Koncert Midem Cannes 1968

(koncert)
  • Francúzsko Le Concert Midem Cannes 1968

To nejlepší z československé populární hudby 60. let minulého století na pódiu v Cannes... Hudební festival a zároveň trh MIDEM se v jihofrancouzském městě Cannes koná už od roku 1967. Na jeho druhém ročníku vystoupila tehdejší špička československé populární hudby v čele s Karlem Gottem. Všichni – tedy krom Gotta i Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Judita Čeřovská, Yvonne Přenosilová, Helena Blehárová, Josef Laufer i Hana Hegerová náročné publikum přímo nadchli, a to nejen svými výkony, ale i výborným slovním projevem v angličtině či francouzštině. Česká televize nyní divákům poskytuje unikátní příležitost zhlédnout záznam tohoto koncertu, v němž zazněla řada známých písní v různých jazycích. (Česká televize)

slunicko2

Reprezentativní koncert české pop music. 1) Podmanivou 37letou Hanu Hegerovou (1 x francouzsky píseň Jacquea Brela, 1 x slovensky - To tá Heľpa) potlesk diváků vracel zpátky. Vypadala jako by se na francouzském pódiu narodila._____ 2) 26letá Marta Kubišová (2 x česky) francouzsky mluvila s publikem, které ji potleskem vrátilo na scénu)._____ 3) Slušelo to tancujícímu (kozáček!) 25letému Václavu Neckářovi (1 x česky, 1 x anglicky s krátkou francouzskou a německou vložkou) v bílé košilce v lidovém stylu. Francouzsky se pár slov naučil, ale moc mu to nešlo. Také jeho diváci vytleskávali stejně jako budoucí formaci Golden Kids (2 x česky)._____ 4) Závěrem 29letý Karel Gott (2 x česky, 1 x anglicky) trochu promluvil francouzsky i anglicky a vracel se po potlesku dokonce dvakrát._____ 5) Dále vystupovali: šoumenský 29letý Josef Laufer (2 x anglicky), 25letá Helena Blehárová (2x česky), 39letá Judita Čeřovská (1x francouzsky, 1 x německy), 21letá Helena Vondráčková (1x česky, 1 x francouzsky), 36letý Waldemar Matuška (2 x česky), 21letá Yvonne Přenosilová (2 x česky)._____ 6) Všichni vystupující působili na pódiu zcela přirozeně a profesionálně - očividná vzorná reprezentace. Totéž lze říci o decentní konferenciérce (jak se tehdy říkalo) 36leté Jarmile Košťové._____ 7) Dobový přímý přenos naživo si vyžádal daň v podobně méně kvalitního zvuku. Zvukař měl místy vyloženě problémy. ()

progression

Konečně po více než padesáti letech máme možnost shlédnout vystoupení desítky československých zpěváků na festivalu Cannes. Bylo velice úspěšné, což je ze záznamu vidět. Karel Gott už mezinárodní jméno měl, ale ohromný a zasloužený úspěch sklidili hlavně Hana Hegerová, Waldemar Matuška i "budoucí" Golden Kids (obzvláště Marta Kubišová). Méně už se možná ví, že předtím i potom jmenovaní sklízeli velký úspěch i (nejenom) v pařížské Olympii. Bohužel brzy poté přijely ruské tanky a Pražské jaro skončilo. A "do roka a do dne" se "pod bratrským dohledem" nastavila opět "cesta k budování světlých socialistických zítřků" (čti doba Temna a to nejenom v kultuře). Dělo se to jak nenápadně (syndrom vařené žáby), tak i nápadně (srpen 1989) "pod kontrolou" prověřených a poslušných (staro)nových soudruhů. O tom, kdo a kde může vystupovat rozhodovali ti příslušní "zrovna rovnější". Po umlčení Marty Kubišové skončili i Golden Kids. Zelenou dostali interpreti typu Plameny a pod. , ale i ti jezdili spíše na východ od našich hranic či do dalších "spřátelených" států. Hned se mi asociovala vzpomínka na jednu povedenou sloku z tehdejší Hutkovy nekonečné písničky "Proč, proč" : "Proč mám sbírat kameny, no táto řekni proč ?" - "Přijedou k nám Plameny" :-) Osobně si myslím, že žít ve svobodném světě a ne "za drátama", tak v té době měli minimálně Hana Hegerová, Waldemar Matuška i Golden Kids na to stát se velkými hvězdami mezinárodními. Golden Kids díky výborně ladící hlasové kombinaci, kvalitnímu repertoáru i nadstandardnímu pohybovému projevu měli na tehdejším mezinárodním hudebním trhu určitě hodně velký potenciál. Nutno dodat, že "jakási" ABBA byla v té době ještě tak 5 let "na houbách" :-) Ale to všechno už je bohužel nostalgická utopie, aneb co by kdyby .... ()

Yarwen

Plejáda (víceméně) špičky českých zpěváků a zpěvaček ve své vrcholné formě - Golden Kids dohromady i každý sólo, Hegerová, Přenosilová, Matuška, Laufer a nakonec Gott, který se dle konferenciérky právě vrátil z půlročního turné v Las Vegas a hnedle odjíždí do Londýna reprezentovat RAKOUSKO...:) Kdyby Marta Kubišová věděla, že jí za pár měsíců zakážou komunisté zpívat a zničí tak její kariéru, přesto to byla právě ona, kdo v závěru sklidil největší aplaus, v závěsu za ní hned Hegerová, která si diváky zřejmě získala svou francouzštinou, a též Neckář, možná za své divoké kreace, možná za čerstvě oskarové Ostře sledované vlaky. Krásná podívaná, mně se nejvíce líbila samozřejmě Kubišová a také Přenosilová. ()

nascendi

So záujmom som si pozrel Koncert Midem Cannes z roku 1968, teda z roku, keď sme Európe a svetu chceli ukázať, že máme dobrých skladateľov a spevákov, ktorí sa ani v náročnej zahraničnej konkurencii nestratia. A naozaj sa nestratili. Minimálne Hana Hegerová a Marta Kubišová zožali obrovský aplauz, Gott s Matuškom a Přenosilová s Vondráčkovou nesklamali, Koščová hviezdila, Neckář si to pomýlil s telocvičňou a ostatní tam ani nemuseli prísť. Ale tak je to vždy. Nie je chybou, že sme nevyslali vyrovnanejšiu spevácku ekipu, ale že o pár mesiacov Rusi vyslali k nám ekipu v durovej tónine a bolo po snoch o zaradení sa do kultivovanej Európy. V každom prípade milá spomienka pre pamätníkov a nahliadnutie do neznámej doby pre ich potomkov. ()

rigby

Parádní archivní kousek. Je vidět, kdo byl v té době u nás opravdu na vrcholu a i kdo měl solidně našlápnuto. První aplaus za Hegerovou, ale větší sklidila Marta Kubišová za perfektní francouštinu a přirozené vystupování (a možná také za druhou písničku, která asi mohla projít jen v tomto roce). Dále Václav Neckář za své pohybové kreace. I když oba i s Helenkou Vondráčkovou jako Golden Kids měli potlesk největší, a není se čemu divit. Jen pořád nechápu ten úspěch Karla Gotta, ale asi je to za skvělý hlas. Je škoda, že za pár měsíců museli téměř všichni jmenovaní ztichnout a z vidiny mezinárodní slávy zbyl jen ten divnej svět za mříží. ()