V jednej rozprávkovej krajine žili ľudia dlhé roky spokojne, mali svoje bežné radosti aj starosti, tešili sa z prírody naokolo, majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené a nemajú žiadneho pána. Mali pokoj a mohli si žiť slobodne. Nikto netušil, že príchod panstva znamená zmenu života k horšiemu. A netušili to ani obyvatelia lesnej ríše, ktorá bola nielen krásna, ale aj zvláštna. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tu žili aj víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné a viac či menej očarujúce stvorenia, ľudskému oku neviditeľné. Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakali veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich, ktorý má obrovské podlžnosti a množstvo negatívnych charakterových vlastností, má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a jeho sestra, grófka Júlia. Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela? (RTVS)

a-ja

Bez atmosféry. Ekoteroristi už se serou do všeho, i do pohádek. Vykrádá se kdeco (hlavně Pán prstenů). A pohádkové bytosti ´čarují´ tak, že píšou bonzáckej dopis starýmu hraběti... Dabing děsivej. ()

Xmarc

Pokud člověk nečeká klasickou pohádku a nevadí mu spíše fantasy styl. Pokud člověk nebude ve filmu hledat ekologickou agitku. Pokud člověku nevadí průměrné herecké výkony a místy opravdu nepřiliš vhodně volený CZ dabing. Pokud člověk bere podání některých postav spíše pro pobavení než jako neschopnost scénáristy / režiséra / herce. Pokud člověk přimhouří oko nad ujetým skřetem, od pohledu nesympatickým popletou, prostě takovým malým debílkem. Pak dostane oproti pohádkovému standardu (nejen) posledních let nakonec i docela zajímavé zpestření s nádhernou scenérií a lokacemi, do kterých by chtěl ihned zavítat, se solidní kamerou a neotřelými záběry na tu krásu i z ptačí perspektivy (evidentně už i při natáčení pohádky našly využití drony). Stejnětak hra se světlem, slunečními paprsky, nebo zobrazení lesní říše či příbytku čarodějů bylo bezva. A krásná Julie ani nemusela mluvit. ()

CheeseFigure

Rozprávka nesúca názov po predmete, ktorý po polhodine mizne z obrazovky neznámo kam. A potom sa zrazu objaví, aby vyriešil všetky problémy a navodil happy end. Bod za Ady Hajdua, ktorému som veril, že by chcel škodiť ľuďom. A ešte za scenérie, máme to krásnu tú prírodu. ()

ssarka

původní myšlenka zlého hraběte, čarovného lesa a lakomé selky by byla skvělá, KDYBY to nezkazili prapodivnými anglosaskými divnotvory, kteří v naší mytologii opravdu nemají co dělat a na slovenské hory se fakt nehodí....dabing je opravdu hrůzostrašný a proč královský pár lesa neměl ale absolutně žádnou kouzelnou moc,to je mi doted záhadou... ()

