Oběť

• Veľká Británia The Victim

Samotný zločin je pouhý začátek... Čtyřdílnou minisérii z produkce britské BBC vytvořil a napsal Rob Williams, ostřílený televizní scenárista a producent, jehož jméno nalezneme například mezi tvůrci úspěšných seriálů Muž z vysokého zámku (2015) či Inspektor Banks (2010). Hrdinkou série, jejíž děj se odehrává v současném Edinburghu, je dvaačtyřicetiletá zdravotní sestra Anna Deanová, na jejímž zdánlivě obyčejném životě leží temný stín. Před patnácti lety jejího devítiletého syna Liama zavraždil nezletilý vrah. Pachatel byl vzhledem ke svému věku odsouzen ke krátkému trestu a po propuštění získal novou identitu, která byla před veřejností utajena. Nyní byl však v nedalekém Port Glasgow napaden osmadvacetiletý Craig Myers, řidič autobusu a otec šestileté dcerky. Na internetu se totiž objevila zpráva, že právě on je ve skutečnosti Liamův vrah. Policie ze zveřejnění zprávy obviňuje Annu a kauza míří k soudu. Otázka zní, zda je v podobném případu vůbec možné nalézt spravedlnost v soudní síni. Výborně napsaná série kromě napínavého soudního dramatu nabízí řadu dilemat, ať už jde o otázku oběti, viny, trestu či odpuštění. V hlavní roli podává životní výkon Kelly Macdonaldová (před kamerou debutovala coby devatenáctiletá v roce 1996 v kultovním snímku Dannyho Boyla Trainspotting), která byla za svůj výkon oceněna skotskou cenou BAFTA. (Česká televize)

HonzaBez

"Něco se nedá odpustit... Ale právě jen tehdy odpuštění něco znamená. Jaký má smysl odpouštět něco, co je odpustitelné." Skoro celou dobu máte pocit, že hlavní myšlenkou téhle dechberoucí britské minisérie musí ještě ještě něco víc, než jen již tak silné poselství o tom, že "když se něco poví, je to napořád", neboť "špína zůstává". Přesto když po určitém zlomovém okamžiku závěrečného díle vše směřuje k závěrečné scéně a setkání Anny Deanové a Craiga Myerse v místě vraždy Annina syna, koukáte na to jako opařeni a téměř se nezmůžete na slovo. A pak už jen čtěte závěrečná slova "Na hranici myšlenek o konání správných a špatných věcí je místo. Potkáme se tam." Uff, tak tohle mě vážně rozsekalo na kousky. ()

Chmur

Absolutní majstrštyk. Ano, najdou se zde drobné kazy. Jak je vůbec možné, že hlavní hrdinka dokázala, vzhledem ke svému postoji k tragédii, založit novou rodinu? Proč jsme se trochu víc nedozvěděli o Dannym a Christianovi? Možná by série ještě jeden díl snesla. To jsou ale v podstatě drobnosti na tomhle skvěle napsaném a zrežírovaném skvostu filmových minisérií. Vynikající kamera, hudba a samozřejmě vtahující herecké výkony, kterým dle mě nevévodí opěvovaná Kelly Macdonaldová, ale celkem neznámý James Harkness. Poslední díl série je absolutní rozstřel, tomu se prostě říká zdrcující finiš na divákovy emoce. Nezbývá než zatleskat. ()

rikitiki

Předně: musíte počítat se zádumčivou hudbu, která podbarvuje většinu série, aby polopaticky naznačila, že se řeší vážný etický problém. Což tedy řeší, ale to podání je někdy těžkopádné. Navíc mnohé scény jsou evidentně zbytečně natahované jen, aby série dosáhla požadované stopáže. Což podstatně ubírá na diváckému zážitku. Jinak však čtyřdílná série ukazuje v dokumentárním stylu (roztřesená kamera) velmi procítěné hraní a příběh o nejednoznačnosti provinění a jeho vlivu na všechny, jichž se zločin dotknul. ….  MOŽNÝ SPOILER:  Já si reálný předobraz téhle série pamatuji, bylo to něco otřesného a zdá se, že ani Britům tahle hrůzně krutá smrt malého dítěte z rukou nezletilých vrahů nedá spát a hledají pro ni vysvětlení. Bohužel si však myslím, že zlo někdy přichází bez příčin. Ale ve výsledku je to vlastně jedno. Snad jen, že – pokud mám pravdu já – nedá se mu předejít. Zatímco pokud bylo zlo způsobené jiným zlem, jak předkládá série, teoreticky by se dalo vyhnout opakování. ()

Ivoshek

Už na začátku jsem si říkal, že se tvůrci nechali volně inspirovat případem někdy z konce 90. let, kdy dva desetiletí kluci bezdůvodně ubili dvouleté dítě, odseděli si deset let a pak šli ven s novou identitou. Na kterou ovšem média celkem rychle přišla. Tady ale věci nejsou zdaleka tak jednoduché, jak by se mohly zdát. Motivace spousty postav je nejasná, někdy pro zmatení diváka, někdy z jiných důvodů. Trochu jsem si říkal, jestli to nemělo být původně delší a pak se rozhodlo o zkrácení, takže tam třeba postava je, ale není moc jasné, proč, případně u ní chybí další info (za co třeba bývalý manžel seděl?). I tak je ale nejsilnější složkou téhle série scénář, který funguje a udrží pozornost. Výborná je i kvalita herců a technické zpracování. Zbytek už je pak na divákovi, protože prostoru k úvahám tu je spousta. Co dělá z člověka oběť? Co by bylo spravedlivé? Má společnost směřovat spíš k nápravě a odpuštění, nebo k pomstě? A jak snadné je udělat chybu a vyrobit novou nespravedlnost? Hodně záleží, jestli jsou divákovi mentálně blíž třeba brazilský policajti v Tropa de Elite (oko za oko), případně Bronson v Death Wish (spousta očí a dalších orgánů za oko), nebo spíš filmy jako Mrtvý muž přichází (trest smrti není správný). Řekl bych, že tady byl tvůrcům blíž ten druhý přístup, ale je sympatické, že to necpou moc. ()

ostravak30

Tenhle typ dramatické umělecké tvorby Anglie umí. Oběť je vynikající drama se skvělými hereckými výkony, které je ale též výborně napsané. Dílo udrží diváka v napětí doslova do poslední vteřiny. A že o strhující zvraty není nouze, si buďte jistí. Otázky jsou pak položeny jasně. Kdo je oběť a jak se vypořádat s tím, když jsou oběti svým způsobem vlastně všichni? V budoucnu bude společnost řešit mnoho závažných otázek a seriál jasně nastiňuje, že mnoho z nich pořád neumíme vyřešit. Jedna z nich je spravedlnost. Co spravedlivé je, co už není a jak se vypořádat s tím, když někdo udělá chybu. Velkou, ale přes to se od ní chce oprostit. Seriál Oběť je jeden z nejlepších počinů britské televizní produkce posledních let. ()