Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

Recenzie používateľa carl.oesch k tomuto seriálu (28)

Štastný a veselý – 1966 (1978) (S03E03) odpad!

Slaboučká krimi s rádoby vtipnými momenty (tedy z hlediska tvůrců seriálu) a předposlední díl, kde není patřičně úderný a jediný správně politicko výchovný směr. Blíží se děsivý osmašedesátý a než se to soudruhům podaří zase vzít pevně do rukou a nasměrovat ve jménu všeho pracujícího lidu tam, kam je třeba. U buňky onoho zavražděného stojí na rozbahněném sídlišti Škoda 110R Coupé - v roce 1966, kdy bylo embéčko stále ještě poměrně horkou novinkou. A ona oslava Nového roku je taky famózní, v té době se už zase naplno víc slavily Vánoce, tady je jasný požadavek, aby to bylo jako v SSSR... ()

Klauni – 1967 (1978) (S03E04) odpad!

Souhlasím sWacoslavem1. Komunista Štěpánek to zahrál perfektně a co se týká toho, co píše dál, tak ti, kteří takhle vystupovali v osmašedesátém a chvilku předtím velmi pohotově zapomněli, jak se chovali v padesátých letech, kdy stejně "přesvědčivě" posílali alespoň v rámci svých možností na "šibenice". Stačí se seznámit s životem třeba svazáckého básníka Pavla Kohouta, nebo vlastně řady veřejně činných jedinců, kteří po osmačtyřicátém vyháněli studenty a pedagogy ze škol a ničili život lidem kolem sebe, aby v osmašedesátém prozřeli a rok dva nato se stali disidenty. Kromě Pavla Wonky jim nikdo nic de facto neudělal a po listopadu v roce 1989 se zase vrátili, aby si definitivně urvali kus své moci a osobního pohodlí i falešné popularity. Nakonec, onen listopad jsem jako mladej prožíval se zápalem plic a nepřetržitě jsme sledoval televizi a už tehdy se mi dělalo zle, když ukazovali ty herecké agitky, vyrážející poučovat "národ", jak se má zachovat. Zejména obskurní dvojka dorazila na jakési vojenské shromáždění. Roesnera bych bral, ten měl s komunisty svoje problémy, i když jakž takž hrát mohl, ale s ním přijela - Regina Rázlová. Nesympatická, podprůměrná herečka, která těžila z toho, že její otec byl předseda komise přidělující investice a tajemník KSČ. Takže tak. Tím ale nijak neschvaluji manipulace v tomto díle, jako ostatně obrovské, větší i menší manipulace, lži a výmysly v celém seriálu. Nakonec Jára Cimrman.jr má (koukám) na celou věc dost podobný názor taky. ()

Štvanica – 1968 (1978) (S03E05) odpad!

Jeden z nejtrapnějších dílů. Žádný farář z Plánic (Babic) v osmašedesátém o žádnou rehabilitaci žádat nemohl. Faráře Drbolu soudruzi totiž popravili. Drželi se známé zásady z Ostrova pokladů, že mrtví nekoušou. A navrch potřebovali svoje spiklenecké centrum, nebohé oběti poctivých soudruhů, i když není dodnes tahle kauza jasná. Neprokázalo se, že onen Malý byl agentem STB, ačkoliv ho jedna příbuzná zavražděných kontrarevolucionářů o pár let později údajně potkala v Jihlavě. Ale celé to bylo zmanipulované úplně stejně jako justiční vraždy protistátních skupin Milady Horákové, poprava generála Píky, nebo skupiny, která údajně zavraždila sudetsko německého komunistu a agenta NKVD majora Schramma. A vrcholem byla samozřejmě "likvidace" protistátního centra vedeného generálním tajemníkem KSČ Slánským. Cílem těchto akcí bylo zastrašit lidi, protože zas až takovou masovou podporu komunistický režim neměl. Nakonec, už v roce 1949 vystoupilo z KSČ 120 tisíc dělníků, tedy těch, v jejichž jméně KSČ vládla. A to potvrdil i rok 1953, měnová reforma a masové vystoupení oné dělnické třídy proti ní ať už v Plzni, Brně, Praze i na řadě dalších míst. Tohle ale Honza u soudu nevykládal. Nemohl. Celý seriál měl být "zábavný" se skrytou propagandou a je zřejmé, že spousta lidí tomuhle sedla na lep. ()

Studňa – 1969 (1978) (S03E06)

