Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (27)

The Break (2022) (S03E02)

Tentokrát mmnoho lepšie ako pilot tretej série. Epizóda má vysoké tempo, stále sa niečo deje, postavy sa dostávajú do konfrontácií a to aj naprieč svetmi. A samozrejme nechýba cliffhanger. Tentokrát si to najviac užíva Asriel, respektíve McAvoy, asi je radosť hrať pre tohto pána tohto pána. Ono mučiť anjela má svoje nadpozemské čaro. A ten medveď bol konečne skutočne užitočný. ()

The Intention Craft (2022) (S03E03)

Už sa zdalo, že pôjde o slabšiu epizódu, pretože medveď... a to doslova. Čím viac melie a zrovna nezabíja protivníkov, tým chcete, aby už zavrel tlamu. Našťastie to vrie medzi milujúcimi rodičmi, ktorí nie sú až zase tak rozdielni, ako sa na prvý pohľad zdá a obom ide hlavne o seba. Epizóda nakoniec skvele graduje a postavy sa dostávajú zase niekam úplne inam, takže aj to hodnotenie môže byť vyššie. ()

Lyra and Her Death (2022) (S03E04)

Lyra sa ocitá v zemi smrti, ktorá je zobrazená pomerne neortodoxne, čo možno viacerých sklame, ale pôsobí to tam, ani neviem prečo, ako nejaká ťažká byrokracia s nádychom Brazil. A zle sa vyjednáva s prevozníkmi, pretože zákony sú zákony. Ešte zaujímavejšia je konfrontácia jej matky s tým "najväčším zlom", ale jej intrigy sú tentokrát akosi priehľadné. ()

No Way Out (2022) (S03E05)

Z pôvodne nenápadnej epizódy sa nakoniec vykľula tá doposiaľ najlepšia v sérii. A jedna z najkrajším vizuálom vôbec v celom seriáli. Nechcem prezrádzať, kam sa pozrieme a čo uvidíme, ono je to skutočne zaujímavé totiž až v druhej polovici. Ale už z prechádzajúcej epizódy je zrejmé, že s Lyrou zavítame medzi mŕtvych za jazerom a trochu to tam vyzerá ako v Mordore. ()

The Abyss (2022) (S03E06)

Je to čím ďalej, tým lepšie. Alebo čím bližšie k záveru, tým mystickejšie, nadpozemskejšie a éterickejšie. Pokiaľ vám tento mix sci-fi, fantasy a kresťanskej tématiky pripadá príliš veľký a nespojiteľný žánrový miš maš, asi sa k samotnému záveru ani neprepracujete, ale pripadá mi, že podobne nápadito vizuálne ladený seriál tu už nie je. A je mi jedno, či to pôsobí gýčovo, alebo umelecky, skrátka sa na to skvele pozerá. ()

The Clouded Mountain (2022) (S03E07)

Záverečná bitka začala. A vyzerá takmer kolosálne, ak by v detailoch predsa len nevyzerala ako z televízneho seriálu. Čo je v poriadku, keďže sme v televíznom seriáli, ale predsa... Trochu mi to pripomenulo Matrix Revolutions, samozrejme tiež iba v detailoch a niektoré veci som nepochopil. Ale pozeralo sa na to veľmi dobre a nejako podobne som si aj akčné finále seriálu predstavoval. Len ten McAvoy burcujúci armádu nie je príliš presvedčivý, asi ako Bloom v Kráľovstve nebeskom. Ale výraznejšie to neruší. ()

The Botanic Garden (2022) (S03E08)

Chápem, že finále nielen série, ale aj celého seriálu nesadne každému. Ale kto si HDM obľúbil, tak by nemal mať s rozuzlením problém. Ide o jednu z najkomornejších epizód vôbec, ešte viac tu vynikne, že tretia séria sa viac zameriava na prírodu než na mestá a uzatvára príbeh dvoch mladých ľudí, povedal by som, že tak trochu v štýle netradičného finále Leftovers. Áno, posledné dve epizódy sú dve odlišné finále a ja som s tým spokojný. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)