Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

Slasher

Nepopírám, že tady ta atmosferická alt-upířina měla něco do sebe, právě té jinakosti vděčí za svůj cult-classic úspěch, masakr v baru (doporučení Tarantino) a přestřelka s policií (čau Devil’s Rejects) jsou fajn scény, ALE jinak prostě hrozně utahaný, nesedlo mi zobrazení dračulů jako bandy vandráků č*ráků a ještě k tomu bez masek - škoda jako. ()

J.Connor

K tomuhle filmu mám svým způsobem osobní vztah už pěknou řádku let - někdy před třinácti lety byl v časopise Videoplus profil Lance Henriksena (rubrika Hvězdy nižší svítivosti tuším :) a v ní odkaz na údajně vynikající film Near dark, to by samo o sobě nestačilo, ale byla tam fotka mega fucking cool Lance v kápi a ohořelého (na fotce to vypadalo jako mech), která mě dostala. Fotku jsem uschoval, na různých místech vystavoval a celou tu dobu nárazově sháněl tenhle film až konečně byl tu...Po ultra kladných odkazech zde, jsem byl ještě více natěšen, a to byl asi právě kámen úrazu jako obvykle. Film už zkrátka nemohl dostát tak vysokým očekáváním, ale dobrej byl, a ne málo (ten konec sux). ----na tomto místě jsem se dopustil hrubé neznalosti citovaného, takže zbývající text vymazán----- ()

choze

"Noc má svou cenu." Upírské drama. A rozhodně jedna z nejzajímavějších i nejpohodovějších upířin. Inteligentní, civilní a od úvodní romantické scény se zvláštní atmosférou dodanou soundtrackem od Tangerine Dreams. A s polovinou castingu z Vetřelců, tj. s kvalitním obsazením. Sympatická záležitost a příjemný zážitek, ale nepříliš hororový a tak nějak nevím, jak to vlastně uchopit. ()

Matty

Potemnělá love story, při níž slyšíte tlukot vlastního srdce, se zvolna proměňuje v upírský horor (ačkoliv slovo upír jedinkrát nezazní), jenž pro změnu vykazuje znaky starého dobrého amerického westernu (ne nadarmo nese vůdce smečky jméno Jesse). Hlavní hrdina váhá, pochybuje, nechce ztratit svou „vysátou“ identitu. Výborně zrežírovaný film s mnohonáladovým soundtrackem a požehnaným množstvím mrazivě napínavých scén… Ve všech ohledech „smart and sexy“ překvapení. 85% Zajímavé komentáře: obitus, DaViD´82, Nick Tow, J.Connor ()

Mordenroth

Netradičný originálny upírsky príbeh, ktorý má relatívne hustú atmosféru a disponuje aj zaujímavou hudbou a ešte zaujímavejšími hercami (Paxton a Henriksen sú vynikajúci). Dobrých upírskych filmov naozaj nie je veľa, ale Near Dark patrí rozhodne k tým lepším, čo sa týka daného hororového subžánru. Len škoda toho konca... ()

• Na scénu potyčky v baru odkazuje James Cameron v Terminátorovi 2, v té době byla režisérka filmu Near Dark Kathryn Bigelow jeho manželkou. Cameron natočil stejný úvod - záběr na kulečník, který štamgast rozehraje, následně střih a záběr na dveře, kterými vstoupí Arnold, podobně jako zde Henriksen. V obou scénách má mini roli Robert Winley a dělá potíže - zde je to ten chlapík, kterému Paxton rozlije drink, v T2 motorkář, kterému Arnold vezme šaty a motorku. (oLí)
  • Poslední film z produkce studia DeLaurentiis Entertainment Group, které zanedlouho po natáčení zkrachovalo. (Terva)
  • Film byl velkým zdrojem a inspirací pro tvůrce pen and paper RPG hry "Vampire the masquerade" studia White Wolf. Toto studio rozvedlo myšlenku moderních upírů do každého detailu. Po obrovském úspěchu těchto her ze světa World of darkness začalo mnoho novodobých autorů vykrádat tento svět a vzniklo tak značné množství jednoduchých napodobenin. (Ukko)