Tom10000

(Viděno na ČT 1 03.12.2021). Výpravná pohádka pojednávající  o síle dobra mei lidmi, jež překoná i to největší zlo. Popletený čarodějnický pár dostane do svých rukou od vládců lesa, jakožto dar za jejich služby, magický kámen plnící každé přání. To dobré ihned, zlé obrací proti svým držitelům. Po neshodách se oba rozhodnou, že vyšlou kámínek do světa, aby mohl ostatním lidem dobře sloužit. Uzavřou sázku, a sledují jeho osud. Do panství přijíždí jeho majitel, ač půvabný, tak zlý Henrich, jehož sem vyšle otec. Spolu se svým služebným se hnusí nad místní chudobou a přeje si odsud zmizet. Sluha mu ale vnukne nápad. Když vykácí místní les, může získat peníze na přestavbu chátrajícího hradu. Než však práce začnou, lid se bouří. Henrich přijel se svoji němou sestrou, a ta miluje přírodu. Král a královna lesa jsou jí okouzleni, a ona se zatím seznámí, trochu zvláštním způsobem, s místním mlynářem Matoušem. A pohádka začíná. Netřeba pokračovat, asi vám už můj názor dochází. Jistě, pohádka příjemná, okouzlující záběry české a slovenské přírody rovněž, ale moc mi tu chybí něco, čemu se říká kvalitní scénář. A i druh pohádky. Směšně slabý záporák, neschopné postavy na straně dobra, a bezmocní králové lesa. Němá Julie nakonec promluvila, dvě věty, ale i tak se mi sem moc nehodila. Byla, dejme tomu, hezká, a trochu roztomilá, ale možná až příliš dobrá, že se nedokázala vzepřít. Matouš byl možná až moc hrr do toho bránění se, a jeho výstupy považuji za ubohé. A ten skřet, či kdo, malý kluk, no prostě hrůza. Bla, bla, bla, to bylo jediné, co jsem z jeho úst slyšel. Příběh bych spíš navrhl takto (se stejnými postavami): Počátek dobrý, oceníme čarodějnický pár. Ten si kámen nechá, a vyzkouší pár kouzel. hrabě přijede, se sestrou, a ta se dostane k blízkosti krále a královny říše. Ti třeba budou mít sestru, a ta ji naučí jejich životu. Netřeba slov, Julie může zůstat němá. Bude sledovat, co se děje v jejím okolí. Hrabě zatím provede nájezd na les, a jeho sobeckost způsobí, že se ani nebude starat o svoji sestru. Jak jsem říkal, trochu posílíme stranu zla. Matouš se vydá do lesa, kde pozná Julii, nyní již jako jednu z lesních dívek. Ta ho přivede ke dvoru, kde dostane za úkol bojovat proti Henrichovi. Zlé síly se však projeví i na ní. Popletený čarodějnický pár vrátí kámen do rukou krále, jelikož se situace s Henrichem zhoršuje. Její "sestra", prostě dcera krále a královny, jménem třeba Alice, se zamiluje do Henricha. Proč? Jelikož ji při jedné procházce lesem, když plánoval postup, potkal. Zde musíme uvážit skutečnost Matky a dcery, jež se o něj rovněž zajímaly. Dorazí za ním, a chtějí mu dát lektvar lásky. Sice se napije, poděkuje za vodu při cestě, jež mu chyběla, ale prvního, koho uvidí, je právě Alice. Dcera své matky zrovna přibíhá, když hledí okolo sebe, a zakopne. Je nechá na pokoji, aby si ji našel. Ona sice odmítá, ví, o koho se jedná, ale nakonec mu podlehne. Sama už někoho chce, a její nápadník, princ ze sousedního lesa, se jí nelíbí. Tedy, ano, jenže on je tak nesmělý a koktavý. S mocí kamínku, která se jí dostane do rukou, si ho pohlídá, aby druhý den na svoji lásku nezapomněl. Díky tomu se zdá, že nájezd na les skončí. Ale ne. Dokázal jí svést na svoji stranu, když jí představil rozsah bohatsví a luxusu. Přivedl ji na svůj dvůr a představil oti. Ten je, mimochodem, taky záporák, a počínání svého syna schvluje. Společně ji dokáží proměnit v mrchu, sobeckou, jakou je i Henrich. Král a královna jsou s Julií nešťastní, ale co se nestane? Moc kamene je zapotřebí, a Alice nikde. Lstí ji získá Matouš. Ten neprovedl tu blbost, že si Henricha znepřátelil, a přihlásí se do jeho služeb. Les umírá, a hrozí, že bude pozdě. Kámen však získá a lásku Henricha zruší. Alice je naštvaná, ale ve svých touhách neustupuje. Získá výhodu. Henrich kácí dál a les umírá. Slabá Julie, napojená na moc lesa, je jednoduchý soupeř. Získá si ji na svoji stranu a to i bez kamene. Matouš se však pochlapí, když se rozhodne použít kámen na zničení Henriho. Situace je kritická a on obětuje svůj život za jeho zabití, v souboji meč proti meči. U Henrichova otce to vyvolá šok. Dozví se, že Henrich zemřel, a to ho zničí. Ovšem, nevzdá se. Sám zahájí těžbu, ale Matouše tím nezastaví. Víly umírají, Julie je v kritickém stavu, ale když se Matouš seznámí s Alicí, dokáže u ní vyvolat dobro. Jen zázrakem, ovšem, když použije kámen ke správným účelům - probudí v ní její staré já. Sama je silnější než ostatní, a postaví se po jeho boku proti Henrichovu otci. K němu se zase přidá Julie. Jak jsem říkal, nyní je zlá. Otec bitvu prohraje, umírá, a Julie procitne. Vše kočí dobře, les je zachráněn. Matka s dcerou zůstanou ve svých problémech, přesněji, najdou si Viléma, Henriho sluhu. Netřeba trpaslíka, a dalších slabých odvarů české kinematografie. Možná jen fantazii někoho, komu to myslí. Efekty nula, jen jiného scénáristu. Svoji vymyšlenou verzi bych sobecky a egoisticky zhodnotil sto procenty, tuhle jen 30 procenty. 2 - 3 hvězdy, víc si nezaslouží. Sám dám jen dvě. () (menej) (viac)

