Lillian

(festivalový názov)

Mladá ruská emigrantka v New Yorku nemôže získať prácu bez dokladov ani ako pornoherečka. Rozhodne sa vrátiť do rodnej krajiny a vydá sa naprieč Amerikou na dlhú cestu. Zdanlivo absurdný príbeh, inšpirovaný reálnou skutočnosťou. V roku 1927 istá Lillian Alling zmizla pri svojej púti z Ameriky do Ruska. Film je súčasnou interpretáciou zabudnutej udalosti. Známy rakúsky dokumentarista zasadil svoj hraný debut do fascinujúcich kulís amerického Stredozápadu. Existenciálny triler s množstvom rôznorodých figúr má svoj predobraz v slávnych roadmovie o americkom spôsobe života z dielne Michelangela Antonioniho a Wima Wendersa, ale pritom zachováva strohé a kruté rysy zobrazenia reality, príznačné pre snímky Ulricha Seidla, v produkcii ktorého film vznikol. Znepokojivý obraz súčasnej Ameriky, kde rasové rozdiely a genocída pôvodných domorodcov ukazujú smerovku do beznádeje. (Art Film Fest)

horovska

Režisér je dokumentarista a proto i tento film působí spíš jako dokument o pouti Lillian a vychází ze skutečné události, která však se udála už před osmdesáti lety. Hrdinka během filmu nepromluví ani jedinkrát, nic z minulosti o ní nevíme. Je nezávislá, od nikoho nestojí o pomoc. Tak trochu chladný snímek dává široký prostor k domýšlení souvislostí, ale rozhodně není pro každého. ()

desade

Mohol to byť celkom slušný dokument o Severnej Amerike a jeho obyvateľoch, keby to nebolo také rozťahané. Toľko k žánru dokument. Ak by som mal dielo hodnotiť ako filmový príbeh, jedná sa z môjho pohľadu o ďalšieho "nešťastníka" po vzore Úteku do divočiny. Ešte šťastie, že neskončila v nejakom opustenom Ikaruse, lebo aj ten by museli dať zošrotovať, aby nelákal ďalších a ďalších podobných zúfalcov. A že bol príbeh natočený podľa udalosti z r. 1927? Tým horšie. Vtedajšia Lillian si nemusela vedieť spočítať dve a dve, ale táto tu nevyzerala úplne vypatlaná, keďže sa evidentne vedela pohybovať podľa mapy. Aj keď človek nikdy nevie, lebo chcieť preplávať z Aljašky cez Beringov prieliv niekde na Čukotku, len tak v kanoe, bez skúseností a kvalitného vybavenia, to nie je známka nezlomnej vôle a odhodlania, ale nedostatočného IQ. ()

Solverino

Hmmm, no, co o tom napsat... první půlka úplně o prdu, tápete, nudíte se a nechápete film ani autora... druhá půlka je podstatně lepší, slušná hudba, pěkné scenerie... na konci se dozvíte o co vlastně šlo a tak nějak to i pochopíte, film mě podstatně víc zaujal, když jsem pochopil pointu... dobrá zpráva pro všechny, dílo se nakonec podaří, byť jen částečně, ikonograficky. ()

solisoli

Netradičné road movie, kedy nie je absolvované na motorovom vozidle. Zaujímavý a dobre vykonštruovaný príbeh mladej ruskej ženy, ktorá sa pustí bez znalosti angličtiny, naprieč USA cez Kanadu a Aljašku sa dostať cez Čukotské more do Ruska. Priam nemožné pomyslieť. Tak ako to, ale Rakúska produkcia ponúkla, sa na to dalo pozerať, aj keď tých dialógov tam temer nebolo. Rozoberať toto inšpirujúce pútavé dielo do detailov je zbytočné, pretože, ako bolo podané, je ťažké posúdiť reálnosť, pokiaľ to niekto neskúsi osobne. ()

