Detention

V roku 1962 na Taiwane počas obdobia stanného práva Bieleho teroru navštevuje Fang Ray Shin (Gingle Wang), študentka na strednej škole Greenwood High School na kopci, poradenstvo u učiteľa pána Changa (Meng-Po Fu) a postupne sa do seba zamilujú. Bolo to nebezpečné obdobie, keď boli zakázané citlivé knihy a obmedzovaná sloboda prejavu, ale pán Chang tajne zorganizoval študijnú skupinu pre zakázané knihy spolu s kolegyňou učiteľkou slečnou Yin (Cecilia Choi) a študentom Wei Chong Tingom (Jing-Hua Tseng). (DoubleFucker)

xxmurphyxx

Ani nie až tak horor, ako skôr príbeh jednej nešťastnej lásky a jej následkov na všetkých okolo a vysporiadanie sa s jednou nepeknou časťou histórie Tchaj-wanu. Inšpirácia video herným priemyslom tu je zjavná, čo ale slúži ako veľké plus nakoľko si z hier ako Forbiden Siren a najmä Silent Hill berie to najlepšie a pridáva k tomu niekoľko neokukaných a obrazovo podarených scén. Škoda len, že hlavnú pointu človek zistí hneď po dvadsiatich minútach. Každopádne snímok potešil. Silné tri. ()

EvilPhoEniX

První letošní hororový zářez patří Tchaj-Wanu! Příběh se odehrává v roce 1962, kde v Tchaj-Wanu bylo vyhlášeno Stanné právo a byla lidem odepřena svoboda a za takové přečtení zakázaných knih se trestalo smrtí. Celý film se odehrává ve škole, kde chlapec a dívka jsou uprostřed noci uzavřeni a strašeni démony ( Ústřední Démon jakoby vypadlo ze Silent Hillu a jediné, co zamrzí, že nedostal ještě více prostoru). Film staví spíše na snové a mrazivé atmosféře, lekačky jsem žádné nepostřehl, ale díky slušnému vizuálu, perfektnímu soundtracku a nepříjemné scéně s hýbající se světlem ( Tady by i Wan zatleskal) to obstojně šlape a byl jsem překvapen jak vyspělý a slušný horor Tchaj-Wan na nás vychrlil, o čemž svědčí i velmi pozitivné reakce v zahraničí. 7/10. ()

HanzoBureshi

S Tchaj-wanem moc zkušeností nemám, ale naposled mě velice překvapil. Tento snímek má docela originální koncept, který je perfektním způsobem natočen a jedná se o dobrou vizualizaci. Sakra, ten démon s tím lampiónem byl opravdu originální, jen je škoda, že se tato bytost nedostala více do popředí. Co je ale bohužel asi tím nejslabším bodem, tak tím je scénář. Hlavní postavy se v podstatě někde spawnou a reagují na danou situaci celkem v pohodě a hned jednají takovým způsobem, že jsem to nechápal. Divákovi hned docvakne, o jakou situaci se jedná, takže je celkem škoda, že divák s postavami nezažívá situaci pod stejným úhlem. Jinak ta historická stránka je docela super, jenomže vyčnívá více než ta hororová. Celkově je to docela v pohodě, ale asi hned zapomenu. Mé hodnocení: 6/10 ()

dannyyy

Film jako drama asi OK. Film jako horor velmi zklamal a nepomohly tomu ani ty digitální efekty, které byly na můj vkus až moc neuvěřitelně digitální. Z atmosféry ze školy se dalo vytřískat mnohem více, škoda. Odpovím na dotaz, proč je tento film tak dobře hodnocen v zahraničí - protože jako předloha k filmu složila hororová hra a hororové hry mají úspěch u hráčů, takže poté i u samotných diváků (zejména těch herních). Jedná se přímo o tuto hru se stejným názvem https://games.tiscali.cz/novinky/skvely-tchajwansky-horor-detention-ukazuje-ze-skola-muze-byt-desiva-309641 a také je velká podoba u hry DreadOut 2, kterou jsem sám hrál https://www.youtube.com/watch?v=AVJnfEx5HGQ. ()

FritoleXx

Případní diváci by si měli ujasnit, na co chtějí koukat. Detention totiž v žádném případě není horor a své lehké hororové prvky využívá pouze jako metaforu k politické tématice. Přiznám se, že dokud mi film nezačal dávat smysl, tak jsem se trochu nudil, čemuž dopomohly právě ony zmíněné hororové scény, které možná dobře fungují v herní předloze, nicméně film spíš baví po dramatické stránce o nešťastné lásce v nepříznivé politické situaci. Filmy jako tenhle jednoduše potřebují vznikat a o to zajímavější jsou pro Evropany, kteří s historií na Tchaj-wanu jen tak do styku nepřijdou. ()