Dr. Stone

• Japonsko Dokutasuton (viac)
Japonsko, (2019–2025), 27 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Riičiró Inagaki (komiks)

Scenár:

Júičiró Kido

Júsuke Kobajaši, Gen Sató, Makoto Furukawa, Kana Ičinose, Júiči Nakamura, Ajumu Murase, Kengo Kawaniši, Manami Numakura, Mugihito, Reina Ueda, Tomoaki Maeno (viac)

Je to již několik tisíciletí, co lidstvo zasáhl neznámý záblesk světla a proměnil všechno v kámen. Mladý, po celou dobu zkamenělý středoškolák Taiju Oki se probouzí do pustého světa a nechce věřit svým očím. Je snad jediný naživu? Omyl! Jeho kdysi dávný, do vědy zapálený kamarád Senku se probudil o několik měsíců před ním a spřádá víc než ambiciózní plán: Vybudovat od základu pomocí vědy novou lidskou civilizaci. (Scalpelexis)

Recenzie používateľa Ryuuhei k tomuto seriálu (2)

Dr. Stone (2019)

V první řadě tu máme dost originální, kamennou apokalypsu. V druhé dva protipóly - hrdinu Senkua, který chce zachránit veškeré lidstvo bez výjimky za pomoci vědy a hlavního záporáka Tsukasu, který chce naopak zamést minulost pod koberec a vložit primitivní svět do rukou mladé generace. Obě strany mají své důvody a každý si tak může rozhodnout, který z pohledů je mu sympatičtější. Alfou a omegou ale nadále zůstává soustředění na Senkua a vědeckou část, která je i přes svou složitost brána dost letem světem. Ať už je to výroba primitivních nástrojů ze začátku, nebo zavádění elektřiny později - příběh se snaží vše srozumitelně vysvětlit a používá k tomu neznalost vedlejších postav, jichž je tu také mnoho. A všichni jsou do jednoho neskuteční sympaťáci. Co někomu nemusí sednout, je ztřeštěnost a komediálnost, na které anime staví. Vše je absurdní a hlavně velice nerealistické, pokud tedy nejde o vědeckou část, která naopak přemýšlí do detailu. I přístup Senkua k věci a jeho znalosti jsou v rozporu s tím, co by bylo v reálném případě možné. Stejně tak i myšlenka apokalypsy je nedotažená v tom, že za 6 tisíc let by rozhodně Země nevypadala tak, jak ji prezentuje anime - kromě všudypřítomných zkamenělých těl vlastně neobsahovala skoro žádné zbytky po moderní civilizaci. Na to by byly třeba desítky tisíc let. Jinak ale musím říct, anime mě neskutečně chytlo, bavilo a dokázalo přes ten všechen nadhled a pozitivismus přinést i opravdu úžasné momenty, které by jednomu vehnaly slzy do očí (pokud by tedy nebyl neoblomný drsňák, jako já, že ano). Naprosto jsem hltal proces tvorby každého nového vynálezu, ve kterém se pojily primitivnější výdobytky s těmi moderními. A nic nekončí! Další série je již potvrzena. Slabých 5 hvězd, ale silný dojem. ()

Stone Wars Beginning (2021) (S02E01)

Skvělý začátek! Opět jsem se naučil něco nového, o co bych se normálně nezajímal - jak se vyrábí instantní potrava. Jediné, co by se mi moc nelíbilo, tak Senkuův přímočarý plán na ovládnutí nepřátelské základny - opravdu nevím, jak chtějí naložit s nedozírnými následky, které zatím berou na příliš lehkou váhu. Ale to se, předpokládám, nakonec dozvíme. Jinak super, ohromně se těším na další díly! ()