nichts

Paradoxně jak mi byly scény ze středozápadu proti srtsti, urážlivá klišé, tak celek na mne zanechal intenzivní stopu. Snad právě proto, že se Horvath rozhodl oprostit od metodického přístupu k cestě původní Lillian Alling, která putovala podle telegrafního vedení a cestou si přividělávala jako číšnice, loď si koupila a sama opravila. V zásade taková otřepaná storka o dobrodruhovi co spadl do strže, dá rozum do hrsti, najde v sobě nečekanou vůli a přežije sám v divočině. Nuda, právě tohle, ale není Lilian filmu. Tvdohlavá filmová Lilian učiní naopak nahodile hloupé rozhodnutí, žádný rozum do hrsti, není přitlačena ke zdí, rozhodne se. Navzdory přírodě, navzdory společnosti naprosto nepravděpodobně prochází Státy, neviděna a neslyšena, zázrak jenž po zásluze skončí v třeskuté zimě Aljašky. Onen paradox, šla nadarmo, šla nesmyslně, ale zachovala si důstojnost rozhodnutí je patrně tím, co bylo důsledně vymodelováno a pro co na film nedám dopustit. ()

JohnTheOne

Po dvou redbullech je to nádherný film, který už ale nikdy nechci vidět znovu. Hlavní hrdinka beze slova projde pěšky celé USA od New Yorku až po Čukotku. Bez dollaru, bez vybavení bez jídla a pití se prostě zvedne a jde. Neuvěřitelný příběh, který je zasazený do moderní doby, má předlohu v cestovatelce z roku 1927. [kviff 2019] ()

vojacekr

Úchvatná kamera a podmanivý soundtrack. Téměř dokumentární zážitek. Film je snad ještě lepší sondou americké mentality, než Borat. ()

lineker

Dejte dokumentaristovi do rukou kameru, tužku, list papíru a poskytněte mu režiserské křeslo a on vám natočí dvouhodinové bezeslovné vizuální drama, které vás bude neskutečně bavit. Pouť mladé rusky ( před tou dle které je film natočen, neskonale smekám ) skrz americkou středozem, kde vás doprovází pouze upoutávky z rádia a sem tam nějaký ten domorodec by mohlo svádět k silně nudné podívané. Já se ani minutu nenudil. Důvodem je především empatie a tvůrcův nepopíratelný talent, předvést z této pouti přímou, upřimnou poznávací stopu americké společnosti v pouhých 120 filmových minutách. ()

tazdelf

NUDA! Nejdřív (vizuálně) krásná nuda... Pak už jenom nuda... Hlavní postava absolutně neztotožnitelná, jestli umře je mi jedno, no, vlastně by to pro ní možná bylo lepší. Počkat! A neumřela vona vlastně? Nevím! Posledních 30 minut už radši koukám do mobilu. Maximálně dvě hvězdy a to: jedna za první hodinu a druhá za režisérovy ambice. Víc ani ň. ()

Radeck

Zajímavé jak skoro až na kost se dokáži ztotožnit s outsidery jako Martin Riggs, Tommy, Patrick McMurphy  Alita atd. no bude to možná tím že já sám jsem tak trochu ztroskotanec a plně se dokážu vcítit do této mladé, krásné, smutné  hrdinky a prožívat s ní její i nechtěná dobrodružství s její touhou najít snad obyčejné štěstí, lásku, klid a hlavně domov. Mistrovský a ve své až dokumentaristické nehranosti a opravdovosti skvělý počin. ()

Poipoi

Film silný obsahom a myšlienkou, dostatočne (pre niekoho až nudne) sa ťahajúci pomalým tempom - rovnako ako Lillian ťahajúca sa z New Yorku až po *SPOILER*. Film, kde hlavná hrdinka nemusí povedať ani slovo a aj tak je jej dokonale rozumieť. Myslím si, že v súčasnej dobe má film omnoho väčší presah ako sa pôvodne zamýšľalo. Jedna * zrazená za dlhšiu (podľa môjho gusta!) minutáž, jedna * pridaná za autentickosť. Film by mal byť povinná festivalová jazda. ()