Agatha Christie's Poirot

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (poviedka)

Recenzie používateľa kaylin k tomuto seriálu (69)

Detektív Poirot: Miliónová lúpež (1991) (S03E03)

Nějak mě dostal, že se část filmu odehrává na Queen Mary, a to hlavně proto, že ty historické události byly do dění pěkně zakomponovány. Poirot řeší opět případ, který má překvapivé vyústění, což prostě potěší. Ale on má člověk pocit, že Agatha prostě měla patent na to, jak vést detektivku tak, abyste v podstatě až do konce nevěděli, kdo je vrah. ()

Detektív Poirot: Plymouthský expres (1991) (S03E04)

Z tohohle dílu jsem až tak odvázaný nebyl, i když jsem rád, že se zase vrátil Hastings, i když tedy nevymizel na dlouho. Zápletka je celkem zajímavá, ale osobně nějak moc nemusím tu pointu, respektive to odhalení, jak je možné, že byla mrtvá a přitom někde viděna. Tohle je pro mě moc velké klišé. ()

Detektív Poirot: Osie hniezdo (1991) (S03E05)

Napsat detektivní příběh o tom, že se řeší případ, který se ve skutečnosti ještě nestal, to je prostě ukázka mistrovství. Hlavně ve chvíli, kdy takový detektivní příběh skutečně funguje. Agatha jej svěřila geniálnímu Poirotovi - komu také jinému - a do filmu byl tento příběh výtečně převeden. Krásná ukázka toho, jak je možné točit detektivku bez vraždění. ()

Detektív Poirot: Tragédia v sídle Marsdonovcov (1991) (S03E06)

Parádní díl, který nadchne hlavně hororovou atmosférou. Ta se prostě povedla a až do konce je to správně temné. I když tušíte, že má všechno naprosto realistický základ, stejně se neubráníte tomu, abyste nezačali přemýšlet o tom, že jsou ti duchové skuteční a že na tom strašení něco bude. Pořád si to zároveň udržuje poirotovský humor. ()

Detektív Poirot: Dvojitý dôkaz (1991) (S03E07)

Je to takový zvláštní díl. Ten detektivní případ není nic skvělého, ale není to špatné. Tajemné to je. Ale od samotného případu je naprosto odvedena divákova pozornost, protože mnohem zásadnější je to, že i v Poirotově životě je místo na lásku nebo romanci, či jak by se to jinak mělo nazvat. V tomhle směru film funguje skvěle. ()

Detektív Poirot: Záhada španielskej truhlice (1991) (S03E08)

Vidět Poirota tančit je sám o sobě zážitek, ale tady je k tomu ještě zajímavý, poměrně drsný příběh o jednom zabití. Smrt ve španělské truhle rozhodně patří k těm hnusnějším, které se v sérii vyskytují, navíc je zde zobrazena až překvapivě názorně, i když stále je hlavní důraz dán na fantazii diváka. Zápletka je příjemně zamotaná. ()

Detektív Poirot: Krádež kráľovského rubínu (1991) (S03E09)

Ta komická rovina je v tomhle případě skutečně povedené, hlavně setkání Poirota s princem jsou výborná, protože tohle jsou dvě dokonale odlišné postavy. Zápletka s rubínem není také úplně zlá a jednotlivé vánoční propriety jsou využity celkem inovativně. Navíc celou dobu nevíte, co se děje, kdo je mrtvý a kdo ne. V tomhle směru se díl povedl. ()

Detektív Poirot: Aféra na Viktoriánskom bále (1991) (S03E10)

Poirot je na plese naprosto dokonalý, hlavně v tom, jak jako jediný nemá kostým, i když řekne něco jiného. Skvěle tam jako figurka zapadá. Příběh je propojen s rádiovým vysíláním, což je také místo, kde je nakonec vrah odhalen. To je naprosto skvělý způsob a celý detektivní příběh tak získává ještě něco navíc. ()

Detektív Poirot: Záhada loveckého domu (1991) (S03E11)

Výborné, jak po stránce komediální, tak i v případě detektivní zápletky, a to i přesto, že jsou tu opět použity převleky, což je divákovi jasné celkem brzy. Tenhle příběh je v tomhle smyslu ale dotažen téměř ad absurdum, což krásně funguje. Poirot a jeho umírání jsou skutečně výtečné a krásně to zapadá do celé vážné roviny. ()

Detektív Poirot: Vraždy podľa abecedy (1992) (S04E01)

Rozhodně jeden z nejlepších dílů "Hercula Poirota", kde se ukazuje, že Agatha měla skutečně parádní dar pro psaní detektivních příběhů a zde prezentovala opravdu unikátního vraha. Ten stojí za to, stejně jako celá zápletka, která je parádně vygradována a neskutečně dobře vymyšlena. Tady opravdu dlouho nebudete vědět, kdo zabíjí a proč. ()

