Planéty

• Česko Planety: Nové obzory (viac)
Veľká Británia, 2019, 4 h 54 min (Minutáž: 58–59 min)

Táto pútavá séria z britsko-americkej produkcie vám ponúka pohľad do história našej slnečnej sústavy - a to s pomocou najnovších vizuálnych efektov. Dozviete sa všetko podstatné, čo dnešná veda vie o ôsmich planétach Slnečnej sústavy. Ocitnete sa na povrchu jednotlivých telies a stanete sa svedkami dramatických udalostí, ktoré formovali ich súčasný tvar. Dozviete sa, čo nám dnešné vedecké vedomosti umožňujú zistiť o minulom živote Merkúra, Venuše, Marsu, či Jupitera, alebo Saturnu. Napríklad: aké vodopády kedysi formovali povrch Marsu, ako "bojovali" jednotlivé planéty o svoje miesto v sústave a mnoho iných prekvapujúcich informácií. (RTVS)

Recenzie používateľa Cheeter k tomuto seriálu (6)

Planéty (2019)

Přijde mi to jako včera, kdy jsem se díval na dokument Planety z roku 1999. Hodně mě učaroval. Vidět něco takového bylo prostě něco. Čas běžel a dokument zastaral. A tohle pokračování/předělávka je vhodným a víc než důstojným pokračováním. Konečně jsem slyšel v celkovém kontextu výsledky misí za poslední dobu. To dodá úplně jiný rozměr, než číst dílčí zprávy. ()

Vnútorné svety (2019) (E01)

Nedávno jsem zjistil, že můj oblíbený dokument z dětství má volné pokračování. A je zvláštní sledovat to, jak mnohaletá mise, které začali za mého života, jsou už dnes obsažené v popularizujícím dokumentu. Asi stárnu. ()

Mars (2019) (E02)

Skvělé porovnání osudu Země a Marsu. Je hodně poznat, kam se výzkum za posledních 20 let posunul. A vypadá to, že nejbližších letech se dozvíme ještě víc. ()

Jupiter (2019) (E03)

Stále na stejné úrovni jako předchozí díly. A opět musím konstatovat, jak je poznat, že se výzkum hodně posunul. Sice do kosmu moc lidí nelítá, zato družic poměrně dost a už nejenom do našeho nejbližšího okolí. ()

Saturn (2019) (E04)

Za mě nejzajímavější část do teď. Informacemi asi nejvíc šťavnatá část, kde se mi shrnul výsledek působení Cassini. Rozhodně klobouk dolů, co jsme se dozvěděli. ()

Ľadové svety (2019) (E05)

Stejně jako zbytek dokumentu prostě super záležitost. A New Horizons je prostě pecka. ()