Dr. Stone

• Japonsko Dokutasuton (viac)
Japonsko, (2019–2025), 27 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Riičiró Inagaki (komiks)

Scenár:

Júičiró Kido

Júsuke Kobajaši, Gen Sató, Makoto Furukawa, Kana Ičinose, Júiči Nakamura, Ajumu Murase, Kengo Kawaniši, Manami Numakura, Mugihito, Reina Ueda, Tomoaki Maeno (viac)

Je to již několik tisíciletí, co lidstvo zasáhl neznámý záblesk světla a proměnil všechno v kámen. Mladý, po celou dobu zkamenělý středoškolák Taiju Oki se probouzí do pustého světa a nechce věřit svým očím. Je snad jediný naživu? Omyl! Jeho kdysi dávný, do vědy zapálený kamarád Senku se probudil o několik měsíců před ním a spřádá víc než ambiciózní plán: Vybudovat od základu pomocí vědy novou lidskou civilizaci. (Scalpelexis)

Scalpelexis

[Shlédnuto 17 epizod 1. série, drop] Klasický shounen prvky se na nás valí ze všech stran, ať už charakteristika postav, jejich vyjadřování anebo chování, na druhou stranu tento žánr nikdy nepřekypoval složitějšími příběhy. V tomto Dr. Stone teoreticky skýtá jistý potenciál, protože nápad není zlý (i když nepočítám, že onen záblesk se někdy vysvětlí, je to jen berlička). Mít možnost začít od 0, ale zároveň mít rozumně (v rámci logiky) vysvětlený rychlý pokrok, protože postavy již v moderní době žily, je důmyslné. Nicméně, když se vrátím zpět k postavám, zatím mě spíš iritují než opačně: Senku vypadá jak namistrovaný arogant, Taiju je takový nabušenější Asta z Black Clover. Jestli se to zlepší, to se teprve pozná. Spíš v to nevěřím, ale nevylučuji to.Edit po 13. epizodě: Těžko si to připouštím, ale mírně se to v mých očích zlepšilo. Je to trochu nešťastné pro anime, ale diametrálně tomu prospivá absence několika počátečních otravných postav. I když je Senku vyloženě pofidérní a mé palce si nezískává, tak jeho tvorba, experimenty v kombinaci s divným, ale poměrně zábavným podržtaškovým ansámblem, mi vykouzlí sem tam nečekaný úsměv. Zvykl jsem si na termíny "království vědy", "pravidla jsou pravidla", "10 biliónů procent". Zvykl jsem si na karikaturní pojetí a nepřetržité přítomnosti dělaní si legrace samo ze sebe. Kašlat na příběh; jsem rád, že o to tu veřejno-skrytě nejde, i když někdy opět začne. Nerád to přiznávám, ale věda může být dobrá prča, i když je to celé v takovém blboidním provedení. ()

SonGokussj

S01: Je to shounen. Absurdní, komický, s pár hlavními hrdiny, jedním nejhrdinovanějším, naprosto šílené řešení případů, ale prostě pobaví... Episoda za episodou jede jak rozjetý vlak, který vás nenechá vystoupit. Filler by byl v této sérii nadávka, pokud se tam zrovna neděje nic "energického", sedí to do příběhu. Je to jedno z anime, co bych možná doporučil i nováčkům, protože je jednoduché a povedené. Málokdy jsem se takhle na něco každý týden těšil. Jsem ve velkém očekávání druhé sezóny, která to nejspíš po**re holkou, co má nezničitelná sluchátka... Science b*tch! 92 % Update 26.3.2021 S02: Druhá sezóna vyměnila zkoumání za slzy a akci (předpověď s holkou a sluchátky se nenaplnila, autoři dobře věděli, že jí tam nemaj dávat), vše prakticky řečeno v Jeoffreyho komentáři. Spousta nelogických věcí a hyper science předměty vytvořeny za jedno odpoledne. Prakticky opak první série. Drive to však mělo i nadále a když tomu člověk odpustí tyto blbosti, tak si to dokáže i užít. Já se každým týdnem těšil :-) Horší, ale dobré. Science & Action b*ch! 75 % ()

