Minna a továreň na sny

• Česko Vzhůru za sny (viac)

Skúste si predstaviť nočné snívanie ako svet nekonečných filmových štúdií, v ktorom má každý z nás vlastný filmový štáb a režiséra svojich snov. Akási obdoba hollywoodskej továrne na sny. Presne tento svet objaví dvanásťročná Minna, keď sa v spánku zhodou náhod dostane do snového zákulisia. V prvej chvíli je ohúrená, no postupne sa na mieste, kde sa rodia sny, začína cítiť ako doma. Potajomky sleduje pracovníkov továrne pri ich práci a zisťuje, že aj ona sama odtiaľto môže ovplyvniť sny iných ľudí, zasiahnuť do ich scenára. Tam pridať trošku vtipu, tu zase niečo strašidelné – ideálne do snov nevlastnej sestry, ktorá Minne poriadne lezie na nervy. Tento úžasný objav sľubuje obrovskú zábavu. Zahrávať sa s ľudskými snami sa však nevypláca..
Minna je inteligentná mladá slečna, ktorá si veľmi nepotrpí na svoj vzhľad, vystačí si s jedným starým svetrom, tlačidlovým telefónom a radšej ako na internete trávi čas hraním šachu či varením. Jej pokojný život vo dvojici, teda v trojici s otcom Johnom a škrečkom Viggom Mortensenom naruší príchod otcovej priateľky s dcérou Jenny. Nová nevlastná sestra je totiž pravým opakom Minny – afektovaná blondína, ktorej životom sú sociálne siete a počet lajkov na Instagrame je pre ňu dôležitejší ako výška IQ. Navyše, je veľmi arogantná, egoistická a Minnu v jej vlastnom dome doslova terorizuje. Minna sa teda rozhodne Jenny trochu „osladiť“ život a zoberie sny svojej nevlastnej sestry do vlastných rúk. Režírovanie cudzích snov sa jej však čoskoro vymkne spod kontroly. Minna a továreň na sny nadväzuje na najlepšiu tradíciu inteligentných a emotívnych animákov typu pixarovského V hlave. Vaša predstavivosť je iba začiatok. (Bontonfilm SK)

iXtr3m3

Silnejšie tri hviezdy. Na štyri to nemalo, lebo pre deti to bolo predsa len trochu viac, ako zvládnu tak narýchlo pochopiť, aspoň som tak usudzoval z reakcii malej dcérky. Druhá vec, možno to aj pochopia, ale ich to tak moc nebaví, takže taký ľahký nadpriemer. Inak to malo myšlienku skôr pre dospelých a trable v rodinách. ()

Arsenal83

Rozprávka, v ktorej desaťročné decko vykrikuje aké je ukrutné, keď sa nemôžete prihlásiť na Instagram, prestáva byť pre mňa rozprávkou. Ostal z toho len konzumný animák odrážajúci dnešnú smutnú dobu, kedy päťročné deti sú závislé na elektronike. Namiesto pekných rozprávok s ľuďmi, prírodou zvieratami dostávame stále viac verzií s prapodivnými tvormi, ktorí sa nepodobajú na nič živé, všetko je také nejako strojené a pretechnizované. ()

blondboss

Veľmi príjemný európsky animovaný počin. Dáni celkom prekvapili a ponúkli nám výživný animák, ktorý je vhodný nielen pre deti. Animácie mohli byť o niečo lepšie, ale dejovo a atmosfericky to fungovalo. Trošku to vykráda niektoré americké úspešné animáky, ale v konečnom dôsledku to vôbec nevadí, lebo sa pritom zabavíte. 70 % ()

