Pivní putování

Réžia:

Petr Krejčí

Scenár:

Zdeněk Susa

Zdeněk Susa (moderátor), Matěj Ruppert (moderátor)

Navštívíme pivovary v Třeboni, Českém Krumlově, Protivíně a v Českých Budějovicích. Z pivovarské technologie se budeme věnovat zvláště měření a vážení v pivovaře. Z historických osobností si připomeneme rybníkáře a regenta panství Jakuba Krčína z Jelčan, který v době stavby rybníka Rožmberk neváhal zabrat měšťanům jejich pivovar pro potřeby vrchnosti, aby mohl napájet početné dělníky. Nezapomeneme na bratry Viléma a Petra Voka z Rožmberka a vzpomeneme také na Jana Žižku, jehož vztah k pivu je dobře doložen v jeho vlastním dopise. Vysvětlíme, proč v důsledku národnostních třenic mezi Čechy a Němci máme dodnes v Budějovicích dva na sobě nezávislé pivovary. Budeme citovat báseň A. V. Valenty Mělnického, který se pokoušel smířit obě jazykové skupiny v zemi pomocí piva – avšak marně. Konečně budeme diskutovat o tom, zda pití piva podporuje vznik zhoubných nádorů. (Česká televize)

honajz

Nějak mi přijde, že to ztrácí dech. Ubylo přímých vstupů moderátorů, přibylo záběrů z dronu, ubylo povídání o pivovarech, přibylo historického povídání. Takový otočený koncept zcela pohřbívá původní zajímavý nápad, kde se vše motalo kolem pivovarů, postupného vysvětlování procesu výroby piva, osvětlení účelu jednotlivých místností a staveb v pivovarech nebo různých předmětů a nástrojů... Navíc je sice hezké, že mne pan profesor přesvědčuje, jak je mírné pití piva zdravé, ale kurnik, zas by to nemusel dělat skoro stejnými slovy v každém dílu. V této epizodě se dozvíme hodně o močálech, meandrech, rybnících, Petru Vokovi, žoldácích, Rožmbercích atd., atd., ale o samotném pivu nic moc. I když tento díl navštíví skutečně pivovar v Třeboni, Protivíně a Českých Budějovicích, opět se tak děje především z pohledu dronů, případně moderátor stojí někde před branou závodu. Pivovar v Českém Krumlově pár desítek let nebyl (a nový vznikl až koncem roku 2017) a mluví se zde o tom neexistujícím z minulosti. A úplně nejtrapnější mi přišlo, že jim sice nestál za celou dobu pořadu ani za půl slova, ale oba pánové si na konci připijí Chodovarem! ()