Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

zapalik

Bohužel tohle se nepovedlo. Vůbec nevím, co nám chtěl autor říci. Nemastné, neslané. První film o Havlovi a takhle to podělat? Navíc Geislerová je mimořádně špatná herečka, obsadit ji by mělo být trestným činem. ()

Likan7

Unuděný, ušmudlaný film, který pocitově trvá 3 hodiny. Nic se v něm totiž neděje. Havla prezidenta nevidíme, Havla spisovatele taky ne a jediný, co tu je je Havel, který se neumí rozhodnout mezi ženami a i když je Viktor Dvořák se své roli výborný, žalostný scénář jeho výkon totálně degraduje. Aňa je zbytečná, Hofmann fajn a film nestojí za nic. ()

Oonika

Skvělé herecké výkony, všichni mi přišli uvěřitelní a autentičtí, jen škoda, že film jako celek působí strašně ploše. Nechci prostě po takovém filmu sedět u googlu a dohledávat kupu základních souvislostí, které mi ve filmu chyběly. ()

rublik05

Řemeslně relativně precizně natočený příběh o životě Václava Havla, který zpracovává období mezi okupací a revolucí, takže jsme svědky jeho divadelní činnosti, postupného zapojení do disentu, zatčení, následné vězení, až se dostaneme do revolučního období. Překvapil mě casting, drtivá většina herců hraje naprosto perfektně, Viktor Dvořák je velice autentický, více mě však zaujal živelný Martin Hofmann, Landovskýho zahrál opravdu luxusně. Zvláštní mi přišla forma, jakou je snímek natočený, občas jsem to sice nechápal, ale je to rozhodně zajímavé. Příběh působil strašně povrchně a bez emocí, v určitých detailech nelogicky, v postavách jsem se občas ztrácel, ocenil bych i trochu svižnější tempo. Filmařsky v pohodě, ale jako životopisné drama to u mě fakt neobstálo. 5/10. ()

Inozuka

Nápad dobrý - demytizovat národního hrdinu prostřednictvím jeho slabostí, provedení slabé. Největší problém Havla je právě v tom, že tvůrci se moc upnuli na hlavní záměr a uniklo jim tím to, čím byl Václav Havel vlastně zajímavý a proč ho jedni nenáviděli a druzí obdivovali. Historický kontext pak mizí úplně a pro lidi, kteří dobu nezažili nebo nejsou zběhlí v tuzemských dějinách to musí být hrozný galymatiáš. Herecky ucházející, všichni hlavní protagonisté dobří vystihující základní rysy svých předobrazů bez toho, aby se dostali na hranici parodie. Vizuál a hudba rovněž uměřený a zapadající do konceptu filmu ... nakonec tedy za tři. ()

arinečka

Jakoby oživl Pavel Landovský. Fascinující zobrazení disentu, lidské i humorné. Proč to tady  schytalo tak nízké hodnocení, nechápu.. ()

netWoor

Docela nuda. Havel je tady vykreslenej jako naivní až hloupej chlapík, co se snaží fiknout každou, co jde kolem. Fajn, ale nic moc pro diváka. ()

E lan

Film to určitě není dokonalý, Václav Havel by si zasloužil lepší. Přesto zajímavý dobový pohled do těžké doby pohledem nelehkého člověka. Herecké výkony jsou skvělé. ()

hamir0

Je to vlastně tak nějak skoro o ničem. Ale na nostalgickou pravdoláskařskou strunu to hraje hezky. Bod navíc za fajn technické zpracování a herecký výkon (a podobu) v hlavní roli. ()

