslovná. Pozrime sa na takú Tichú bolesť (1990), ktorá vyobrazila obdobie komunizmu necelý rok po nežnej revolúcii. Tak nevtieravý a presvedčivý revizionizmus poukázaný v medziriadkových obrátkach dialógoch a poetického nedopovedania. Áno, politický triler je iná káva, ale žiaľ, spôsob natáčania a vyškieranie väčšiny hercov je iba plytkou zábavkou bez pridanej hodnoty a výrazovej príčetnosti. A tie úvodné titulky o "prípadnej náhodnosti postáv a reálií so súčasnou situáciou" sú trápne. Už sme to videli v Únose. ()

Ampi 

všetky recenzie používateľa

Poslední čtvrtá hvězda je, podobně jako u Únosu, za téma. Opět chytře natočeno a puštěno před volbami. Není tu Předseda je tu Robert - Bobo. Není tu Chalanisko je Ňuňu. Zajímavý je i citát na začátku filmu: Nebylo muže, ani Peršana, ani Méda, ani v našem rodu nikoho,kdo by mága Gaumátu připravil o moc. Každý se ho bál, protože mnoho lidí nechal zahubit. Nikdo se neodvážil říct slovo o mágovi Gaumátovi. Konec citátu. V demokracii či jinak rozumně fungující společnosti můžete říct proti někomu slovo, ale vždy je lepší, když svoje slovo či názor máte podložený fakty. ()

NinonL 

všetky recenzie používateľa

Nejsem extra znalec slovenské politiky, ale pana bývalého premiéra, bývalého ministra vnitra i investigativního novináře s partnerkou, jsem dobře poznala. Dokonce i slečnu Máriu, přítelkyni pana expremiéra. To mi na filmu trochu vadilo, protože dosud nebylo vyšetřeno, kdo skutečně ty vraždy objednal a provedl. Nebo mi něco uniklo? Jinak je to dobrý film a být víc anonymní, dám možná i plný počet hvězd. Aby bratři Slováci věděli, že jim fandím. ()

Galéria (15)

Zaujímavosti (8)

  • Film vznikl na motivy knihy slovenského novináře Arpáda Soltésze. Ten se v ní inspiroval skutečnými událostmi okolo vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. (raikonen16)
  • Scény z domu novinára a jeho snúbenice boli nakrúcané v renesančnom vinohradníckom dome vo Svätom Jure. (Plaque)
  • „Rozhodli jsme se vytvořit žánrový film, který vypovídá nejen o této zemi, ale i o lidech moci a jejich charakterech. To, že film připomíná naši skutečnou realitu a objevují se tu postavy nápadně připomínající gaunery nejhrubšího zrna, je jen nešťastná náhoda,“ prohlásil o filmu režisér Rudolf Biermann. (Duoscop)

Reklama

Reklama