Bratia

• Česko Bratři (viac)
Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratia rozpráva jeden z najväčších príbehov studenej vojny o odbojovej skupine bratov Josefa a Ctirada Mašínovcov. O túžbe vzoprieť sa nespravodlivosti a útlaku, o potrebe kričať, keď ostatní mlčia. Skupina mladých chlapcov prejavuje nielen nekompromisnú odvahu, ako ich otec proti nacistom za cenu vlastného života, ale aj nezrelosť, neskúsenosť a chyby v úsudku. Film rozpráva jeden z určujúcich príbehov našich moderných dejín, fascinujúce dobrodružstvo najväčšieho honu na človeka v komunistickom bloku 50. rokov. Jeho nesporná sila spočíva aj v posolstve, ktoré je stále aktuálne a všeobecne zrozumiteľné, že bez slobody sa nedá žiť a treba za ňu bojovať. Bratia sú tiež veľmi silným príbehom rodiny prenasledovanej nacistami aj komunistami, ktorá pre svoju krajinu a jej slobodu obetovala veľa. (Cinemart SK)

Edge_666

Moc nevím, jak si s tím filmem poradit a jak jej hodnotit.Filmové zpracování je super.Mašínové jsou vrazi. A to ještě režisér, který je jejich příbuzný, vynechal onu diskutovanou vraždu pošťáka (jen se tam mihla jedna věta).Mašínové JSOU vrazi. Za co mají být vyznamenáni? Za boj za svobodu? Za čí? Za VLASTNÍ svobodu!Dám tomu filmu 4 hvězdy. Za to, jak ukazuje zrůdnost komunismu. ()

Jan00

Konečně po dlouhé době výborný český film. Přičítám to režiserovi Mašínovi, který jako vzdálený příbuzný si dal na filmu záležet! ()

Karlito74

Po velmi dlouhé době film z doby, kterou si v dnešní rozmazlené společnosti neumíme představit. Chtěl bych vidět všechny ty znalé kritiky a posuzovače kráčet tím studeným potokem, hladové a vyčerpané...  Film mě naprosto vtáhl do děje. Držel jsem si však v duchu odstup od všech zúčastněných a nesnažil se za každou cenu se s nimi ztotožnit. Pořád nevím co si o Mašínech myslet. Podle filmu někoho posuzovat mi přijde jako totální kravina. Ve filmu je dokonale ztvárněna zrůdnost komunismu a stejné nebo dokonce horší praktiky než používali nacisté. Pro mě plný počet. I když jsem nemohl souhlasit s jejich činy, fandil jsem jiim celou dobu, ať se tam prostřílí. Jen nejsem schopen pochopit, že tu nechali matku a sestru po tom všem co jim komunisti provedli. Filmy co dávají otázky mám zkrátka rád. ()

PORTER44

Průměrná podívaná z Českých dějin z dob komunismu a jejich metod a hlavně jsem se zase něco dozvěděl jak to vlastně s těmi Mašíny bylo ,sice hrdinský čin utéct před tehdejším režimem ale bez ohledu co se stane ostatním hlavně z rodiny takže sobectví jako p.....,jinak jsem se bavil nechybělo napětí a zajímalo mě to i proto že se část točila i u nás ve vsi,s hereckými výkony spokojenost. ()

ShayM

Kdo neví o Mašínech nic, tak se v tom nevyzná. Kdy, jak, co a proč udělali. Velké skoky v čase, v událostech. Je vynechána akce na Moravě. Kdo o nich něco ví, vidí co schází a co je špatně. Hnusná Dyková hraje pohlednou Zdenu Mašínovou? To snad ne. StB nepřišla zatknout matku a Ctibora Nováka zrovna v den odjezdu bratrů k hranici, ale až poté, co jim z NDR poslali Janatu a Švédu. Až potom spojili celou skupinu s akcemi v Chlumci a Čelákovicích. V NDR byli na slámě u rodiny ještě čtyři včetně Švédy, který s rodinou mluvil. Pak až teprve přišla přestřelka u Waldowa. Proč je tam naroubován ten neexistující vyšetřovatel? A tak dále. Je to hodně zkratkovité, ale budiž, film má jen něco málo přes dvě hodiny. Nedbal a Hes jsou dobří, ale z tohoto příběhu se dalo určitě vytěžit víc. ()

kamil.ice

Čekal jsem trošku víc. Film statický, nikdo nemluví, dialogy skoro zadne. Oslavuje se tupě jejich hrdinstvi, ale jake? Komu pomohli? Jedine sobe. A na sve ceste pro svoji svobodu nevahali vrazdit, stejne jako protistrana, bez ohledu na svoji rodinu. A to vubec nezlehcuji tu dobu, muselo to byt silene… ()

pitycz

Film se zcela vyhýbá kontroverzním tématům. Je to takové nijaké, plytké. Pro zahraniční publikum tomu chybí kontext. Nezabývá se ani morální stránkou věci, kdy uprchlíci zde nechali rodiny na pospas řádění stbáků. Nakonec je to takový podprůměrný nic. ()

lineker

Dobře odvedené filmové řemeslo, které nevyslovuje soudy, či resumé. A to je dobře. Názor na bratry Mašíny měl předpokládám každý daný již před filmem. A film samotný těžko mohl něco změnit. Pro mne je rozhodujícím faktorem doba, že které vám je až fyzicky zle. A ne, nedivím se, že člověk toužící po svobodě využije všech prostředků, aby z toho hnusu mohl utéci. Koneckonců. V nesvobodě se dá jen přežívat. ()

digitalscout

Velice zdařilý český počin, na který se dá koukat a kde Vám čas opravdu utíká. Bohužel jsem se ale myšlenkově nemohl napojit na oba bratry, tj. pro mě poměrně nečitelné postavy. Při hodnocení mě ovlivnil fakt, že příběh znám a tudíž jsem tak nějak věděl, co mohu čekat. ()

hafak odpad!

Za film u kterého vydržím až do konce dám vždy alespoň 1 hvězdu. V tomto případě udělám vyjímku. Dál si tato oslava lupičů a vrahů nezaslouží žádný delší komentář! ()

klobasa

Natočené je to OK, ale moje sympatie si tímto filmem bratři rozhodně nezískali. Film mě jen utvrdil v tom, že by se tito sobečtí sourozenci a hlavně vrazi neštítící se vůbec ničeho neměli oslavovat. ()

ACE 2007 odpad!

agresivní retardovaní sadisti, slintající z pistole dobrá práce a nejlepší je ten čínský vyšetřovatel... xDDD + jen pro němčináře nebo pro někoho se slovníkem.... ()

JSYSMHJF

Nesoudím Mašíny, ale film, ten se podle mě povedl a oba "kluci" i další herci jsou výborní. Objektivní, napínavé, k přemýšlení a hledání souvislostí. ()

Fidgi_Vole

No, film jako takovej je naprostej průměr, neurazí, ale ani nenadchne. Body k dobru filmu přičítám za to, kolika idiotům zvedne mandle už tím, že vůbec existuje, a za to, že se Mašíny nesnaží ani romantizovat ani glorifikovat, a to i přesto, že osobně Bratry považuju za hrdiny. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (viac)