Kdo zabil Garretta Phillipse?

• USA Who Killed Garrett Phillips?
USA, 2019, 186 min

Réžia:

Liz Garbus

Scenár:

Karen Sim

Kamera:

Tony Hardmon

24. října roku 2011 nalezli policisté dvanáctiletého Garretta Phillipse v jeho bytě mrtvého. Početné policejní sbory, stejně jako úřad okresního prokurátora, byly okamžitě povolány do akce, aby se pokusily dobrat v tomto tragickém případu spravedlnosti. Nedostatečný pokrok v táhnoucím se vyšetřování se však stává důležitou kartou v politické hře. I ty nejmenší stopy jsou rázem klíčovými, neboť truchlící komunita i rozbitá rodina chtějí dosáhnout spravedlivého zadostiučinění. Poutavý kriminální příběh obratně analyzuje emocionální i obtížné záležitosti obklopující tuto tragickou smrt, přičemž ani na okamžik neztrácí ze zřetele skutečného chlapce, jehož smrt stojí v centru toho všeho. (HBO Europe)

Davies182

Presumpce neviny dostává těžce na zádel v tomto ze začátku trochu nevýrazném, ale s nabývající stopáží čím dál víc strhujícím dokumentu od HBO. Režisérce se sice úplně nedaří maskovat, na čí straně zde ona sama stojí, a jaký je její názor na celé vyšetřování (takže je divák tak trochu veden za ručičku, místo toho, aby si udělal svůj zcela nezaujatý názor), výjimečně to ale zas tolik nevadí. Dvoudílný napínák operuje spíš s otázkou rasové segregace a problémem ohledně nekompetentních státních zaměstnanců, než aby se přehnaně vrtal v nejednoznačné problematice samotné vraždy. A to jsou obojí minimálně stejně závažná a znepokojivá témata, jako učinění spravedlnosti za dost, jedná-li se o nepřirozenou smrt dvanáctiletého chlapce. ()

DwayneJohnson

Who Killed Garret, tak tuhle věc se bohužel nevíme ani po skončení tohoto výborného dokumentu. Jen se dozvíme, co se vlastně tehdy v 2011 stalo z pohledu svědků, členů jeho rodiny, policistů a hlavně hlavního podezřelého a jeho obhájců. Jsou zde autentické telefonní záběry, video z výslechu, spousta rozhovorů z obou stran barikády a pak hlavně soud, který dle mého subjektivního názoru ani nemohl dopadnout jinak. Aspoň z toho, co jsem za těch zhruba 180 minut viděl. Teď se vůbec nikoho nezastávám, je mi to cele přišlo drobet jednostranné a směrující pouze k jednomu, možnému pachateli. A soudě podle (nejen) druhého dílu, to nakonec mohlo být úplně jinak. ()

prezdivaka

Naprosto strhující dokument, který svou stavbou překonává většinu fabulovaných kriminálních filmů. Je přesvědčivý a i když je vlastně hrdinou obžalovaný Nick, až do konce netušíme, jak proces dopadne a z velmi emotivních výpovědí prokurátorky i žalobce vidíme, že si nikdy nemůžeme být jistí, na čí straně je právo a spravedlnost. Velmi mi to připomnělo kauzu Petra Kramného, který byl poslán za mříže na 28 let také na základě nepřímých důkazů, pochybných tvrzení a hlavně díky skálopevnému přesvědčení soudkyně. ()

Vajonek

Trochu moc dlouhé (klidně by podle mě šlo smrsknout film do jednoho dilu) a příliš "ukecané" (přitom mi přijde, že místo některých řečí "o ničem" se mohli tvůrci ptát aktérů dokumentu na spoustu relevantních otázek, na které nám takto chybí odpovědi). Každopádně zajímavá sonda do toho, jak také může vypadat v USA vyšetřování vraždy. Opakovaně jsem si při sledování pokládala otázku "To jako vážně?" (za všechny příklady mohu k tomuto zmínit "výpověď" jednoho z vyšetřovatelů, který naprosto přesvědčeně mluví o tom, že přece když Nick Hillary na tom parkovišti odbočil doleva, je to hlavní důkaz, že tu vraždu spáchal...?!?). Je dost možné, že už se nikdy nepřijde na to, kdo zabil Garretta Phillipse, každopádně takovéto případy, resp. přístup k jejich řešení, jsou jedním z důvodů, proč jsem proti trestu smrti (i kdyby byla takto diletantsky vyšetřována jediná vražda a na křeslo poslán jediný nespravedlivě odsouzený, je to pro mě důvod, proč trest smrti ne). ()

Real Tom Hardy

"THEY DON'T WANT TO SOLVE THIS CASE, THEY WANT TO GET CONVICTION FROM THIS CASE." -------------------- HBO minulé leto prišlo s krimi-doku trilógiou o vraždách troch mladých osôb a ja musím priznať, že som na dve z nich celkom dlabal. Michelle Carter som si dal hneď, ako to bolo možné, Behind Closed Doors čisto len s povinnosti, keďže Indiu nemusím, no a trio bolo nutné uzavrieť starou dobrou malomestskou Amerikou alias Kto zabil Garretta Phillipsa?. Odpoveď tu však budeš hľadať márne a nie preto (aj preto), lebo sa prípad nevyriešil. Dokument prakticky vôbec nebol o vražde Garretta, ale o súde a útrapách hlavného podozrivého Nicka Hillaryho, elementom samotnej vraždy sa venovalo tak možno 20 minút, zvyšok prokuratúrny cirkus. Podľa obsahu by som teda názov zmenil na niečo v štýle "Zabil Garretta Nicky?". Taktiež neviem prečo, ale štýl produkcie mi pripomínal skôr nejakú hodinovú televíznu true-crime epizódu z dielne CBS à la 60 Minutes či Inside Edition a nie trojhodinový doku od Home Box Office. ()