honajz2

Páni, ten film láme moje rekordy. Snad ještě nikde jsem neviděl tak tupé postavy a hlavně jsem nikde neviděl tak promrhaný potenciál. Už jenom ten nápad s továrnou na sny je prostorem pro neomezené využití fantazie, ale tady je to fakt trestuhodně nevyužité a k žádným pořádně snovým (či snad surrealistickým) nápadům nedojde. Já vím, je to pohádka, ale kruci... právě tady se dá fantazie využít snad nejvíc, ne? Budiž příkladem Domov pro smyšlené kamarády nebo Gumballův úžasný svět... Pak jsem teda doufal, že to bude mít alespoň pořádně vymyšlený ten snový svět, ale ani náhodou. Uvidíme, jak se ty sny tvoří, že je režírují jakýsi modří skřítci a že použité kulisy z těch snů končí na vrakovišti, ze kterého se nic nedostane zpět a je úplně na dně téhle říše. A všechna ta nekonečná studia spojuje vlak a vše vede nějaký ředitel. Pardon, ale i tady mohlo být mnohem víc fantazie. Proč se třeba jednou za čas u každého objeví nějaká noční můra? A kde ti skřítci žijí? To jsou nonstop v práci nebo co? Píšu zde jen tři mé otázky, ale je z toho filmu dost znát, jak mu chybí fantazie - a to je u téma snů průser jak sviňa. Další úžasnou kapitolou jsou postavy - nejen, že jsou všechny nesympatické, skoro všechny jsou abnormálně blbé. Otec žije se svojí dcerou Mínou (super jméno, btw, takové nechvalně proslulé). Její biologická matka je slavná country zpěvačka a neustále jí posílá dopisy. Otec se ale někdy asi zamiloval do jiné ženy, která má taky jednu dceru - Jenny - která je strašný spratek a instagramer (říká se to tak? já už to pár let nesleduju, tyhle "trendy"). Obě dvě se nastěhují k nim a Jenny si bez problému zotročí oba rodiče. Jak matka, tak otec se jí ve všem podřizují, ona neustále uráží Mínu, pak má problém s jejím křečkem a stačí, aby si na něj párkrát postěžovala a oba rodiče ho chtějí Míně sebrat a prodat (!!!!!). A to není všechno, když otec s Mínou dělají k večeři guláš, ona řekne, že to jíst nebude, že chce sushi a jak to dopadne - mají sushi. A otec se jí ve všem podřizuje, protože chce za každou cenu šťastnou rodinu (Bez doteku welcome back, akorát ve verzi pro děti). Ve finále se Jenny ani z ničeho nepoučí, jen má mnohem lepší vztah se svojí novou sestrou. Že by se Míně omluvila, že se k ní chovala jak k póvlu - to ani náhodou, naopak, Mína se omlouvá Jenny za to, že se jí chtěla zbavit... Paráda. Skvěle vymyšlené, opravdu. Tleskám. Kromě toho tu je pak ještě několik trapných pokusů o humor a přehnaně dramatický závěr. A to je asi všechno. Jo, a průměrná animace, snad až lehce podprůměrná. To i ten Sobík Niko vypadal líp - a co takové Příšerky z vesmíru... Třeba se ten film bude dětem líbit, mě ale tenhle animák přijde dost špatný a zachraňuje ho snad jen to, že to nebyla až taková nuda... Ale tak aspoň má ta Míny v pokoji zarámovanou siluetu Modry. Sice to asi měl být kaktus, ale fantazii se meze nekladou - a možná i to se trošku podílí na tom, proč nakonec ty hodně slabé 2* dám. ()

oveckaoa

Mix V Hlavě (svět snů) a Kouzelného Parku (vzhled hlavní postavy i zápletka je stejná akorát tam byla matka co zemřela tady je matka co je opustila i otec se v obou chová jak postižený kretén ) a jediné co je tam jiné jsou jacýsi robotci a mimozemšťané ( i ten jejich vzhled už kdesi byl) . Jinak se jedná o totálně průměrný animák, který se dostal k nám dokonce i do kin což je smutné. Není to vtipné není to dojemné a není zde nic co by stálo ze ocenění. 40 procent a i to jsem hodný. ()