Pobřeží moskytů

• USA The Mosquito Coast
USA, (2021–2023), 13 h 19 min (Minutáž: 39–57 min)

Tvorcovia:

Neil Cross, Tom Bissell

Predloha:

Paul Theroux (kniha)

Hudba:

Antonio Pinto

Allie Fox – brilantní vynálezce a tvrdohlavý idealista – se se svou rodinou vypraví na nebezpečnou cestu Mexikem, aby utekli vládě Spojených států a našli bezpečí. (Apple TV+)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (9)

Pobřeží moskytů (2021)

„My nejsme tvoje rodina, tati. Jsme tvoje publikum!“ Amerika kupuje, jí a prodává odpad. Tihle nebo tamti přestali spotřebovávat, tak je prostě vyhodíme. Rebelující dcerka by ráda telefon, synek se zatím nevzpírá, matka potají volá svým rodičům a otec vynálezce má plnou hlavu nápadů. A starostí, protože kvůli svému zápalu „špatným směrem“ je neschopný uživit rodinu a hrozí, že přijde o dům. Holt o mašinu proměňující oheň v led jaksi není zájem. Sedmidílná série, kterou inicioval synovec autora předlohy Paula Justin Theroux, vypráví o úskalích pokroku a o společenské kritice v podobě rodiny, která prchá před civilizací. A před vším, co je s ní spojeno. Bohužel rodinné vztahy žádnou vyloženě zajímavou proměnou během cesty neprocházejí, otázky bez odpovědí zůstávají, tempo dostává opakovaně pořádnou facku a poměrně vzdálená charakterizace postav body navíc také nepřináší. A coby nějaká kritická výpověď o dnešní Americe tenhle kus vyznívá poměrně ploše. Pár solidních momentů to každopádně má, nicméně nenavnadí na případnou druhou sérii. ()

Série 1 (2021) (S01)

„My nejsme tvoje rodina, tati. Jsme tvoje publikum!“ Amerika kupuje, jí a prodává odpad. Tihle nebo tamti přestali spotřebovávat, tak je prostě vyhodíme. Rebelující dcerka by ráda telefon, synek se zatím nevzpírá, matka potají volá svým rodičům a otec vynálezce má plnou hlavu nápadů. A starostí, protože kvůli svému zápalu „špatným směrem“ je neschopný uživit rodinu a hrozí, že přijde o dům. Holt o mašinu proměňující oheň v led jaksi není zájem. Sedmidílná série, kterou inicioval synovec autora předlohy Paula Justin Theroux, vypráví o úskalích pokroku a o společenské kritice v podobě rodiny, která prchá před civilizací. A před vším, co je s ní spojeno. Bohužel rodinné vztahy žádnou vyloženě zajímavou proměnou během cesty neprocházejí, otázky bez odpovědí zůstávají, tempo dostává opakovaně pořádnou facku a poměrně vzdálená charakterizace postav body navíc také nepřináší. A coby nějaká kritická výpověď o dnešní Americe tenhle kus vyznívá poměrně ploše. Pár solidních momentů to každopádně má, nicméně nenavnadí na případnou druhou sérii. Která dle mého stejně ani nevznikne. ()

Útěk (2021) (S01E01)

Amerika kupuje, jí a prodává odpad. Konzum, politika, sobectví. Tihle nebo tamti přestali spotřebovávat, tak je prostě vyhodíme. Dcerka by ráda telefon, nevzpírající se synek má při dopoledním „vyučování“ tělocvik, matka potají volá svým rodičům a otec vynálezce má plnou hlavu nápadů. A starostí, protože kvůli svému zápalu „špatným směrem“ je neschopný uživit rodinu a hrozí, že přijde o dům. Holt o mašinu proměňující oheň v led jaksi není zájem. Sedmidílná série, kterou inicioval synovec autora předlohy Paula Justin Theroux, vypráví o úskalích pokroku a o společenské kritice v podobě rodiny, která prchá před civilizací. A před vším, co je s ní spojeno. Ptá se na podobné otázky, na které se pokoušel odpovědět Peter Weir v roce 1986 společně s Harrisonem Fordem, v jehož chování se střetávaly znaky geniality a šílenství. A který rovněž zbytku rodiny nedával moc na vybranou. ()

