Rozprávky z machu a papradia

• Slovensko Kremienok a Chocholúšik (viac)
Animovaný / Rozprávka
Československo, (1968–1972), 5 h 12 min (Minutáž: 8 min)

Animovaná kreslená půvabná pohádka o dvou malých skřítcích Křemílkovi a Vochomůrkovi z pařezové chaloupky ukryté v mechu a kapradí. (Česká televize)

Recenzie používateľa sator k tomuto seriálu (40)

Kterak seřídili hodiny s jednou ručičkou (1968) (S01E01)

Křemílek a Vochomůrka jsou majiteli kouzelných hodin které umí řídit roční období, protože jsou ale nespokojeni s počasím, hodin se zbavují, to ale neměli dělat, co když teď na světě bude pořád stejné roční období ? ()

Otvírání studánky (1968) (S01E02)

Studánkové víle zamrzla studánka a nemůže domů. Křemílek a Vochomůrka se mohou přetrhnout aby ji pomohli, a víla neplakala a byla zase šťastná. ()

Kterak pudrovali jahody (1968) (S01E03)

Křemílek nedovolí housence Františce zbaštit lupení kolem chaloupky, a ona se proto nemůže zakuklit, neboť nemá dost příze a nemůže se tak proměnit v motýla Františka a opylit jim květy jahod. Nezbývá tedy, než to honem, neposlední chvíli napravit, protože jahody jsou tak tuze dobré. ()

Jak rozškrtli ohnivého mužíčka (1968) (S01E04)

Vochomůrka se vzbudil se špatnou náladou a pronesl" a vůbec mě to už v pařezový chaloupce nebaví", to ale neměl dělat. Sotva větu vyslovil do světnice nahlédla kolčava Emilka pravila "když vás to tu nebaví, tak tu budu bydlet já". Jak ji teď ale dostat z domku? Šťastná náhoda tomu chtěla, že narazili na ohnivého mužíčka, který jim rád pomůže. ()

Jak pekli a upekli koláč (1968) (S01E05)

Polévka z jahodového listí zní krásně, ale jedli jste ji někdy? Křemílek a Vochomůrka si tedy raději vyhrnou rukávy a rozhodnou se upéci si medový koláč s ořechy. ()

Jak dostali račí sklíčko (1968) (S01E06)

Křemílek a Vochomůrka chytají ryby, ale vytáhnou raka, který se vykoupí tím, že jim dá kouzelné sklíčko které umí vracet čas, je to ale dobře zahrávat si s časem? ()

Jak hostili myšáka (1968) (S01E07)

Tak tohle je psychedelie, snad způsobená tím množstvím mochomůrek co tu jsou...Tom a Jery inspirace ?Křemílek a Vochomůrka naleznou na pasece opuštěný flašinet, stačí mít 10 haléřů a je muziky co uši ráčí. Ale protože k muzice patří i dobré papání, rozhodnou se připravit hostinu, všechno se jim ale snaží narušit drzý myšák. ()

Jak rozbili medákovi sluníčkovou basu (1968) (S01E08)

Čmelák si s dovolením pánů Křemílka a Vochomůrky uschová svou basu do jara v jejich chaloupce, ale Vochomůrka neodolá a začne na ní hrát, když tu praskne jedna struna. Naštěstí brouček svatojánek dokázal tento problém vyřešit. ()

Jak našli poklad (1968) (S01E09)

Křemílek a Vochomůrka okopávají na podzim zahrádku a sní o nalezení pokladu, věděli by si ale s nalezeným pokladem rady? ()

Jak vezli na sáňkách vejce (1968) (S01E10)

Křemílek poslal věčně klimbajícího Vochomůrku se saněmi pro vejce, ten u slepice dobře pochodí, ale cestou zpátky narazí na mlsného tchoře Šuperku, kterému se už zbíhají na vejce sliny. ()

Kterak pekli kaštany (1968) (S01E11)

Mrzlo až cinkali skleničky, a tak oba mužíci šup na klouzačku. Když už byli uklouzaní a zmrzlí, řekli si, že si upečou jedlé kaštany pro zahřátí, ale na pečení kaštanů se nesmí spěchat, jinak to nedopadne dobře. ()

Jak přivedli domů světýlkovou vílu (1968) (S01E12)

Při rubání pařezů, Křemílek a Vochomůrka nešťastnou náhodou zhasnou Světýlkové víle její plamínek, ale protože minulou noc pomohli měsíci, když jej bolely zuby, teď jim měsíc pomůže a rozžehne víle její plamínek. ()

Jak zpívali koledu (1968) (S01E13)

Je předvánoční čas a dva chlapíci z pařezové chaloupky vezmou saně, pilu a sekyru a jedou si vyhlédnout vánoční stromek, nemohou ale žádný pro ně vhodný nalézt. ()

Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko (1970) (S02E01)

Křemílek a Vochomůrka si chtěli udělat radost a zasadili si  semínko květiny, ale když se jim představilo že prý je Verbascum, nebyli z toho začínající botanici ani za mák chytří. A tak mu zazpívali  "Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala". Ale Verbascum není Fiala. ()

Jak Křemílek a Vochomůrka vařili šípkový čaj (1970) (S02E02)

Do chaloupky přišlo jaro ale Vochomůrka dostal rýmu. Že prý je na rýmu nejlepší šípkový čaj, ale když ještě žádné šípky nerostou. Ale sluníčko umí zázraky a urychlilo růst, teď už jen zbývá uvařit ten čaj. ()

Jak Křemílek a Vochomůrka měli hodiny se zlou kukačkou (1970) (S02E03)

Nájemníci chaloupky z mechu a kapradí si vymyslely, že si udělají hodiny s kukačkou. Domeček udělali z borovice, závaží z šišek, kyvadlo z jahody, kde ale sehnat kukačku? Jedna by tu byla, s tou ale není k vydržení. ()

Jak Křemílek a Vochomůrka šili kalhoty (1970) (S02E04)

Jako divá vletěla do mechové chaloupky vosa Otylka, a hned a že si mají na ni dát pozor, protože je vosí rojení. Mezitím si Vochomůrka spálil kalhoty od kamen a bylo potřeba ušít nové. Jenže dva kluci a šití to nejde moc dohromady. ()

Jak Křemílek a Vochomůrka nevěděli, co se děje (1970) (S02E05)

Křemílek a Vochomůrka dostali po ranní rozcvičce a procházce k rybníku obrovský hlad. Vodník Kra pítko jim vychází vstříc a vyloví krásnou štiku. Jenže do příběhu vstupuje tchoř Šuperka a oběd se začíná na míle vzdalovat. ()

Jak Křemílka a Vochomůrku málem popadl drak (1970) (S02E06)

Do chaloupky se Křemílkovi a Vochomůrkovi probourala tříhlavá saň. A že má hlad a když nemají nic pořádného jídlu dá si k obědu je. Začal běh o život, ale kamarád vodník Krapítko už ví jak na takového draka. ()