Jim Hacker už sedí v premiérském křesle celé tři dny - a zatím si vede skvěle. Tedy alespoň on sám o tom nemá nejmenších pochyb. Pravda trochu mu vadí, že se asi napříště bude muset obejít bez obědů, neboť v Downing Street se nevaří. Ale tato drobná nepříjemnost je bohatě vyvážena radostným očekáváním nadšených reakcí veřejnosti, jichž se mu nepochybně dostane, až ji seznámí se svým geniálně prostým "Velkým plánem", jímž jediným politickým tahem vyřeší problém obrany, školství i nezaměstnanosti... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (19)

Jistě, pane premiére (1986)

"Myslím, že v tomhle stadiu do toho pravdu nemusíme zatahovat." Jistě, pane premiére. Pravda, upřímnost a čest jsou hodnoty, které si žádný odpovědný politik zastrašovaný byrokraty ze Státní správy nemůže dovolit. A pokorný úředník sir Humphrey je absolutní jednička v zastrašování cizími slovy, vymýšlení demagogických argumentů i podrážení premiérových nohou. Já se přitom skvěle bavím a v tu chvíli mi snad ani nevadí, že tohle je poměrně věrný obraz politiky. Lhát se prostému lidu zkrátka musí, na tom se shodnou milióny úředníků Státní správy a premiér Hacker se pod toto tvrzení nakonec jistě rád podepíše. ()

Série 1 (1986) (S01)

"Standardní reakce našeho Ministerstva zahraničí pro období krize: V první fázi odpovíme, že se nic nestane. Ve druhé tvrdíme, že se něco stát může, ale my s tím nesmíme nic dělat. Ve třetí připustíme, že něco by se s tím možná dělat mělo, ale my s tím nic dělat nemůžeme. A ve čtvrté, že něco jsme s tím dělat mohli, ale teď už je pozdě." Čtyřfázová strategie je tím nejlepším z první řady Jimova premiérování, ale mě rovněž pobavili hrdinní kuřáci, nevěřící biskupové a zejména stále skvěle bezpáteřní sir Humphrey. ()

Velký plán (1986) (S01E01)

"Konvenční síly jsou tuze drahé, pane premiére. Zmáčknout knoflík přijde levněji." Taktika jaderného zastrašování je účinná, zejména když Rusové ví, že armáda NATO funguje jen ve všední dny. A premiér Hacker se tak omylem se pustil do odvážné politiky, čímž mne potěšil, pobavil a zapsal se do historie nevídaným úspěchem na gastronomickém poli.. ()

Premiérův projev (1986) (S01E02)

"Myslím, že v tomhle stadiu do toho pravdu nemusíme zatahovat." Pravdou totiž je, že Rusové vědí o tom, že Británie nemá žádnou obranu a Britové to netuší. To je skvělé, takže jim koupíme drahou jadernou hračku. To mě pobavilo, ale příprava premiéra pro televizní vystoupení byla celkem nudná. Pak však přišly na řadu principy, nicneříkající projevy a zmanipulované průzkumy veřejného mínění, v čemž tento seriál nemá konkurenci. ()

Kouřová clona (1986) (S01E03)

"Zachráníme mnohem víc životů, než by jinak bylo možné, díky těm kuřákům, kteří dobrovolně pokládají životy za svoje bližní." Kuřáci jsou zkrátka dobrodinci národa a sir Humphrey je ochoten bránit jejich svobodu kouření i nárok na brzké úmrtí jakoukoli demagogií. To je velmi zábavné a mne potěší každý díl, ve kterém si ctihodný Jim Hacker dokáže povodit státní správu. ()

Klíč (1986) (S01E04)

"V jakém smyslu míníte, abych odešel?" Sir Humphrey v souboji s premiérem většinou vyhrává, občas remizuje a naprosto výjimečně těsně prohraje, ale tohle byl úžasný debakl. Premiér zkrátka našel své koule, Bernard se o to také pokusil a ponížení sira Humphreye jeho vlastními zbraněmi mě rozesmálo do sytosti. ()

Skuteční partneři (1986) (S01E05)

