okkac

Monstr dokument, který ale při stopáži blížící se ke 4:30h ani na chvíli nenudí. Dokument nás provádí jednotlivými roky v 80. letech od 1980 do 1989 a představuje v několika minutových medailonech zásadní snímky hororového žánru a mezi jednotlivými roky se pak dokument věnuje různým aspektům filmů a hororu jako takovému (triky, hudba, náměty, fanoušci, úloha ženských hrdinek apod.) Dostanou se tu ke slovu jak tvůrci a herci, trikaři, tak i fanoušci, kterým ty filmy definovaly dětství a založili časopis, nakladatelství apod. Filmů se představí skoro několik desítek, a přitom se stále klouže po povrchu. Nechybí samozřejmě klasiky jako série Halloween, Pátek 13., Hellraiser, filmy Johna Carpentera, adaptace děl Stephena Kinga, až po opravdu kuriózní snímky, které alespoň v Evropě proletěly hluboko pod radarem, ale v USA mají kultovní status. Dle hodnocení to nejsou moc povedené filmy někdy, ale pro lidi v dokumentu mají svoje místo. Jak se povídá na konci, vidět ten film optikou teenagera v době vydání, než teď, je něco úplně jiného a člověk není tak kritický. Každopádně se za chvíli chystá Part 2, kde se dle traileru bude rozebírat i evropská produkce (takže hlavně Itálie a lidi jako Argento a Fulci) a mihne se i Bad Taste od Petera Jacksona. Věřím, že opět ty další 4:30h uběhnou jak voda. ()

Frajer42

Neděste se více než 4hodinové stopáže. Tempo je obrovské a utíká to jako voda. Dokument si bere na paškál osmdesátkové horory přičemž každému věnuje asi 2 až 5 minut. Velkou část probíraných hororů už asi každý hororový nadšenec viděl, ale do 4 hodin se samozřejmě vešla i spousta totálně neznámých céčkových kousků. Zazní spousta názorů těch vůbec nejpovolanějších, povětšinou z řad samotných režisérů či herců a bohužel i promluvilo i několik plastových figurín, co kdysi bývalo herečkami. Kromě samotných filmů si bere dokument na paškál i jednotlivá témata úzce spjatá s horory, a to od těch zajímavějších jako speciální efekty, kult oblíbených zabijáků, či jednotlivé žánry hororu. Až po ty debilní, které jsou rakovinou současného světa jako počátky feminismu a nesmyslné zveličování a vyzdvihování úžasných ženských hrdinek, či slavní otravní tlustí negři, kteří přežili běsnění v Noční můře z Elm Street. [75 %] ()

PKD

Stopáž (ve které jest obsaženo 81 filmů) je sice slušný nářez, ale dá se to v kuse. Jelikož Frajer42 mi ušetřil práci s pozn. o těch opravdu debilních tématech, které i mě znechutily, vypíchnu za sebe pár pozn. Až dodnes jsem nevěděl, jak vypadá můj velký oblíbenec, Larry Cohen;) páč jsem po tom nikdá nepátral. Zjištění, že Tom Atkins je opravdu H veterán a nikoli jak jsem si vsugeroval David Warner. Keith David je stále velký sympaťák (i vzdor těm poněkud srandovním obroučkám) a umí perfektně pusou, main theme z the Thing;-) Barbara Crampton je pořád kočka a Kincaid z Noční Můry 3 a 4 vypadá ještě blběji, než v 80tkách. Aby se stihlo co nejvíce filmů, je zde prostor věnován nehoráznému množství opravdu kokotinek, které i přes tu ´´chválu´´ či nostalgické slzy, si s velkou pravděpodobností, nikdy neseženu. Páč mi bohatě stačí, že vím o čem jsou. Zatímco vysoce nadprůměrné klasiky typu Hellraiser jsou zde odbyty na ploše 3min. Což se dalo ostatně čekati. Potěšil prostor, fjenovány hudbě a i když bylo zmíněno množství filmů, tak se více věnovali Pátkům 13. (Manfredinimu prý někdo řekl, že zní jako Bernard Herrmann, což při hlubším prozkoumání, nezní zase tak rouhačsky) a Halloweenu, což nevadí, leč...čekal jsem komplexnější a pestřejší rozsah. V této části je ale chlápek jménem James Rolfe, který zde zmíní, že jeho nej ost je Halloween III, což zahřálo u srdce. K tomu se pojí samoz. i mé nadšení u částí, kde Carpenter mluví o Halloweenu II a právě III, páč v dokumentech o těchto 2 H.filmech absentuje a tak je pro mě osobně velmi významné, že tam o H III říká v podstatě to samé, co já v komentu. Shrnuto, stojí to za to, i když člověk jako já, těch 80% už ví. Je to docela pestré, včetně přítomnosti Coreyho Taylora ze Slipknot (což překvapilo), ale jako big fanoušek J.Carpentera, jsem stejně měl ve výsledku nejvíce z částí s ním, či o jeho filmech. I když části s Tomem Hollandem či věnované Psychu II+III byly/jsou též pro mou osobu, důl.;-) Srandička na závěr...k tomuto jsem se dostal díky náhodnému objevu squellého ost od Weary Pines, které jest laděno velmi stylově a chytře, ve formě synthwave. aka new retro wave. Doporučuji stejně naladěným posluchačům/fandům. P.s. ještě nás čeká pokr. (a už se nemůžu dočkati té Italské éry, páč mi tady chyběla) a podobný dokument, tentokráte o SF filmech let 80., ve kterých např. se též objeví, the Thing (výhoda, že máte 2 žánrový film, hehe), takže bude zajímavé porovnání.;-) P.p.s. a největší bizár, co jsem snad kdy viděl, byla jakási šílená cosplayerka, která byla směskou ufouna z Carpenterova, They Live a Wonder Woman, na což jsem zíral, s hubou votevřenou. Ost 666% ()

adamix

Dlhá, pôsobivá a rešpekt dávajúca dokumentárna antológia žánru z obdobia 80. rokov, ktorý svojím štýlom obohatil svet strachom ale aj zábavou. Na moje prekvapenie sa mi páčilo, že daní ľudia hovorili o niektorých aj brakových výplodoch s radosťou, akoby sa jednalo o nesmrteľnú klasiku. Na druhú stranu tie legendárne horory dostali väčšiu backstory, pohľad do zákulisia a ich význam pre súčasnú tvorbu. Tie štyri hodiny dačo ubehli ako voda a pre takýto druh dokumentu sa tá dlhočízna stopáž hodí. ()

Zupan_

Keďže sme v progresivnej dobe a dokument je o rokoch 80tich ,tak špinenie Regana iste nemôže chýbať že ? Už len za tú zbytočnú vložku hviezdu dole. Ináč sa jedna o sériu intervií a nie dokumente, kde sa každému filmu venujú zhruba len pár minút. Preberajú sa tam hlavne už známe horory nič nové sa tam fanúšik žánru nedozvie. ()