Dr. Stone

• Japonsko Dokutasuton (viac)
Japonsko, (2019–2025), 27 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Riičiró Inagaki (komiks)

Scenár:

Júičiró Kido

Júsuke Kobajaši, Gen Sató, Makoto Furukawa, Kana Ičinose, Júiči Nakamura, Ajumu Murase, Kengo Kawaniši, Manami Numakura, Mugihito, Reina Ueda, Tomoaki Maeno (viac)

Je to již několik tisíciletí, co lidstvo zasáhl neznámý záblesk světla a proměnil všechno v kámen. Mladý, po celou dobu zkamenělý středoškolák Taiju Oki se probouzí do pustého světa a nechce věřit svým očím. Je snad jediný naživu? Omyl! Jeho kdysi dávný, do vědy zapálený kamarád Senku se probudil o několik měsíců před ním a spřádá víc než ambiciózní plán: Vybudovat od základu pomocí vědy novou lidskou civilizaci. (Scalpelexis)

Kimkong

Zápletka není špatná. Svým způsobem originální. V každém díle v podstatě máme nový vynález a na pozadí se buduje válka mezi vědou a tupci hnanými silou. První řada je tedy takové oťukávání s dost pomalém tempu. Druhá by mohla být o válce a tedy i zábavnější. Animace je OK, ale často jsou zde přehnané výrazy. Hudba je nic moc. ()

DaweForeman

Tohle není klasický příběh, ale jedno z těch anime, které se zaměřuje na nějaké odvětví a snaží se ho zpracovat zábavnou formou. Tentokrát to ovšem nejsou zbraně, tanky, lodě, karetní aj., ale tohle anime se zaměřuje na vědu jako takovou. Takže je celkem zábavnou metodou vysvětleno, z čeho se skládají určité věci, jak je vyrobit a zároveň je to celkem zasazeno do zajímavé zápletky, takže se člověk nenudí, pobaví se a ještě k tomu se přiučí něčemu zajímavému. Navíc hlavní postava stoického Senkua je úžasně napsána a není iritující nebo postava dědka Kasekiho. Bohužel je tu ale spousta postav, které jsou otravné. Na druhou stranu to ale trpí na opravdu nezáživnou formu animace, především u ženských postav a také u designu některých věcí a též absurdnost určitých účesů. Po hudební stránce je to takové, že tam hudba je a nepřijde jako otravná, ale rozhodně nic, co by musel člověk pravidelnějc poslouchat. ()

SonGokussj

S01: Je to shounen. Absurdní, komický, s pár hlavními hrdiny, jedním nejhrdinovanějším, naprosto šílené řešení případů, ale prostě pobaví... Episoda za episodou jede jak rozjetý vlak, který vás nenechá vystoupit. Filler by byl v této sérii nadávka, pokud se tam zrovna neděje nic "energického", sedí to do příběhu. Je to jedno z anime, co bych možná doporučil i nováčkům, protože je jednoduché a povedené. Málokdy jsem se takhle na něco každý týden těšil. Jsem ve velkém očekávání druhé sezóny, která to nejspíš po**re holkou, co má nezničitelná sluchátka... Science b*tch! 92 % Update 26.3.2021 S02: Druhá sezóna vyměnila zkoumání za slzy a akci (předpověď s holkou a sluchátky se nenaplnila, autoři dobře věděli, že jí tam nemaj dávat), vše prakticky řečeno v Jeoffreyho komentáři. Spousta nelogických věcí a hyper science předměty vytvořeny za jedno odpoledne. Prakticky opak první série. Drive to však mělo i nadále a když tomu člověk odpustí tyto blbosti, tak si to dokáže i užít. Já se každým týdnem těšil :-) Horší, ale dobré. Science & Action b*ch! 75 % ()

Blackhand47

Svět skončil a je potřeba jej vybudovat znovu. Naštěstí tu máme ale mladého génia, který si na vše pamatuje a je schopen vybudovat cokoliv i z těch nejzákladnějších surovin. I takhle by se dal popsat Dr. Stone, který se snaží diváka nejen pobavit, ale třeba i něco naučit o tom, jak jednotlivé věci fungují, byť je to popsáno opravdu jednoduše a do nějakých detailů se nejde. Senku a jeho parta jsou jinak opravdu zábavné postavy a často vás i překvapí, jakým vývojem prochází postavy, které jste třeba ani neměli rádi. Zápletka s otcem je možná trošku přitažená za vlasy a je to opravdová náhoda, ale o tom takové příběhy přeci jenom taky bývají. Už se těším, s čím se Senku vytasí ve druhé sérii, protože teď nás čeká ta pravá kamenná válka. 85% ()

UncleMorty

Celkem zajímavé překvapení, které trochu připomíná Ztraceni. Příběh o mladém vědci, který se jako první probudí o tisíce let později a snaží se přežít a obnovit lidskou rasu za pomoci znalostí moderní doby tu chyběl. I přes některé naprosto otravné vedlejší postavy, které se chovají až zbytečně tupě, tu nadruhou stranu rozjíždí celkem zajímavou myšlenku a koncept toho, jak se staví primitivní civilizace k člověku se znalostmi moderní doby. Bohužel i po nějaké době se dostavuje klišé efekt alá strana co není vůbec pokroková a uznává sílu a strana co uznává jen pokrok a vědění, nicméně je to pořád lepší, než koukat na šíleného puberťáka jak dělá pokusy v době post-kamené. ()

• Jméno hlavního protagonisty, Ishigami Senku, není úplně náhodné – „ishi“ znamená v japonštině „kámen“ a „gami“ (kami) zase „Bůh“. (KCM)
  • Hra, pomocí které Senku vysvětluje svůj plán, je „Minecraft“. (UncleMorty)