Blackhand47

Svět skončil a je potřeba jej vybudovat znovu. Naštěstí tu máme ale mladého génia, který si na vše pamatuje a je schopen vybudovat cokoliv i z těch nejzákladnějších surovin. I takhle by se dal popsat Dr. Stone, který se snaží diváka nejen pobavit, ale třeba i něco naučit o tom, jak jednotlivé věci fungují, byť je to popsáno opravdu jednoduše a do nějakých detailů se nejde. Senku a jeho parta jsou jinak opravdu zábavné postavy a často vás i překvapí, jakým vývojem prochází postavy, které jste třeba ani neměli rádi. Zápletka s otcem je možná trošku přitažená za vlasy a je to opravdová náhoda, ale o tom takové příběhy přeci jenom taky bývají. Už se těším, s čím se Senku vytasí ve druhé sérii, protože teď nás čeká ta pravá kamenná válka. 85% ()

Hees

Dr. Stone je cool a takto by malo vyzerať nápadité a moderné anime, ktoré svojim divákom poskytne niečo nové a neokukané inde. Základný nápad anime je o tom, že sa civilizácia vyskytla na rázcestí a musí či môže si vybrať akým smerom pôjde znova. Lenže pokrok nie vždy znamená naozajstný pokrok niekedy to znamená nové otázky. Žiaľ je pravda, že kvalita anime na začiatku je rozhodne lepšia ako kvalita anime ku koncu celej série, ale rozhodne sa to oplatí pozerať. Postavy okrem hlavného hrdinu sú trocha bez svojho vlastného rozhodovania a bez nejakých citov. Vo svojom princípe je to One Man Show pána Senkuu. ()

Ryuuhei

V první řadě tu máme dost originální, kamennou apokalypsu. V druhé dva protipóly - hrdinu Senkua, který chce zachránit veškeré lidstvo bez výjimky za pomoci vědy a hlavního záporáka Tsukasu, který chce naopak zamést minulost pod koberec a vložit primitivní svět do rukou mladé generace. Obě strany mají své důvody a každý si tak může rozhodnout, který z pohledů je mu sympatičtější. Alfou a omegou ale nadále zůstává soustředění na Senkua a vědeckou část, která je i přes svou složitost brána dost letem světem. Ať už je to výroba primitivních nástrojů ze začátku, nebo zavádění elektřiny později - příběh se snaží vše srozumitelně vysvětlit a používá k tomu neznalost vedlejších postav, jichž je tu také mnoho. A všichni jsou do jednoho neskuteční sympaťáci. Co někomu nemusí sednout, je ztřeštěnost a komediálnost, na které anime staví. Vše je absurdní a hlavně velice nerealistické, pokud tedy nejde o vědeckou část, která naopak přemýšlí do detailu. I přístup Senkua k věci a jeho znalosti jsou v rozporu s tím, co by bylo v reálném případě možné. Stejně tak i myšlenka apokalypsy je nedotažená v tom, že za 6 tisíc let by rozhodně Země nevypadala tak, jak ji prezentuje anime - kromě všudypřítomných zkamenělých těl vlastně neobsahovala skoro žádné zbytky po moderní civilizaci. Na to by byly třeba desítky tisíc let. Jinak ale musím říct, anime mě neskutečně chytlo, bavilo a dokázalo přes ten všechen nadhled a pozitivismus přinést i opravdu úžasné momenty, které by jednomu vehnaly slzy do očí (pokud by tedy nebyl neoblomný drsňák, jako já, že ano). Naprosto jsem hltal proces tvorby každého nového vynálezu, ve kterém se pojily primitivnější výdobytky s těmi moderními. A nic nekončí! Další série je již potvrzena. Slabých 5 hvězd, ale silný dojem. ()