Foxovi a převaděči (2021) (S01E02)

„My nejsme tvoje rodina, tati. Jsme tvoje publikum!“ Zatímco syn Charlie se moc nevzpírá a otce Allieho si lehce idealizuje, rebelující dcerka Dina stojí na scestí a dumá nad tím, co její zaslepený otec vlastně vládě udělal. Odpovědi ovšem nepřicházejí. Konzum, snobství, lobbismus, politika, sobectví. Život se má prožít, ne přežít. Cestou ven má být úprk do Mexika. Charismatický Justin Theroux nám postupně dokazuje, že hrozbou pro své okolí bude i on sám. Nicméně právě množství nezodpovězených otázek, pomalejší tempo a poměrně vzdálená charakterizace postav body navíc určitě nepřináší. ()

Každý ví, že tohle je nikde (2021) (S01E03)

Cesta pouští zakončená chřestýším uštknutím se sobeckým Therouxem a novým průvodcem Chuyim, který má v Mexiku dobré kontakty i nevyřešené osobní nepříjemnosti. Zřejmě i já budu patřit mezi ty, kterým moc nevoní strategie, že se oddaluje vysvětlení, co vlastně rodinka provedla. Pár slušných momentů sice i tenhle díl má, především jde ale o pořádnou facku, co se tempa týče. Škoda, že postava Melissy George je tak trochu odsouzená k mlčenlivému přihlížení k rozhodnutím svého milého. Třeba se to změní. ()

Autobusová zastávka (2021) (S01E04)

Tak dva díly jsme o dvojici agentů Národní bezpečnostní agentury, kteří byli rodině v patách, neslyšeli. Rodina je ve zdánlivém bezpečí v honosné pevnosti kartelu, který bude představovat další překážku k nalezení nového domova. Dokonce i nějaké napětí tvůrci vykřesají, nicméně Allie, který chce jednou provždy zatočit s konzumním přetechnizovaným životem, to v závěru zase posere. Tentokrát s Chuyem, který v něm vidí jen sobeckého alternativního radikála. Nedivím se. Nicméně coby nějaká kritická výpověď o dnešní Americe tahle série vyznívá poměrně ploše. ()

Elvis, Ježíš, Coca-Cola (2021) (S01E05)

„Jen neklást otázky a poslouchat!“ Zhruba tak se cítí a vnímají otcovo počínání děti i po přesunu do Mexika. Beru všechno, a je na tvůrcích, jakou cestou se vydají. Ovšem pokud se rozhodnu, že středobodem vyprávění bude vývoj ústředních tajuplných hrdinů, musím si za tím stát. Jenže rodinné vztahy žádnou zajímavou proměnou během cesty neprocházejí (trochu zajímavá je jen dcera Dina kritizující nebezpečnou posedlost svého otce). A jinde už není moc kde brát. Utahaný díl, kterému ani povedené záběry z dronů nepomůžou. ()

Calaca (2021) (S01E06)

Povídačky o sobectví a konzumní společnosti prakticky slouží jen coby kulisy pro místy napínavý thriller o rodině utíkající před „čímsi“, což se vlastně ani nedozvíme. Prakticky platí to, co jsem psal dřív: množství nezodpovězených otázek, pomalejší tempo a poměrně vzdálená charakterizace postav body navíc určitě nepřináší. Rodiče jsou uneseni oranžovými kšiltovkami a Margot poprvé projeví emoce (poté, co má pistoli u hlavy). Přestřelka v hotelu alespoň trochu výživná. ()

Laminované sklo (2021) (S01E07)

Velký génius Allie Fox. Celý život tráví vynalézáním věcí, co nikdo nechce a nikdo nepotřebuje. Jo, dcerka to ze sebe všechno vysypala. „Myslíš někdy taky na nás? Co my bychom chtěli? Jasně, pokud ti každých pět minut říkáme, že jsi ten nejchytřejší v celým vesmíru!“ Pomyslný ráj se vzdaluje, protože kluka zatknou, matka už nehodlá jen mlčky přihlížet a táta obchází kanály. Samotné finále na moři, a především neochota tvůrců vysvětlit, kvůli čemu rodina musí žít v utajení, určitě nenavnadí na případnou druhou sérii. Která dle mého stejně ani nevznikne. ()