DK197

Slabé tři hvězdičky. Čarovný kamínek zase tolik nečaroval, škoda. Kostýmy a exteriéry pěkné. Ale stopáž sem tam celkem nudná a český dabing slovenských herců byl strašný. Za mě to klidně nechte slovensko-české. Ačkoli nápad na ekologickou pohádku se cení. Ale... šlo by to příště líp? ()

Jansuper

Je to už dlouho co sem to viděl ale i tak já vám říkám to byla taková otřesna nuda a děj a příběh úplně k hovnu, raději si pusťte něco jiného než tuhle nudnou a nepovedenou sračku ()

soukyd33

Už v 19. minutě bych věděl, co si přát. (Co bude důležité a správné přání.) Poznámka: Bába a dědek, jsou super. S kouzly bývá občas zábava. Poslední přání je dojemné. Poznámka: Závěrečná písnička je zajímavá. Hvězdiček 4 ()

DobraVila

Ono to chcelo byť pekné, a aj by to mohlo byť pekné, ale asi by to nemohlo byť slovenské :D každopádne, výprava je krásna, kostýmy a masky tiež nie sú najhoršie. Aj myšlienka je pekná... ALE... Ja mám stále pocit, že tí naši herci, a najmä tí mladí, nevedia vôbec hrať. Škoda. Ale pesnička je fajn. Snáď sa aj my raz naučíme robiť filmy... ()

funesfilm

Už len kôli enviromentálnemu podtónu lepšie hodnotenie. Inak opäť uvedená rozprávka zaostala za tým, čo bolo pred mnohými rokmi. Nie všetko má byť len o počítačových efektoch. V tomto prípade mi to vyznelo ako keby chceli mať všetci všetkú tú prácu rýchlo za sebou. I tie herecké výkony. Akoby sa z hercov vytratila energia, pôvab samotného herectva. Veľa sa porovnáva s dávnou minulosťou, napríklad s Tromi orieškami pre Popolušku. Tak sa dostávame na úroveň prísneho hodnotenia súčasných titulov pre deti a mládež v bývalom Československu. ()

lubino89

Ady Hajdu si zaslúži jednu hviezdička a kuracie stehno nakoniec. :) Miesta nakrúcania krásne, fantasy bytosti prekombinované. Jakub Jablonský v inom štýle ako v Keď draka bolí hlava, jeho partnerka sympatická. Bohužiaľ, keď prehovoril Dominik Budinský (chlapec-dieťa) ako Teodor zmutovaným hlasom Petra Krajčoviča (dospelého muža), mal som pocit, že zle počujem a zrazu som mal pokazený zážitok z celej rozprávky. Načo takto spotvoriť potencionálnu detskú komickú postavu? Mal som pocit, že pozerám Káčerovo a počujem Luia, Duia a Huia z 90.rokov. Toto nevyšlo. :( ()

RedRose991

Nápad dobrý, začínalo to dobre, potom sa ale dej začal trochu motať, ako je často problémom, vzniklo viacero dejových línií, chýbala hlavná, výrazná. Myšlienka čarovného kamienka sa dala oveľa viac využiť a tiahnuť celým príbehom, ale v spleti rôznych scén človek aj zabudol, že nejaký kamienok existuje. Kostýmy a prostredie dobre vymyslené, možno keby dej prebiehal viac v lesnej ríši, mala by rozprávka väčšie čaro. Ústredné duo čarodejníkov ale veľmi vyšlo, kľudne by som si s nimi pozrela aj ďalšie rozprávky. A človek sa aj zasmeje, bolo tam veľa dobrých milých a vtipných scén. Ale ako celok trochu chaotické. ()

hindator

HILFE!!! Hledám spojence, kteří se mnou přesvědčí režisérku Herczegovou, aby tohle "dílo" přetočila na dokument o přírodě. Co ušetří na hercích, může investovat do natáčení třeba i v zimních měsících. Jen bych se přimlouval za to, aby onen mutující lesní chlapec (skřítek Teodor) dostal víc příležitostí před kamerou, protože jeho přirozený projev mi bude ještě dlouho znít v uších :-D ()

TD.

Nadějně vypadající pohádka, kterou zkazí skrytý eko aktivismus a herecký výkon. O tom, jak mi trhá uši předabování slovenských herců, radši ani nebudu mluvit. Nevím, jak si někdo mohl troufnout to pustit na Slovensku na Štědrý den ()

IGATY

Kromě úchvatných exteriérú jsme nenašli nic, co by nás u děje pohádky udrželo. Nedokoukáme ji.....přepnuli jsme jinam, opravdu to nejde. I ten dabing často "mimo hubu" je ostuda. Jednu hvězdu z donucení jen za tu přírodu ()