Melios

Dobrý námet, ktorý po pár dieloch ,bohužiaľ upadá do generického anime. Nedopozerané a ani ma to netiahne. Asi to nie je môj typ... ()

Elerrina

Postapo, ztvárněné v dosud nikdy neviděné podobě - jako crazy vědecké dobrodružství. Na všechno existuje návod, dokonce i na civilizaci. Jedno z nejoriginálnějších anime, jaké kdy bylo natočeno. ()

Terezinka198

Pár věcí nedořešených, nevysvětlených, ale slib druhé série na konci 24. dílu mě o to víc potěšil. 24 pátečních večerů bylo hned příjemnějších právě se Senkuem/Senkem (I don't give a fuck about the fucking spelling anymore :) ). Některé věci byly úsměvné, jiné se tvářily chytře... a víte co? Já to tomu mladému géniovi i žrala (ne, vůůůůbec se nejednalo o moji úchylku na bílé vlasy :P ). Některé výrazy hlavního hrdiny i jiných mám uložené, a když budu mít blbou náladu, vím, že mě ty ksichtíky rozesmějí. Za mě 9,5/10 a příjemná podívaná. PS: Buďme upřímní - to Senkovo počítání na začátku by nás všechny přestalo bavit po pár minutách. ()

baiskon108

Konečně můžu říct, že se dívám na něco naučnýho – a baví mě to. Nápadité postapo, díky kterému jsem pořádně docenil náš moderní svět a všechny ty vynálezy, které berem jako samozřejmost. Je to uvolněný, zábavný a dost opojný! ()

DaweForeman

Tohle není klasický příběh, ale jedno z těch anime, které se zaměřuje na nějaké odvětví a snaží se ho zpracovat zábavnou formou. Tentokrát to ovšem nejsou zbraně, tanky, lodě, karetní aj., ale tohle anime se zaměřuje na vědu jako takovou. Takže je celkem zábavnou metodou vysvětleno, z čeho se skládají určité věci, jak je vyrobit a zároveň je to celkem zasazeno do zajímavé zápletky, takže se člověk nenudí, pobaví se a ještě k tomu se přiučí něčemu zajímavému. Navíc hlavní postava stoického Senkua je úžasně napsána a není iritující nebo postava dědka Kasekiho. Bohužel je tu ale spousta postav, které jsou otravné. Na druhou stranu to ale trpí na opravdu nezáživnou formu animace, především u ženských postav a také u designu některých věcí a též absurdnost určitých účesů. Po hudební stránce je to takové, že tam hudba je a nepřijde jako otravná, ale rozhodně nic, co by musel člověk pravidelnějc poslouchat. ()

Kimkong

Zápletka není špatná. Svým způsobem originální. V každém díle v podstatě máme nový vynález a na pozadí se buduje válka mezi vědou a tupci hnanými silou. První řada je tedy takové oťukávání s dost pomalém tempu. Druhá by mohla být o válce a tedy i zábavnější. Animace je OK, ale často jsou zde přehnané výrazy. Hudba je nic moc. ()

Isag1

Ten, kto má rád vynálezy, vedu a fantasy, nech sa páči, toto je pre vás! Je to jedno z impozantnejších anime, ktoré je veľmi tvorivé a zaujímavé, ale po čase omrzí. Čím viac vynálezov majú, tým menej to prestáva baviť a začínajú zapájať do toho nelogickú fantáziu, ktorá absolútne nemá súvis s vynaliezaním a vedou, tá sa hlavne prezentuje celú dobu a v každej epizóde. ()

