Balónek

Čína, 2019, 102 min (Alternatívna 99 min)

Když dvě z jejích tří dětí zničí několik kondomů, které má doma k dispozici, protože si je spletly s balónky, stojí Drolkar před velkým dilematem. Píší se 80. léta 20. století a Čína právě zavedla politiku jednoho dítěte, která má kontrolovat velikost rodiny. Drolkar má již tři děti a další si nemůže dovolit. Její manžel Dargye se však nenechá tak snadno odradit. Sex, víra a politika se střetávají ve filmu tibetského režiséra Pemy Tsedena, který umně kombinuje vážná témata s humorem. (Cinemax)

Renfield

První polovina je spíše dokumentárním pohledem do těžkého života rodiny farmáře. Ozvláštní ji především návštěva Shangchu, jinak žijící v klášteře, na čemž má očividně podíl v současnou dobu učitel Tagbum. Jejich opětovné setkání a pátrání v minulosti je velmi zajímavé, jenže tak nějak vyšumí, život jde dál. Ale už u nich jsou znát společenské zvyklosti a samozřejmě důležitá součást víry v životě rodiny. Ta se naplno projeví po smrti dědečka a opětovném otěhotnění Drolkar, jenž má v tomto případě rozum. Komediální prvky mi tak úplně nesedly, tady naštěstí ustupují dramatu, což je na síle příběhu znát. Film však neopustí svoji až meditativní atmosféru a vlastně i dávku jakési "pozitivity", což je vzhledem k tomu co se tam děje lehce zvláštní, ovšem ten pocit jsem měl. Problémy se rozplynou ve víře. 65% ()

kolemjdouc

děj odněkud ze zapadákova,kde přežívají konvence.Kdy se vedoucí úloha muže v rodině dědí z pokolení na pokolení.Náboženské tradice.Asi klíčové je ,že se děda po smrti měl vrátit na Zemi v čerstvě narozeném dítěti......Reinkarnace.Poklidný život rodiny rozvíří sestra jeptiška.Ti malí kluci byli jak utržení ze řetězu. ()

sochoking

Film sleduje rodinu sedliaka, ktorá sa konfrontuje s ortodoxnými náboženskými zvykmi a existenčnými problémami. Film a dej je zasadený do pustých trávnantých plání, kde daleko od civilizácie žije táto rodina, ktorá sa živí chovom a predajom oviec. Parádna kamera a mystická atmoška. Ja takéto filmy mám rád. ()

rivah

recenze: https://dennisschwartzreviews.com/balloon/ https://windowsonworlds.com/2019/11/25/balloon-%e6%b0%94%e7%90%83-%e0%bd%91%e0%bd%96%e0%bd%b4%e0%bd%82%e0%bd%a6%e0%bc%8b%e0%bd%a3%e0%be%92%e0%bd%84%e0%bc%8b-pema-tseden-2019/   Vytříbené obrazy krajiny kontrastují s obyčejným životem pastevců přepravijících se na motorkách. /Ty balóny jsou nafouklé prezervativvy, s nimiž si děti hrají. Teprve na konci se objeví opravdové (červené) balónky nafouklé plynem, které se mohou vznést k nebi/... ()