šakal007

Musel jsem se na vlastní oči přesvědčit, jestli je Havel jako film takový propadák. Není. Sice spousta klišé a zbytečného patosu, dívat se na to ale dá. Nestyděl bych se ani za 70 %, to ale ČSFD neumí, budu muset vystačit se třemi ⭐⭐⭐. Chvála bohu, že si to nehraje na dokument. Na druhou stranu se bojím, že kdo neví, kdo je kdo, nepozná to, postavy se většinou nijak neoslovují. Je to rozvleklé a přitom to nic neříká. Bude to bavit mladé diváky? Nebo v zahraničí? Tipuju, že z tohoto pohledu to propadák je. Někdo prostě chtěl ukázat, že může utratit pár mega, ale opravdové ambice neměl. To je škoda. Chyba taky je, že film končí sametovou revolucí. Na druhou stranu možná dobře, cítím, že by to tvůrci nedali. Viktor Dvořák mi docela sedí, Aňa Geislerová má s Olgou podobnou barvu vlasů. Skvělý je Martin Hofmann. ()

wolverine

Tenhle film rozdělil lidi na dva tábory. Jedni ho nesnášejí a druzí ho milují. Takže můj názor nebude populární. Jsem někde ve středu. Musím říct, že na českou kinematografii je to kvalitní snímek. Co se mu musí nechat je hezká kamera, na konci i hezká hudba. Film nám ukázal Havla v jiném světle, a proto tenhle film hodně lidí nenávidí. Já nevím kde je pravda, proto to do svého hodnocení nezařadím. Scénář byl celkem v pohodě. Škoda, že tam neukázali víc z jeho divadelního života. Film nebyl špatný a ani to není masterpiece. Jan Palach se mi líbil o trochu více. Na film Havel se určitě podívejte. ()

biergof

S Václavem Havlem jsem se setkal při jeho loučení s prezidentským úřadem. Sedl si u nás v parku na lavičku, z každé strany ochranka. V té době mi ve škole zcenzurovali článek do školních novin. Cenzor byl přitom hlasitý a hrdý Havlojd. Tehdy, s prezidentem, jsem nahodil toto téma a zeptal se ho, jestli měl za minulého režimu při cenzuře strach. Václav Havel nedbale zakmital očkama a odpověděl: ,,To jsem měl....a to nezmizí." Často na tento rozhovor myslím, je mi inspirací. Stejně jako Václav. Nikoliv však jako symbol a Velký Bratr Havlojdů, které sám snad v oblibě neměl. Ale ta absurdnost a tragikomedie, kterou náš národ budoval. A je jedno jestli to byl Havel, Stalin, Jan Hus či Krteček. A film? Velké ALE přichází, když film utne roku 1989 a vyhýbá se šíleným 90s. Protože tato doba k Havlovi patří stejně jako cigareta. A ta Geislerová? Klobouk dolů! Jak mi nechutná, tak zde byla ona ta energie a esence filmu. ()

dawid

Je fakt těžký odprostit se od toho, abych nehodnotil život a osobu největšího Čecha druhý poloviny 20. století, ale film, kterej o Něm (dost fabulózně) vypráví. Zkusím to, no... Rozporuplný pocity. Film na půli cesty. Obrovsky mě mrzí, že z toho zjevně ohromnýho nadšení celýho štábu nevznikl lepší snímek. Možná je téma osobnosti VH moc živý, třeba by tam byl potřeba jinej dramaturg. Nevím... Přemíra patosu se ve filmu pere s touhou představit Václava Havla jako člověka plnýho pochybností o sobě samém a zároveň osobnosti, která byla tak nějak předurčená "hýbat kormidlem dějin". Ono není nic proti ničemu si přiznat, že se VH narodil "se zlatou lžičkou v puse". Zároveň je třeba říct, že mu ta lžička byla velmi záhy z pusy vyrvaná, bolševici Havlovým předkům ukradli, co mohli a samotný VH dělal co mohl. Psal geniální absurdní dramata (btw, doporučuju zapadlou famózní nahrávku "Anděl strážný" s Hanzlíkem a Sovákem. Ten samej VH, co byl na "intru" v Poděbradech s Milošem Formanem, byl strůjce toho, že se v 70' dali dohromady rockeři a filosofové a vznikla Charta 77. Pak Havel průběžně seděl (fešácej kriminál to fakt nebyl). A nastala revoluce, rozjely se hry, do hry nastoupil Klaus (t.č. řízenej z Moskvy) a Zeman (t.č. řízenej z... Moskvy). To je ale jiná písnička, jejíž refrén tu máme dodnes. Zpět k filmu... HAVEL prý nechce být životopis. Ale, přiznejme si, každý to očekává. Proč si napůl vymýšlet, napůl fabulovat, opomíjet zásadní vklady Václava Havla k Chartě 77? Zbyla jen pofidérní imitace, taková "travestie show", jako v případě Bohemian Rhapsody. A to se všichni tak snažili... Škoda. Ale jako! Hofmann je fakt Lanďák!!! ()

