V tomto akčním snímku od scénáristy a režiséra Joka Anwara vstupují indonéský komiksový superhrdina a jeho alter ego Sancaka na filmová plátna, aby bojovali s podlým zločineckým bossem Pengkorem a jeho ďábelským oddílem osiřelých nájemných zabijáků. Sancaka žije na ulici v drsných a krutých podmínkách od chvíle, kdy jej rodiče opustili. Přežívá jen díky tomu, že neustále myslí jen na sebe a svou vlastní bezpečnost. Ale když ve městě začne bujet kriminalita a po celé zemi se šíří nespravedlnost, Sancaka se musí rozhodnout, jestli bude i nadále ignorovat okolní svět, nebo se stane hrdinou utlačovaných. (Cinemax)

Arsenal83

Indonézsky komiksový superhrdina. To samo o sebe znie ako Eskímák v Afrike alebo prácechtivý osadník, strašne mi to nešlo do uší. Navyše, keď si človek uvedomí, že Indonézia je najväčšia islamská krajina na svete, obával som sa, či náhodou ten superhero nebude lietať na koberčeku a zhadzovať na neveriacich psov bomby namiesto toho, aby ich odpaľoval priamo na tele. Ktorý pravoverný by nesníval o takomto hrdinovi? Avšak prišlo prekvapenie. Žiadny muezín, žiadne aláhu akbar, žiadna spomienka o kafíroch. Reálne dobrý film vo svojom žánri. ()

EvilPhoEniX

Joko Anwar velký talent z Indonésie, jeho horory patří k tomu nejlepšímu, co se dá z Indonésie najít a jeho nadcházející Impetigore všichni netrpělivě očekáváme a tahle odbočka byl zajímavý experiment. Gundala je tak trochu Marvelovka na indonéský způsob. Film je založen dle slavného komiksu a v Indonésii film získává úspěch u diváků i kritiků (72% rating). Našincům to však moc neřekne, ale já si film celkem užil. Film jede dle klasické šablony, hlavní hrdina dostane nadlidskou moc po udeření blesku a rozhodne se chránit ulice Jakarty, kde kriminalita roste každým dnem. Zajímavý je záporák Pengkor, který má skvělý vzhled, ale spíš je to diplomat než bojovník. Film dostane zajímavou gradaci, kdy záporák povolá svou armádu sirotků ( nájemní zabijáci), kde se mimochodem objeví i Cecep a ten tu má i solidní fight. Film je hezky natočený, postavy jsou zajímavé, příběh je slušný, hudba je fajn, akce je poměrně dost a souboje ujdou ( bez těch blesků bych se však obešel) a není to taková ta klasická akční divočina, na kterou jsme zvyklí z Indonésie, což je škoda, protože to mohl být akční nářez roku, takhle jen fajn akční a zábavná oddechovka. Vypichl bych však solidní souboj dětí, ten malý frajer tam předváděl moc hezké chvaty, fight s Cecepem a nový objev Asmara Abigail, která mě hodně zaujala. Příběh***, Akce***, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra***, Napětí***. 6.5/10. ()

blackrain

Některé digitální triky nebyly vůbec špatné a to jsem přivyklá obvyklému "digitálnímu bordelu", ale bylo jich tu málo. Hlavní postava je celkem sympatický chlapík. Scénář ale za mnoho nestojí. V průběhu sledování se stále vynořovala nějaká PROČ. Vyšlo mi z toho sociální drama. Chápu, že si hlavní postava musela něčím projít a prozřít, aby ji to k něčemu vyprovokovalo. Tři hvězdy dávám z milosti. ()

Martrix

Oceňuji velkou míru autentičnosti, kdy se Anwar nesnaží kopírovat západ, ale naopak pracuje s originálním námětem z roku 1969. Gundala je totiž první vlaštovka Bumilangit Cinematic Universe (BCU)...což je indonéská obdoba MCU. Takže vlastně takový Iron Man. Tím ale veškerá spojitost končí, protože tady se pohybujeme v úplně jiných vodách. Nicméně společně se solidní akcí (indonésští kaskadéři si svou mzdu opravdu zaslouží) a pár vtipnými momenty, je právě ta neotřelost největší devizou filmu. Bohužel se to nedaří moc dobře prodat. Přerod Sancaky v Gundalu je fajn, člověk si nemůže nevzpomenout na Kick-Ass, nebo třeba Říkali mi Džigu, kdy se úplně obyčejní chlápci snaží popasovat s nově nabytými schopnostmi. Jenže sebelepší hrdina je bez pořádného padoucha poloviční. Syn blesků, jak je taky Gundala nazýván, stojí proti chlápkům s klacky a sekyrkami, které má pod palcem zjizvený korumpér... . Velkou slabinou je politické pozadí, které je zvlášť pro nás, obyvatele Babišstánu, jen takové senátorské škádleníčko. Záporáky lepší úrovně ale mohla reprezentovat smečka sirotků /nenechte se zmást, vyrostli z nich ukázkoví badaasové, kteří by si určitě zasloužili více prostoru. Vlastně by si zasloužili prequel v duchu Sebevražedného oddílu. Takže potenciál Gundala má a pro diváky přesycené západní šablonovitostí, by mohla být tato lehce patetická asijská kuriozita vcelku stravitelná. Přesto...i když jsem opakovaně viděl spoustu větších blbostí, podruhé už bych tento film vidět nechtěl... . ()

bizz_mjc

Asi je zřejmé, že si po Anwarových výkonech budu přát, aby se Joko vrátil k hororu, ale Gundala není zlý. Souboje jsou pěkné, byť místy trošku strojené (občas choreografický pocit čekání na ránu), příběh nesložitý a feelingově jsem si film zařadil někam ke Gothamu. Ač indonéskému. Kéž by se naše filmografie doškrábala aspoň k tomuto výsledku. ()

• Režisér a scenárista Joko Anwar prohlásil, že proces psaní scénáře filmu Gundala byl nejtěžší prací během jeho kariéry. Ve snaze udělat námět z roku 1969 poplatný dnešní době, strávil psaním scénáře 7 měsíců. Do té doby mu psaní scénáře k filmu zabralo maximálně 2 měsíce. (Martrix)
  • Film má potitulkovou scénu, kde se Gundala (Abimana Aryasatya) poprvé objeví ve svém charakteristickém obleku. (Martrix)
  • Gundala je prvním filmem v Bumilangit Cinematic Universe, což je indonézská obdoba MCU. Takže je vlastně totéž, co byl pro MCU Iron Man (2008), což je zajímavé i v kontextu toho, že o produkci se postarala společnost Quantum Creations FX, která se podílela mj. i na filmu Iron Man. (Martrix)