Asi nejlepší a nejznámější díl ze všech třiceti. Hororový, s temnou atmosférou a podle posledních zjištění to neproběhlo tak, jak je v tomhle díle ukázáno. Vrahem byl synek (tohle dokonce vyplynulo z poznámek porkurátora ve době šetření), ale na kvalitě dílu to nemá žádný vliv. Morálně pochybyvší Stejskal z řad statečných příslušníků SNB/STB definitivně mizí, ale díky téhle roli mizí v jeho profesním životě omezení za jeho ne vždy loajalní vztah k tehdejšímu režimu, i když na rozdíl od třeba Michala Pavlaty z televize nezmizel na čas úplně. A Honza se k potěšení všech svých příznivců vrací a Mrkvičku definitivně nahrazuje slovenský pošuk Emil Horváth ml., připomínající Blbce z Penemuende herce Váslava Sloupa. ()

Rukojemník v Bella Vista – 1970 (1978) (S03E07)

Paradoxně dávám tomuhle dílu dvě hvězdy. Proč, když se jedná o klasickou šašakárnu made in Bartolomějská ulice. Zase se nám tady objeví údajně ryze kriminální čin, ze kterého ale vyplyne mezinárodní záplatka a tak na scénu přichází velký šéf - František Němec. A ukazuje se, jak američtí imperialisté a bývalí nacisté stále tlačí na pilu a samozřejmě se marně pokoušejí zadržet nezadržitelné - vítězství socialismu pod moudrým vedením Sovětského Svazu na celém světě. Tentokrát jde o Chile, kde s k funkci prezidenta doslova prodral S. Allende, idol vší levičácké revoluční mládaže na celém světě. A jelikož znárodnil měděné doly a vyhnal jejich vlastníky z USA, jejich důlní technologie bez patřičné údržby "odešla" tak trochu s nimi. Ještě, že je tady technologiská špička tehdejší doby - socilalistické Československo, které je schopné americký "šrot" nahradit a PZO Lokomotex to taky ihned udělá. Jako jeho zástupce vyrazí major Hradec (samozřejmě inkognito jako pan Kysela), aby zabránil sabotáži, do které se přimotá lodník v podání Kanyzy. Jenže po příjezdu do Valparaísa se nějak Hradcovo krytí prozradí a po kouzelných scénách s "Pepim" z Budějovic (miluji scénu, když Hradce odvádí bývalý nacista Mestrey se svými gorilami) a Vašek Postránecký se ním loučí a radí mu, jak se zachovat příště. A jelikož nesnáším Kanyzu, miluji i scénu, kdy se tento perfidní zrádce, ubytovaný rovněž v Krásné vyhlídce snaží uniknout zabijákům. Jak dopadne zjistíme až díky místnímu plátku. Jinak oba Kubánci, kteří Kanyzu oddělají a potom hlídají i Hradce jsou úžasní týpci a zejména holohlavec má charisma nějakého Američana. No a pak se ukáže, že Mestrey je sice nacista, ale už nějak tak z povahy věci mu jde jenom o prachy a proto bude Jirka Hradec zadržen v "neznámé" zemi a výkupným z Prahy za něj bude číslo tajného konta kdesi ve Švýcarsku. Své si zde odehrál i spolehlivý bocman Janda - Martin Štěpánek, klasicky hysterický výkon, který se nikdy neokouká, nám předvede Helga Čočková.Bronislav Poloczek ve své roli politruka z Černých baronů by celý díl vyhodnotil jako "politicky zcela spravny." ()

Posolstvo z neznámej krajiny – 1971 (1978) (S03E08) odpad!

Zdlouhavé a přes až hysterickou snahu o akčnost vlastně nudné. Jistěže si u toho dodnes komunisté a jejich příznivci mnou ruce, slzí při Hradcově pohřbu a neopomenou zdůraznit, jak byla ta CIA proradná a spolčovala se s nacisty. Ano, CIA se skutečně spolčovala s kde kým. To tajné služby dělají. Mosad při boji proti egyptskému jadernému programu použila nacistického hrdlořeza Skorzennyho. Ale vezmu-li si počínání KBG a jeho podřízené organizace sovětských satelitů, na ně ani CIA v součtu s ostatními velkými zpravodajskými službami západní svobodných a demokratických zemí nemá ani co do počtu, rozsahu a mrtvých ani náhodou. Nakonec, můžeme zůstat doma. Kolik čs. občanů bylo na našem území zavražděno, zahynulo nebo bylo uneseno v důsledku činností oněch západních služeb? Ani jeden. A naopak a to beru jenom StB - co třeba vražda manželky štrasburského prefekta bombou? Byl její vykonavatel Standa Tomeš předobrazem hrdinného Jirky Hradce? Nebo co útok na RFE? Únos Laušmana z Rakouska? Aha, ticho, že? Ale zpět k onomu úžasnému dílu. Maciuchovou si na Kubu vymohl její tehdejší partner Adamíra, Klásek měl díky svému zjevu ty Hispánce nějak tak propachtované všude a zábavný byl šéf krypto analytiků StB. Jinak ona slavná přestřelka byla neskutečně zdlouhavá a víc než kdy jindy (akční filmy nepočítám) jsem si uvědomoval, že oba protagonisté by museli mít na zádech pomalu ruksak s municí. A ještě jedna drobnost, na delší vzdálenost (přes sto metrů) nemáte s běžnou pistolí proti pušce šanci. A i když je to už úplná prkotina, docela by mě zajímalo, jak Klásek dostal tělo Hradce až do Československa. No a nakonec, dneska díky záplavě dokumentů a hlavně cestopisů víme, jak to vypadá v Bolívii. Ta Kuba a sovětský vrtulník přebarvený na oranžovo (nebo to takhle na Kubě měli) je další z mnoha přešlapů, o to zábavnější, když to můžeme porovnat se skutečností. Reakční bolívijský režim určitě sovětské vrtulníky neprovozoval. ()

