Múdrosť veľrýb

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Moudrost velryb (viac)

Žijí v rodinách. Hrají si. Jsou zvědavé. Dokážou se učit. Předávají si vědomosti. S každým odhalením však přicházejí nové a nové otázky. Podaří se nám do velrybí mysli nahlédnout ještě více? Ve skutečnosti víme jen velmi málo o tom, jak velryby žijí nebo jak přemýšlejí. Rick Rosenthal se však rozhodl zjistit víc. Ponořil se do hlubin jejich světa. Aby objevil vysokou inteligenci. Rozvinuté emoční prožívání. Překvapivou vynalézavost. A ochotu riskovat. Odhalil velrybí něhu i jejich zvědavost. Potvrdil, že kytovci žijí v milujících rodinách. Soupeří spolu a krásně zpívají. To vše dohromady svědčí o veliké moudrosti. (Česká televize)

Narciska

Odkaz se tváří, žádná přehratelná videa, ale video k přehrání tam je, aspoň zatím https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/hledani/?keyword=moudrost+velryb ()

Stanislaus

(AFO 2020) Úžasný dokument nabízející spoustu dechberoucích záběrů ze života impozantních tvorů, jakými velryby zcela bez debat jsou. Během projekce jsem se dozvěděl nejednu novou a nadmíru zajímavou informaci týkající se důmyslného způsobu lovení, starání se o mladé či typických zvyků těchto obrovských zvířat. Ať už se jednalo o bystrého keporkaka, starostlivé vorvaně či důvtipné kosatky - tato "velrybí banda" si mě svou moudrostí, učenlivostí, citlivostí a sofistikovaností fakt získala. ()

Dikaiarchos

Když už dokument přiharpunoval slovo moudrost k velrybám, dobrá. Pak jsou ale ve stavu moudrosti nejen velryby, ale cokoli, co přirozeně, přítomně, tak, jaké je, pluje skutečností, která je, a stav moudrosti tu synonymicky odpovídá nezpronevěřenému stavu bytí, tak kvalitativně odlišnému od stavu oblbenosti (Bondy), v němž se to dokolečka obsedantně mazlí s bůžky Já a Mít. / Pokoj lidem nepokojné vůle. ()