UncleMorty

Celkem zajímavé překvapení, které trochu připomíná Ztraceni. Příběh o mladém vědci, který se jako první probudí o tisíce let později a snaží se přežít a obnovit lidskou rasu za pomoci znalostí moderní doby tu chyběl. I přes některé naprosto otravné vedlejší postavy, které se chovají až zbytečně tupě, tu nadruhou stranu rozjíždí celkem zajímavou myšlenku a koncept toho, jak se staví primitivní civilizace k člověku se znalostmi moderní doby. Bohužel i po nějaké době se dostavuje klišé efekt alá strana co není vůbec pokroková a uznává sílu a strana co uznává jen pokrok a vědění, nicméně je to pořád lepší, než koukat na šíleného puberťáka jak dělá pokusy v době post-kamené. ()

Krnac

Za mňa 8,8/10 ale je to ako pre koho. Dej úžasne graduje a pravidelne sa vracia do zadu (hlavne na udalosti okolo 1. epizódy) pričom sa vždy dozvieme niečo iné s iného uhla a funguje to výborne. Jediný problém s týmto seriálom je v tom je aj keď moje doporučenie je 15+ tak je tu pomerne dosť detských scén čo nieje nevyhnutne na škodu lebo často sú vtipné ale niektoré sú buď trápne, zbytočne natiahnuté alebo len čudné a to je vlastne jediné prečo by som strhol jednu hviezdu (Nakoniec som to neurobil). Seriál určite doporučujem ale nie každému sa bude téma vedecký survival páčiť. Niektorým môže vadiť aj to že Senkuove znalosti pre niektorých vyzerajú nadľudsky, ja si to nemyslím keďže mi fyzika celkom ide. Je tam ale problém toho že hlavná zápletka je trochu dementná lebo jediný dôvod prečo vznikla je že 2 hlavné postavy neboli schopné ani začať vyjednávať kompromis čím spustili vojnu, to seriálu rýchlo odpustíte ale v recenzii sa to musí spomenúť. ()

Sashmen13

Kdybych tohle viděl na střední, tak bych možná o chemii projevil větší zájem. Dost zdařilá crazy-anime story, kde mimo jiné, zjistíte jestli jste ve škole dávali pozor. Science baby! ()

RoyBatty444

Zaujímavé spojenie vedy a doby kamennej. Interakcia postáv nie je moc zaujímavá, napriek tomu pozerateľné a občas sú aj emócie. Boj veda voči Darvinovi. Zaujímavá otázka by bola čo by robili ľudia s dnešnímy vedomosťami inak, ale to je asi zbytočne suchá téma. Záporák to poňal socialisticky nenechať sa zotročiť nenažratými mamonármi. Vedec je pragmatik a chce zachrániť všetkých podľa porekadla "Všetko zlé je na niečo dobré". Nakoniec musí vedec, ale len čeliť smrti od barbara a vymýšľať protiopatrenia. ()

Nirish

Zlákala mě premisa budování civilizace a fakt, že "hej, třeba to nebude tak blbý a uvidím Primitive technology v anime podání". No, jestli máte stejná očekávání, moc vás toto anime nepotěší, ale úplně dementní to taky není. Animace klasika, postavy taky, má to trochu Naruto feel. Sem tam opravdu vtipné momenty, edukační to ale moc není. Ano, dostanete složité vysvětlení, jak dělat antibiotika atp., ale člověk by čekal, že po probuzení v džungli bude řešit jak sehnat pitnou vodu, jak si obstarat a upravit jídlo, nástroje, vůbec něco postavit, ale tady je to tak nějak přeskočeno a rovnou se řeší sklo na zkumavky. Většina dílů mi přišla hrozně utahaná. Asi jsem měla moc velká očekávání od daného žánru, škoda, že se to nevydalo víc survival cestou ala 7 Seeds (které všema dvaceti doporučuji jako mangu s extrémě výborným vývojem desítek postav, anime adaptace z toho udělala bohužel rychlokvašku bez logiky). ()

sh3riff

Koukám na to v AJ, až na pár blbostí, jako třeba "10 miliard %" nebo "to mnou nepohlo ani 1mm" nebo "otočil názor o 190°" tak to není špatný seriál .. ()