Mimikry – 1972 (1979) (S03E09)

Jako detektivka zábavné zhruba stejně jako Mravenci nesou smrt. Způsob, jak si autoři představovali rauš je docela udivující, včetně oněch psychedelických scének u moře. To že Liška napsal kultovní vrcholnou píseň celého seriálového cyklu Bič boží mě ani zas až tak nepřekvapuje jako fakt, že Sequens stvořil údajně text. Když vezmu skutečné texty PPoU, tak ti by něco tak složitého a nehudebního nikdy nedali dohromady. A při vší úctě k Liškovi, tohle mu prostě nesedlo, i když výsledek je vynikající. Tedy poněku "jinak". Tady ale bylo ještě potřeba se otřít o církve, což se díky Sequensovi podařilo. Famózní byl Lábus s Vlachem, míň už Drbohlav a připomněl bych hlášku Oldy Kaisera (nebo snad Andrlovky?): "My máme na fakuli dixík." Jinak o narkomanii v sedmdesátkách a osmdesátkách nevím nic, zato před revolucí byl nejoblíbenější drogou - toluen, perník se ale také vařil o sto šest, notabene když léky k tomu potřebné byly k dostání dost dlouho zcela volně. A pašování tvrdých drog v ampulích je taky dobrý joke, inu, je z toho vidět, co tom pan režisér a pan scénárista Gruber asi věděli. Ale úkol zněl jasně a soudruzi ho splnili. Do puntíku. P.S. Únos onoho letadla nebyl v tom roce první, k tomu prvnímu došlo 18. dubna, jeden z pilotů byl postřelen, únosci byli dva - oba recidivisté. Dostali po sedmi letech, ale je pozoruhodné, že po jejich odsezení dostali i azyl. Druhý únos, ten který je zde použit, byl "masový" - únosců bylo dohromady deset, z toho tři ženy. Dcera diplomata a dcera esenbáka (jak je tady již zmíněno), která ukradla zbraně otci. Pravda je i to, že zbraně propašovala do letadla Olga Setnická, která měla malé dítě a provedla to stejně, jako je to ukázáno v seriálu. Němci sice únosce nevydali, ale odsoudili je (4 až 7 let). Mezi rokem 1970 až 1978 došlo k osmi únosům podobného charakteru (vnitrostátní linky) a všechny byly úspěšné, tedy relativně, protože jak v Rakousku tak v NSR byli únosci souzeni  a odsouzeni podle platné legislativy. Na druhou stranu, to spojení s undergroundem a vnucovaný "politicky korektní" pohled na věc včetně směšné Němcovy hlášky o svědomí ("Mají-li svědomí, vydají nám je.") zní mimořádně falešně v kombinaci s tím, kolik teroristů tehdejší Československo vycvičilo a chránilo (třeba onen  Carlos) a kolik jich vyzbrojilo (například semtexem). ()

Ruže pre Zemana – 1973 (1979) (S03E10) odpad!

Pokud chtěli soudruzi pořádně osolit disent, šlechtu, imperialisty i třeba ukázat, co má na západě socialistické Československo příznivců a sympatizantů, měli těch posledních dílů udělat víc a nebazírovat na oněch třiceti. Takhle to byla splácanina, symbolizující úroveň seriálu snad ještě víc, než jakákoliv kritika, která navíc v době vzniku a vysílání nebyla možná. Jméno Michelle Mercierová mě ale dostalo - Janžurka, hrající agentku StB je něco na úrovni mnohem zábavnějších filmů Pane vy jste vdova nebo Čtyři vraždy stačí drahoušku. Mohla se jmenovat Angelica Peyrac a měla jí hrát spíš Bohdalka. No, zazvonil zvonec a soudružské pohádky je konec. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)