Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

Recenzie používateľa UhLee k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2019) (S01)

První série - (7/10) : Zpočátku se vás seriál snaží ukolébat dlouhými dialogy a nečekaným skokem do středu všeho dění. Když ovšem přistoupíte na jeho hru, tak zjistíte že His Dark Materials je dost kvalitní podívaná s nádhernou hudbou a vizuálem. Seriál předčí ve všech ohledech svého filmového předchůdce z roku 2007. Jediná věc, která tomu chybí je velkolepost bitev. S tak nádhernou kompozicí je vážně škoda, že celkový dojem zhatí dost nešťastný závěr. Nejlepší epizoda: The Lost Boy (S01E05) ()

Season 2 (2020) (S02)

2. série - (6,5/10). Druhá série je pro mě mírným zklamáním. Hlavně díky skalpování posledních epizod, které byly dost uspěchané a oproti předchozím epizodám, které nám krásně představily všechny nové postavy a bytosti, tak ke konci jsem z toho byl dost zmatený přestával se orientovat. Tvůrci za tohle samozřejmě nemůžou a popasovali se s tím, jak nejlépe mohli. Právě proto dávám vcelku vysoké hodnocení. Za odvahu a snahu dopřát fanouškům druhou série i přes nepřízeň pandemické situace. Celá druhá série opět posunula celý fantasy svět velký kus dopředu a já osobně jsem vstoupil do úplně neprobádaných vod. U první série jsem měl znalosti z filmu - Zlatý kompas. Tady jsem vůbec nevěděl do čeho jde a upřímně to nebylo špatné, ale ani výborné. Děj první série se mi líbil více. Možná kvůli většímu prostoru králi medvědích kyrysníků, nebo lorda James McAvoy. Ale i tady se objevily některé postavy, které si získaly moje sympatie - Otec Willa, kterého si střihnul Andrew Scott byl rozhodně velkým plusem celé série a mrzí mě, že nedostal tolik prostoru. Celkově se rozhodně nejedná o nic špatného, protože stylizace je opravdu vymazlená a ani v dnešní době tento seriál co se týče kostýmů skoro nemá konkurenci. Minimálně za tohle si zaslouží obdiv a také za zpracování této nelehké a kontroverzní adaptace. Nejlepší epizoda: The Scholar (S02E05) ()

Season 3 (2022) (S03)

Třetí série - (7/10). Tak nám končí další seriál, který jsem sledoval pěknou dávku let. Musím se přiznat, že jsem tento seriál malinko upozadil a dal jsem přednost z mého pohledu atraktivnějším projektům. Ať už novým nebo rozkoukaným. Nakonec jsem se k tomu po půl roce dokopal, protože mám k této látce relativně nějaký vztah. Na Zlatém kompasu jsem vyrostl a právě proto jsem začal sledovat i His Dark Materials. První série byla ještě povědomou podívanou s pár změnami. Ovšem druhá a třetí série byl úkrok do neznáma. Vůbec jsem tedy nevěděl, kam se poslední série bude ubírat a jak vlastně skončí. Celkové zakončení seriálu mě neskutečně překvapilo. Neslo se totiž v takovém komorním duchu, který se nevidí v každém pořadu. Většinou se dočkáme nějaké epické bitvy, jako tomu bylo v předposledním díle (mimochodem předposlední díl považuju za jeden z nejlepších dílů z celého seriálu vůbec). Tady jsme však dostali něco úplně jiného. Celé finále bylo o lásce dvou mladých lidí. Někomu by se to mohlo zdát jako totální kýč. Mi však vadila trochu jiná věc. Necítil jsme mezi Lyrou a Willem po celou dobu seriálu žádnou chemii. Zkrátka to tam vůbec nejiskřilo a nepřišla z jejich souznění zasloužená satisfakce. Na druhou stranu jsem jim věřil všechny emoce, které z nich proudily. Třetí sérii bych zařadil někde na podobné místo, jako druhou. Přece jenom té první se to zkrátka rovnat nemůže, kvůli vyšší kvalitě a samotné nostalgii, kterou to na mě dýchá. Taky byli v první sérii více probíraným tématem daemoni, kteří mi přijdou daleko atraktivnějším tématem, než u ostatních sérií. Každý člověk by chtěl svého daemona a hlavně mě baví přemýšlet nad tím, jakou podobu by měl právě ten můj. Celkově seriál His Dark Materials hodnotím velice kladně. Pracuje se složitými a provokativními tématy, které nemusí každému sednout. Téma víry a fanatismu je téma, kde se tvůrci pohybují na velice tenkém ledě. Já velice kvituji vizuální stránku seriálu, protože triky a lokace byly zpracovány velice kvalitně. Když se ohlédnu za kvalitou ostatních seriálů, nebo dokonce filmů, tak by s nimi sehrálo His Dark Materials velice vyrovnanou partii, kterou by možná i vyhrál. Jde vidět, že byla seriálu věnována potřebná péče a že tvůrcům nikdo nestál za zadkem se stopkami, protože studio tlačil čas. "I'll be looking for you, Will, every single moment. And when we do find each other again, we'll cling together so tight that nothing and no one'll ever tear us apart. Every atom of me and every atom of you." 🔝Nejlepší epizoda: The Clouded Mountain (S03E07)🔝 ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)