Elektrizujúci život Louisa Waina

• Česko Elektrizující život Louise Waina (viac)

Neobyčajný príbeh britského umelca Louisa Waina, ktorého veselé a hravé kresby a maľby mačiek navždy zmenili pohľad západnej kultúry na tieto zvieratá. Niektoré z jeho neskorších abstraktných malieb sú považované za predchodcov psychedelického umenia, tento posun v jeho tvorbe však zrejme súvisel so sériou závažných otrasov, ktoré v tejto fáze života utrpel. (RTVS)

Rathalos

Az dodnes som nemal ani ponatia o tom,ze existoval clovek menom Louis Wain,ale tato zivotopisna drama mi to krasne objasnila,naozaj velmi pekny film,aj ked smutny i depresivny,ale aj napriek tomu na mna urobil velky dojem a to hlavne vdaka Benedictovi Cumberbatchovi,ktory aspon mojimi ocami podal najlepsi herecky vykon v svojej kariere,zahral to excelentne,ani slzam som sa neubranil,takze nemozem inak,len dat hodnotenie s tym najvyssim poctom hviezdiciek...:-) ()

anatheman

Jaká škoda! První polovina filmu je dle mého názoru za jasných 5 hvězd, ta druhá však představuje poněkud natahovanou depresivní ždímačku. Tematická náplň je výsostně šťavnatá. Je zde představen životní příběh Louise Waina, největšího cateisty od dob starověkého Egypta. Jednalo se o britského malíře, který na přelomu 19. a 20. století zásoboval tehdejší pomyslné "facebookové" uživatele pořádnou malířskou nadílkou v podobě psychedelicko-antropomorfických mňouků. Samotný Wain je naprosto fenomenálně zahrán mistrem Cumberbatchem. Je to opět poloha excentrika, která mu sedne jako kočka do krabice. Některé pasáže jistě připomenou jeho znamenité herecké kreace z dob Sherlocka. No a když jsme u těch herců, není možné nezmínit moji oblíbenou Claire Foy, která i v roli viktoriánské vychovatelky byla zkrátka dokonalá. Oba herci jsou zárukou pro výmalbu filmového plátna uvěřitelným emocionálním expresionismem. Velice se mi líbila interakce umně stylizovaných záběrů s adekvátní dobovou výpravou, díky čemuž každý záběr vypadá jako pozdně novověká malba. Jsou tu zároveň patrné i jisté artové tendence, u kterých se však příliš netlačí na pilu. Jo a hudba? Ta mě také mile překvapila. Takže tedy tomuto snímku nakonec uděluji 4 kočičí škrabadla z 5. ()

BOURQUE

Biopic nadpriemerne nadaného maliara (Loui Wain), ktorý svojimi tvorbami výrazným spôsobom zmenil pohľad na zvieratá, predovšetkým na mačky. (Moje srdce patrí psom, ale musím uznať, že tie maľby, kde mačky sú v center pozornosti, ma vždy očaria.) Prvá polovina filmu je viac živá a dynamickejšia, druhá je pomerne komorná a nie úplne jednotná (keď je to odkaz na zhoršenie psychického stavu pána Waina, tak potom sa to niekde dá pochopiť). Benedict Cumberbatch opäť potvrdzuje svoje herecké kvality, v prvej poloviny filmu ho skvele doplňuje Claire Foy. P.S.: Ukázanie najlepších malieb pána Waina pri záverečných titulkoch bol dobrým nápadom. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Maximilianus

Ďalšia postava minulosti s ktorou som sa oboznámil vďaka filmu. Nemám rád mačky ale mám rád Benedicta ako herca, tak sa to asi nejako vyrovnalo. Príbeh celkom zaujímavý,  len spracovanie mohli byť trochu lepšie. Benedict hrá výborne a je to celé zábavné a milé takým tým suchým anglickým spôsobom. 6,9/10. ()

xzajox

Cumberbatch a mačky? Áno prosím. Herec síce musel zamakať, aby do takejto role vkĺzol, no musím uznať, že to zvládol. Je to trochu smutnejší príbeh o cvok-umelcovi, no má zopár svetlých a farebných(doslova) chvíľ. Tiež bolo zaujímavé dozvedieť sa niečo nové z histórie umenia. Atmosféra prelomu 19./20.storočia bola uveriteľná, herci a kostýmy bez výhrad, a celkový dojem veľmi dobrý. Ktovie, či by bez Waina boli dnes mačky tam, kde sú, a kde patria. Na prvých priečkach obľúbenosti na internete. Celkom som si film užíval, aj keď sledovať, ako sa musí človek, neustále skúšaný osudom, prebíjať životom a živiť sestry a matku, nebolo veľmi pohodlné. Spokojnosť. 76% - 4* ()