Detektív Poirot: Smrť v oblakoch (1992) (S04E02)

Jakmile se vražda odehraje přímo před Herculem Poirotem, navíc v letadle, a ještě tak, aby si toho on ani nevšiml, to už je přece jen něco, co stojí za pozornost. Hercule pak vede parádní vyšetřování, které obsahuje rekonstrukce, hodně cestování a klasické rozuzlení před skupinkou lidí, kdy netušíte, kdo je vlastně vrah. Skvělý díl. ()

Detektív Poirot: Spona na topánke (1992) (S04E03)

Být lidmi, kteří se nacházejí v blízkosti Hercula Poirota, tak se začínám bát. To si takhle pan detektiv zajde k zubaři a o pár hodin později je dentista nalezen mrtvý. Jenže s umíráním to začíná být ještě bohatší a mrtvých je více. Výborně nakombinované a zápletka parádně dotažena až do samotného konce. ()

Detektív Poirot: Dobrodružstvo egyptskej hrobky (1993) (S05E01)

Jakmile se něco odehrává v Egyptě, jsem z toho prostě nadšený. Mám Egypt rád. Tady navíc vidíte v Egyptě Hercula, který se k tomu písku a horku absolutně nehodí. I to je krásný kontrast. Agathě se podařilo skvěle vysvětlit to, jak může fungovat prokletí hrobky, pokud se zneužije inteligentním a zvráceným člověkem, který se trochu vyzná v psychologii. ()

Detektív Poirot: Silnejší vyhráva (1993) (S05E02)

Jakmile se někde ocitne politika, už to pro mě není tak zajímavé, ale v případě Poirota to až tak moc nevadí. Když dáte jako mrtvého člověka, který byl pěkně hnusný, skoro máte pocit, že si to i zasloužil. Vyšetřování je rychlé, zajímavě provedené, ale stejně se neubráníte pocitu, že tohle je jeden z těch méně úchvatných dílů. Alespoň je ale místy dost zábavný. ()

Žltý kosatec (1993) (S05E03)

Tady se mi strašně líbila forma, jakou je příběh vyprávěn. Nejprve Hercule Poirot odhaluje minulou událost, která se mu stala a která očividně bude mít důsledky v jeho současnosti. Jeden detektivní případ z Poirotovi minulosti, který prostě musí vyřešit, i když se mu to zatím nepodařilo. A samozřejmě, že jej vyřeší. ()

Prípad strateného závetu (1993) (S05E04)

Možná to není tak silný díl, ale stejně mě bavil. V podstatě každý mohl být vrahem, každý se mohl nějak podílet na zabití, každý měl nějaké tajemství a mnozí o tom ani nevěděli. Vidět Poirota naštvaného má také něco do sebe. Vyřešení bylo zajímavé a musím říct, že krásně zamotané, že se to dalo jen těžko odhadnout. ()

Dobrodružstvo talianskeho šľachtica (1993) (S05E05)

Takový poklidný díl, kde sice opět někdo umře, ale celé je to v takovém oddechovém duchu, kdy trochu tušíte, kdo by mohl být vrahem, tak nějak už od začátku, protože tu je jeden až příliš překvapivý prvek. Seriál je ale pořád dobrý a dokáže být napínavý. Tady využívá i trochu těch aut, k nimž má Hastings velmi blízko. ()

Bonboniéra (1993) (S05E06)

Na tenhle díl jsem byl díky názvu docela zvědavý a musím říct, že mě nijak nezklamal. Využití bonboniéry je docela dobré a je vidět, že Agatha měla pořád nápady. Vyústění je výborné, ale celkově je velmi dobrý nápad, jak je to vyprávěno - prostřednictvím flashbacků, které mají vliv na současnost. V sérii již použito, ale to se hned tak neomrzí. ()

Zrkadlo mŕtveho muža (1993) (S05E07)

Přišlo mi to jako malinko slabší díl, i když ono je to celkem vynahrazeno tím, kdo je vlastně vrahem. V podstatě kdokoli jím mohl být, což se nakonec potvrdilo. Vrah mě snad nenapadl. Je to hlavně proto, že díl je plný stop, které ukazují na všechny možné postavy. Tím se tu celkem dobře udržuje napětí. ()

Krádež šperkov v hoteli Grand Metropolitan (1993) (S05E08)

Celkem příjemný díl, který začíná tím, že s Herculem něco není v pořádku. Vypadá to, že je velmi nemocný. Potřebuje pauzu. Jenže jak má obletovaný detektiv odpočívat, když se zločiny dějí v jeho těsné blízkosti? Nejde o vraždu, což ale v žádném případě neznamená, že by tenhle díl byl nudný nebo že by nebyl napínavý. ()