Eli Roth: Historie hororu

• Česko Kapitoly z historie hororu (viac)
USA, (2018–2021), 13 h 18 min (Minutáž: 42 min)

Réžia:

Kurt Sayenga

Scenár:

Kurt Sayenga

Eli Roth (sprievodca), Greg Nicotero, Rob Zombie, Stephen King, Joe Hill, Alan Maxson, John Landis, Quentin Tarantino, Edgar Wright, Norman Reedus (viac)

AMC Visionaries: Eli Roth: Dějiny hororu nabízejí širokou plejádu mistrů hororu - vypravěčů a hvězd, kteří se stali pilíři tohoto žánru -, zkoumají jejich nejproslulejší témata, odhalují inspirační zdroje tvůrců a napětí pnoucí se mezi jejich minulostí a přítomností. Na seriálu se podepsaly přední autorské osobnosti kategorie A, jako jsou Stephen King, Quentin Tarantino, Jordan Peele, Jason Blum, Robert Englund, Linda Blair, Tippi Hedren, Rob Zombie, Haley Joel Osment, Jack Black, Jamie Lee Curtis a mnozí jiní. (AMC Czech)

ancientone

Môže to byť: a) obstojný iniciačný dokument b) veľmi dobrá a atmosférická kulisa c) oddychový dokumentíček pre milovníkov a milovníčky hororíčkov. Dôležité je nemať privysoké očakávania. Rothova séria výborne a husto narába s obrazom a vyťahuje jednu ikonickú scénu (a osobnosť) za druhou, s čím však súvisí aj preopakovanie sto krát videných, čítaných a počutých faktov a potvrdenie tradičného hororového kánonu a sociopolitického kontextu) . Čiže nie, žiadna New film history, ale poučené a horlivé fanúšikovstvo. ()

Arsenal83

Dá sa hodnotiť veľmi kladne, výborne štruktúrované, obsahovo naplnené, len niektoré časti sa až príliš sústreďujú na jeden konkrétny film alebo seriál, ale inak ok. Najviac ma bavili duchariny a démoni, tak ako to hodnotím aj u hororov samotných. Pritom samotný Eli Roth je pre mňa jeden z priemernejších hororových režisérov vôbec. Dokumentom sám seba preskočil o dve triedy. ()

jokino

Osobne sa mi dokument celkom páčil, až na pár detailov. Niektoré snímky dostali veľa priestoru (možno až moc), iné zasa podstatne menej. Čo ma dosť prekvapilo a nebol som z toho zrovna nadšený, že niektoré snímky, ktoré by som osobne až tak nezaradil do takéhoto typu žánru a dokumentu, tam boli a dostali slušný priestor, no iné, svetovo podstatne známejšie a dnes už doslova veľké KULTY - nič. Možno sa z nich na sekundu mihla nejaká fotka na obrazovke a to bolo všetko. A to, ako sa nad niektorými, povedal by som, že dosť nepodstatnými snímkami až rozplývali, mi prišlo tiež trochu zvláštne. Takže niektoré, skutočne žánrové klenoty svetovej kinematografie, úplne vynechali (ťažko povedať, prečo..?) a iné, žánrovo podstatne slabšie, tam mali celkom vo veľkom "zelenú".. Nebolo to tak objektívke, akoby som čakal a predpokladal, ale ok, zasa sa takéto nevidí každý deň.. ()

Slasher

Ať se komu líbí nebo nelíbí, Eli Roth se stal jedním z předních hororových režisérů své generace, což mu dává dobrý kredit přednést opáčko v dějinách žánru. Od HÄXAN po SHAPE OF WATER velmi pěkný výběr, přes šest různých kategorií (přičemž slasher dostal rovnou dvojdíl), zde využil kontaktů a dokázal dostat na stoličku opravdu impozantní sbírku osobností - což je hlavní deviza a tím pádem fajnovka pro každýho horror fanouška/ příznivce. Takový zapálenecký Tarantino mě tu jen dál utvrzuje, že prostě musí jednou vydat vlastní dějiny kinematografie. Komentáře kolikrát pokryjí i sociopolitické, dějinné kontexty, což je často zajímavější, než dnes dívat na ty které klasiky samotné. ()

dubinak

Super přehled toho, co nesmíte vynechat v hororovém žánru. První epozoda ve mně absolutně vyvolala chuť dát si celý Walking Dead ještě jednou odznova, ovšem to už je asi docela nesplnitelné vzhledem k tomu, co na nás teď chrlí Netflix a HBO. Super poklona všem hororovým subžánrům a potěšilo mě, že to vzal do rukou zrovna Eli, který sice svoji tvorbou není úplně v áčkových vodách, ale tak nějak se angažuje všude možně a dává najevo svoji vášeň s úctou a respektem. Je tu spousta zajímavých hostů a herců, kteří poskytují autentické komentáře z natáčení a umožňují tak dílům záživně plynout. Některé díly jsem si pouštěla sama v noci a dokonce jsem se přistihla s náznaky strachu. Osobně asi nejvíce potřebuji dohnat kousky s vlkodlaky, protože to je monstrum, se kterým mám v hororech zkušenost asi ze všeho nejmíň. ()