"Tuším, že sir Francis je názoru, že když Ministerstvo financí něco musí udělat, Kabinet by neměl mít čas o tom přemýšlet." Tak to je skandální, ale tady jde o zvýšení platů státních úředníků, což je o dost důležitější než jaderná bezpečnost. V tom se všichni jistě shodneme. Mne také potěšilo, že jednostránkovému shrnutí pro členy vlády se říká čtení pro zaostalé. To je přesné. A pak je tu už jen zábava, ve které má premiér jednoznačně navrch, ale dá se tak snadno porazit dvojí tvář sira Humphreye? ()

Vítězství demokracie (1986) (S01E06)

"Bernarde, naznačuje tady, že snad premiér by měl vědět, co se děje?" Tak to je neslýchaná myšlenka. To by si pak politici mohli dovolit dělat politiku a takovou šílenost snad opravdu nikdo nechce. Nicméně mě pobavily postřehy o tom, že OSN je chápáno jako fórum pro vyjadřování nenávisti, že všechna tajemství Ministerstva zahraničí zná jen Kreml a že čtyřfázová strategie dokáže obhájit jakoukoli nečinnost. Také jsem se dozvěděl, co je to nepříliš stabilní druh stability a nejdůležitější je skutečnost, že slabí se mají chránit proti silným. Ale ne proti Rusům, protože ti jsou moc silní. Tak to je na bobříka odvahy, pane premiére. ()

Biskupské šachy (1986) (S01E07)

"Já si myslím, že by z něho byl ohromně vhodný britský biskup. Kriket, parní stroj a naprostá neznalost v oblasti teologie." Tak je to všude stejné, ale tady to alespoň říkají otevřeně - církevní papaláši jsou manažéři, kteří shromažďují majetky, vyhýbají se pastorační práci a nevěří v Boha. Jak by to bylo vtipné, kdyby to nebyla pravda. ()

Jeden z nás? (1986) (S01E08)

"Není nic horšího než neinformované spekulace, které se pak ukáží být přesnými." Takže jeden z nás byl jedním z nich? Nebo dva z nás byli jedním z nich? To je otřesné, ale tady se sir Humphrey probojoval od obvinění ze špionáže nebo z neschopnosti k velkému vítězství a to je třeba ocenit. Titul už má, funkce i peníze taky, takže ode mne si přilepší alespoň pěti hvězdami. ()

Série 2 (1987) (S02)

"Nejdřív se za něj musíte postavit, abyste ho do těch zad mohl bodnout." Ve 2. sérii svého vládnutí se premiér Hacker statečně chopil vesla a směle vedl Británii přesně tam, kam mu to dovolil sir Humphrey. Na tom se nic nezměnilo. Na zábavnosti také ne, což je skvělé a mně se nejvíc líbily epizody Muž přes palubu, Všechnu moc lidu a Spletitá síť. ()

Muž přes palubu (1987) (S02E01)

"Já konám důvěrné schůzky s tiskem, ty žvaníš, on je obviněn podle paragrafu o služebním tajemství." Bernardovo časování nepravidelných sloves je brilantní, Humphreyho přiživování premiérovy paranoie taky nemá chybu a Jimova závěrečná smeč tomu nasadila korunu. Vždyť co je nezaměstnanost proti tomu, že by armádní špičky neměly čas chodit na Wimbledon. Tomu naprosto rozumím, námořníky bych z vnitrozemí nikdy nepřemístil k vodě a pokud někdy budu schopným ministrem, tak si dám velký pozor na to, aby se to premiér nedozvěděl. ()

Služební tajemství (1987) (S02E02)

"Smyslem záznamu není zaznamenat události, nýbrž ochraňovat účastníky." Tak tohle nebyla vyrovnaná partie. Ofenzíva tisku byla zdrcující a defenzíva ctihodného Jima i sira Humphreye rozhodně měla být lepší, propracovanější i údernější. Zkrátka za všechno mohou Rusové, což platí už mnoho desetiletí, ale tady se alespoň ukázalo, co obvykle stojí za vyhoštěním ruských diplomatů. Jsou to totiž špioni. Ostatně jako všichni diplomati. Tady nelze minout. ()

Diplomatický incident (1987) (S02E03)

