Tina Turner - koncert v Amsterdamu 1996

(koncert)
  • Holandsko Tina Turner: Live in Amsterdam
všetky plagáty
Hudobný / Dokumentárny
Holandsko, 1996, 113 min (Alternatívna 91 min)

Réžia:

David Mallet

Tina Turner

Ve strhujícím tempu tančí mezi soulem a popem, blues i rockem. Simply the best! Koncertní záznam z Amsterdamu byl natočený jen několik dnů po vystoupení Tiny Turner v pražském stadionu Bohemians. Pamatujete na srpen '96? Aby se vešlo pódium, musela se zbourat jižní tribuna. Přišlo 25 tisíc lidí. Ti všichni by dnes podepsali, že vidět Tinu Turner v koncertním nápřahu je zážitek, na který se nezapomíná. Pro „bohemáky" je záznam z Amsterdamu malým déja vu, protože tady i tam měla nachystaný totožný zpěvník.

Z Tiny Turner, té rockové dračice, té esence energie, nelze spustit zrak. A nejen pro extravagantní zjev nebo nenapodobitelné pohyby na pódiu. Je fascinující když lidem rozdává radost rhythm and bluesovou peckou, aby je vzápětí pobláznila triviálním popovým refrénem „simply the best". Má vůbec sobě rovnou? Která interpretka si tyká se soulem, blues, rockem a popem naprosto přesvědčivě jako Tina Turner? Hm.

V devadesáti minutové show listuje repertoárem jako v kronice života. Nutbush City Limits je protkaná postřehy z jejího rodného města. Při Proud Mary se vybaví první velký úspěch. Tehdy ještě v umělecké dvojici s manželem Ikem nahlédla mezi nejlepších deset americké hitparády (1971). Undercover Agent for the Blues voní barovou atmosférou. Tohle prostředí zpěvačka důvěrně poznala. Po rozchodu s Ikem – alkoholikem a násilníkem – si v barech vydělávala živobytí. Dodnes je známý příběh, ve kterém k návratu Tiny Turner na velká podia pomáhají The Rolling Stones.

Zazní také What's Love Got to Do with It nebo Private Dancer. Jsou z desky, která vyšla v roce 1984. Přelomové album, protože Tina Turner už nemusela zpívat ve špeluňkách – získala tři Grammy gramofonky. Od poloviny osmdesátých let už stoupá jen výš a výš. Její popularita roste úměrně s písněmi We Don't Need Another Hero (1985), Simply The Best (1991) a Golden Eye (1995). Trojlístek hitů, bez kterého se neobejde žádný koncert. Americké, vlastně dnes už švýcarské zpěvačce plnil stadiony. Mimochodem, i díky nim zhlédlo vystoupení „rockové babičky" v Rio de Janeiru (rok po Praze a Amsterdamu) neuvěřitelných 182 tisíc fanoušků! Svého času šlo o historický rekord návštěvnosti jednoho koncertu. (Česká televize)

kleopatra

Koncert v rámci turné Wildest dreams předvedla Tina Turner i v Praze 22.srpna 1996, ale to jsem si, bláhová, myslela, že musel být snad jeden jediný a to po dlouhém performančním absťáku (nebo po setkání s prezidentem Havlem), protože taková vlna energie, jaká byla k vidění, není snad každý večer možná. Po tom, co jsem shlédla téměř identický záznam z koncertu v Amsterdamu vím, že prostě tahle ženská (v té době skoro 57letá) nic neošidí a každý koncert vystřihne v tom nejexkluzivnějším duchu. Velmi příjemným zjištěním je, že na podiu to nefunguje tak, že kolem hvězdy otročí plebs. Užívají si to všichni - muzikanti, tanečnice/vokalistky (btw. to nejlepší trio jaké podle mě Tina kdy měla, protože holky se nepředvádí, ale maximálně ji podporují, což je ve výsledku super zážitek) a diváci rovněž. Tina je živel, nasazuje nové věci, nové šaty, řádí s muzikanty, provokuje lidi. Koncert graduje tím, na co se nejvíc čeká - starými hity, za všechny alespoň Proud Mary, což je úžasně rajcovní skladba včetně klasického tanečního čísla. Končí se Tininou skladbou Nutbush City Limits, při které vpadne mezi lidi a já se v duchu ptám, na co ta malá velká ženská jede, že je to takovej hukot?! ()

otík

Velmi slušný a vizuelně dokonce i pro diváka u televize přijatelný koncert velké pěvecké hudby, která má sice strašný look a naprosto podivný styl tance, ale pěvecky je to prostě paráda. Rozhodně koncert, který mě jako diváka zaujal. A to se cení. ()

Autogram

Najsviežejšia dôchodkyňa medzi speváčkami Tina Turner predviedla prvotriedny koncert. Popri speve stačí aj s trojicou tanečníčok o viac ako generáciu mladšími, je takou ženskou obdobou Jaggera. Najlepšie boli, samozrejme, staršie hity ako River Deep Mountain High alebo Rolling on the River, tie dávali všetci na 110 percent. ()

bohemia_regent

Strhující koncert, energie z pódia se přenáší i na skvělé obecenstvo. Výborně nasnímané i sestříhané, David Mallet se do budoucna stává dvorním režisérem zpěvaččiných koncertních záznamů. Jediné, co kazí celkový dojem, je technicky sotva průměrně sejmutý zvuk. -------- V titulcích pořadu uvedeno: český i originální název Tina Turner: Wildest Dreams - Live From Amsterdam Arena. ()

rimul

Pane jo, to byl zážitek.....co k tomu dodat ? Rocková babička to roztočila tak, že jsem z úžasem koukal, tiše seděl a přál si, aby to neskončilo. Simply the Best...... ()