Mahowny odpad!

Spíš AntiHavel než Havel. Film utrpěl egem tvůrců tolik ran, že nakonec ztvárnili jednoho z mála českých ''hrdinů'' jako holkaře, slabocha a troubu vlečeného událostmi. Na konci filmu se bude divák ptát, jak se vůbec mohl stát prezidentem a čím si to vlastně zasloužil. Tuto, podle mě naprosto zásadní, rovinu totiž autoři nezvládli zobrazit. Místy to působí, že hlavní hrdinkou je spíše Olga a Havel je jen blbeček, který neví co chce. Daří se zobrazit totalitu a atmosféru té doby, líbili se mi herecké výkony i výprava. U filmu, kde mohou autoři čerpat z obrovského množství her, dopisů a proslovů se sle divákům dostane pramálo Havlových myšlenek. Ani tu pravdu a lásku mu nedopřejí, a tak na konci filmu působí prezidentsví naprosto nečekaně až nevhodně. Zbytečný film, neskutečně promrhaný potenciál. Edit: Doporučuji v návaznosti shlédnout dokument Občan Havel, který je těžce v rosporu s tímto filmem. Zde Havel jasně vystupuje jako autorita, člověk s názorem a je zaznamenán zcela jinak.... ()

IvonaK

Tento film jsem viděla na letní filmové škole v Uherkém Hradišti. A nejen to. Pořadatelé nám na pódiu představili i Viktora Dvořáka. Takže jsme ho viděli naživo a jedna paní která zrovna seděla v sále vedle mě, mi řekla že ho už asi třikrát viděla v parku v Uherském Hradišti.😀 Jinak co se týče filmu, tak určitě byl dobrý. Hlavně tam bylo krásně zobrazeno jací byli komunisti svině. A ještě jsem nemohla spustit oči z toho, že ve filmu byly použity cigarety camel. Ty jsou moje oblíbené. Ale jsem pouze sváteční kuřák. 😉 ()

MasterD

Je to příjemný český film, který pohádkovou formou ukazuje pozadí revoluce v osmdesátém devátém a roky, které jí předcházely. Kostýmy jsou ovšem moc vyšperkované, stejně jako dialogy, a mám z nich spíš pocit, že jsem v současné "pražské kavárně" a nikoli před 30-45 lety, kdy se nosily (prý) nevkusné džíny, vytahané svetry nebo z dnešního pohledu nesednoucí účesy. Atmosféru básníků L. Pecháčka (kteří samozřejmě před 30 lety natáčeni byli) Havel nepřinese. Scény, kdy se z soudu stane divadelní scéna, která tak ukáže Havlovo umělecké & divadelní cítění, jsem ocenil asi nejvíc (příkoří v životě bere pan dramatik tak, jako kdyby se mu vysmívalo publikum). "Milí spoluobčané, čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších milionů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit.“ — Novoroční prezidentský projev z 1. ledna 1990 ()

qbic

Na český film posledních let rozhodně nadprůměr. Hrát historické postavy může často kde kdo, protože je známe jen z fotek. Hrát Havla, kterého znám z obrazovky od dětství, aby to nerušilo, to chce kumšt a odvahu. Film nejde nijak do hloubky, spíše shrnuje Havlovy základní charakteristiky a osudy. Celkový dojem 3,5 a dávám pět, protože by si film zasloužil lepší průměr. ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)