"Tím, že zemřel, vykonal pro svět mnohem víc, než udělal za celý svůj život." Smrt bývalého předsedy vlády přišla právě včas a diplomatická roztržka mezi Británií a Francií přinesla zábavu nejvyššího kalibru. Zejména Bernard v roli spojky se tentokrát vyřádil. A když jsem se dozvěděl, co státníci dělají při pohřebních ceremoniálech, tak jsem to ustál s vážnou tváří jen silou vůle. Takže mě dorazilo až UNESCO, ta statečná země. ()

Střet zájmů (1987) (S02E04)

"Nejdřív se za něj musíte postavit, abyste ho do těch zad mohl bodnout." Sira Humphrey se vytasil s vynikající taktikou, jak znesvětit všechny ctnosti vhodného kandidáta a předvedl přitom brilantní výkon. Horší je, že jsem ve slabé chvilce začal fandit premiérovi, aby dohledem nad bankami pověřil čestného člověka, ale nyní uznávám, že má naivita nezná mezí. Tohle nikdy a nikde na světě neprojde. Do království zmetků je zkrátka slušným lidem vstup zakázán a já se v tom nebudu pitvat, aby se svět nedozvěděl o mých příšerných vlastnostech - nelžu, nekradu, nepodvádím a pomáhám starým lidem. Co jsem to hrozného člověka? ()

Všechnu moc lidu (1988) (S02E05)

"Domnívám se, že se dohodneme, že národ na tento způsob demokracie dosud není připraven." Lid by si mohl rozhodovat o svých záležitostech, volit politiky dle svého uvážení a strany by do toho nesměly mluvit? Tak to souhlasím premiérem Hackerem, sirem Humphereym a celou státní správou, protože my lidi na to nejsme a nikdy nebudeme připraveni. Úplně jsem se zpotil strachem o to, že by politici mohli přijít o kousek své moci. A taky jsem se výtečně pobavil, protože v obhajování neobhajitelného je tento seriál absolutní jedničkou. ()

Patron umění (1988) (S02E06)

"Když chcete změnit vládní rozhodnutí, musíte to udělat dřív, než se každý dozví, že se připravuje." Miluju epizody, kdy siru Humphreymu nevyjde podrážení premiérských nohou. Je jich samozřejmě málo, neboť jeho podlost má vysoká procenta úspěšnosti, ale premiérův protitah je tentokrát brilantní. Stejně jako, když Bernard vnesl jasno do tajů blafování, protože při jeho rozboru jsem se ztratil stejně rychle, jako peníze z evropských dotací v tekoucím betonu. ()

Školská reforma (1988) (S02E07)

"Kdo bere vážně fakta, ten v politice nemá co pohledávat." Takže si to shrňme. Důležité jsou oběžníky Ministerstva školství, důležité jsou vyhlášky ohledně školního stravování a nejdůležitější je snaha odborů zvýšit platy učitelům. Absolutně nedůležité je vzdělání a v tom jsem objevil velkou podobnost se současným stavem našeho školství. Do každé třídy je třeba inkluzi, dyslektika s asistentem a dva negramotné tmavočechy, aby mohli ředitelé genderově vyváženě vyplňovat tabulky. Jim to zkusil změnit, ale státní správa to s nim tentokrát měla dost snadné. ()

Spletitá síť (1988) (S02E08)

"Myslíte, zda periodicky restrukturalizuje základ, od něhož se statistiky odvozují, aniž by tento fakt věděla veřejnost?" Ano, správně, švindluje s čísly. Pan premiér Hacker se konečně dostal do ráže, takže tentokrát naprosto přesně věděl, kdy užít vyhýbavou odpověď, kdy odpovědět otázkou i kdy zaskočit Dolní sněmovnu upřímností. Mně tedy nejvíc rozsekala debata o tom, zda premiér potřebuje vědět informaci, kterou mu neposkytl ministr, který o ní možná sám nevěděl. To bylo k popukání, stejně jako závěrečné zúčtování se sirem Humphreym. Jen mi pořád nedochází proč plán sira Humphreyho na snížení nezaměstnanosti nebyl dosud uskutečněn nejen v Británii, ale hlavně u nás. Jejich rozpočet to patrně nezruinuje, ale náš rozhodně v nedaleké budoucnosti patrně ano. Takže raději zvedneme daně, aby si nemakačenka dál mohla prolévat hrdla za peníze z podpory. Bravo. ()