Tomas_PO

Podivný životopisný príbeh o umelcovi, ktorý sa venoval maľbám a kresleniu mačiek. Vzhľadom na hviezdne obsadenie v podobe Benedicta Cumberbatcha a Claire Foy môže divák v očakávaní ostať sklamaný, no bez nich by zrejme film nevzbudil väčšiu pozornosť. Film zaznamenáva životný príbeh reálneho umelca - Lousia Waina, jeho kariéru, manželstvo a životné trable. No nebyť 'mačkárom', tak si to zrejme nepozriem. ()

kockodan

Chudáček pan Wain se na stáří zcvoknul a maloval v lunatic asylum psychedelický kočky. Ale trvalo to notnou dávku (víc jak hodinu) nudy, než jsme se k jeho zmagoření dostali. Ano, film je nudný a nezáživný, a docela smutný a neutěšený život jednoho ne zrovna moc výrazného umělce (přiznejme si na rovinu, kdo z vás o něm před tímto filmem věděl. Něco jako Alan Turing, stejně tak hraný Cucumber-batchem) by se dal asi ztvárnit i zajímavěji. Já bych třeba o tomto člověku uvítal spíše hodinový dokument, namísto celovečerního hraného snímku. To by mě osobně bohatě stačilo. Je s podivem, jak Will Sharpe dokázal život tak plný zvratů jednoho umělce žijícího v tak vzrušujícím období jakým byl přelom 19. a 20. stol., ztvárnit tak nudně a nezáživně. Nepoměr a divné míchání scén z vnitřního života psychicky narušené osobnosti a scén popisujících čistě jen děj, interakce a dialogy mezi postavami mi naprosto nesedl. Stejně tak mluvený voice over, který nás filmem průběžně provází. Výprava, interiéry, kostýmy a rekvizity byly tak dokonalé a pitoreskní, že chvílemi film připomínal jen hrané živé obrázky z doby viktoriánské Anglie ke kochání a obdivu. A to byly právě ty momenty kdy jsem se nejvíce nudil. Všechny postavy dobově a až přehnaně dokonale vyšňořené, v domě vše, nábytek, textilie, nádobí, porcelán, světla, do puntíku dokonale viktoriánské, ale děj se v té záplavě dokonalosti jaksi ztrácel a neplynul jak by měl. Vizuální viktoriánsky útok na divákovy smysly zapříčinil, že se ztrácel i divák sám. Kdo je ale milovníkem viktoriánské Anglie, pro toho bude tento film pošušňáníčkem. Bohužel, dokonalá výprava, Cumbík, a ani Foyka to pro mě nezachránili. 35% ()

LadyRainier

Mně to tak dokonale sedlo. Mám ráda životopisné snímky, tohle je docela art, ale hlavně první polovina filmu je skvělá. Umělcův život, rozháranost, rozjezd duševní choroby...přijde láska a je to tak až dětsky nevinně ztvárněné. Vtipné, emotivní až smutné...druhá půlka už nebyla tak hutná, ale zase se mi líbilo zasazení do exteriérů...Celkově Cumberbatch x Foy super dvojice, jen ať točí dál👌 Musím dát 5, film ve mně zanechal takový ten hřejivý přemýšlivý pocit. ()

bonovox

Pestrofarebný portrét trochy vyšinutého umelca. Benedict v hlavnej úlohe je veľmi presvedčivý, podobne aj výtvarná stránka filmu je skvelá ale celkovo je príbeh podaný až príliš nezáživne. 60% ()

PTuranyi

Vynikajúco spracovaný filmový portrét života Louisa Waina, ktorý vďaka výbornej produkcii a skvelému stvárneniu Benedictom Cumberbatchom zasiahne svojimi emóciami nie len milovníkov mačiek. Životný príbeh nadaného maliara skrýva okrem neľahkého osudu v ťažkých ale elektrizujúcich časoch, silný romantický moment s kúskom láskavej múdrosti a smutný koniec. Bonus: Taika Waititi a Nick Cave ako H.G. Wells. ()

NoodlesCZ

Skvělé zpracování malířova vidění světa. O tom jak dvousečná zbraň je schopnost vnímat nejjemnější detaily světa, krásné, těžké, ztřeštěné, pohlcující a vyčerpávající. Životopisná linka je průměrného rázu. Herecké výkony ústřední dvojice perfektní. ()