Willow, Oz a Buffy se zabydlují na vysoké škole v Sunnydale. Oz a Willow jsou zde jako doma, ale Buffy má celkem problémy zapadnout. Navíc zde řádí gang upírů pod vedením Sunday, se kterou si přemožitelka neví rady. (ArsenalEagle)

Milano33

Zmena prostredia seriálu rozhodne prospela, aj keď príbeh sa stále hľadá a pomaly sa rozbieha, na úvod som spokojný. Buffyin nástup na univerzitu neprebehol zrovna podľa jej predstáv, všetko bolo pre ňu úplne nové a neznáme. Narozdiel od Willow, ktorá bola z toho naprosto nadšená. A to, čo si Willow spravila s vlasmi, jej veľmi sluší. Za mňa až návrat Xandera dodal príbehu tú pravú šťavu. Xander bol vážne úžasný a jeho motivačná reč, ktorú predniesol pred Buffy, bola teda niečo. Spoločný rozhovor im obom prospel. Giles tiež pobavil. “When it's dark, and I'm all alone, and I'm scared, or freaked out or whatever, I always think, 'What would Buffy do?' You're my hero.“ ()

Mr.Apache

Ne každá epizoda, kterou napsal a režíroval Joss Whedon, je bomba. I když pravda, většina z nich si tohle označení zaslouží. The Freshman je jako úvod do čtvrté sezóny docela rozpačitý a vyvolává mnoho otázek. Např.: Kam se poděla Cordelie? Proč Buffy a Willow nebydlí na kolejích spolu? Jak to, že je Buffy najednou tak zesláblá, že si nedokáže poradit s jednou nabubřelou upíří kravkou a její partou zoufalců? Na všechny otázky se dá odpovědět, ale musíte k tomu být vybaveni určitými znalostmi (Cordelie odjela zkusit štěstí do Los Angeles a nyní vystupuje v seriálu Angel), případně si to nějak dovysvětlit sami (Buffy je coby vysokoškolský nováček natolik stresovaná z nového prostředí, že se nedokáže při boji soustředit), atd. Jakmile se na úvodní díl čtvrté řady díváte vybaveni těmito informacemi (mimochodem, první zmínka o Cordelii padne až po dalších sedmi epizodách), je to přece jen lepší. I když ne tak dobré, jak by se dalo čekat. Pro hlavní dějovou linku není Nováček nijak podstatný. Na druhou stranu se dozvíte, jak dopadl ten deštníček, který Buffy dostala od vděčných spolužáků jako dárek na maturitním plese. ()

Kacitr

Změna prostředí. Seznamujeme se s kampusem. Buffy bojuje nejen s upíry, ale i sama se sebou. Jiná škola, spolubydlící, musela se rozloučit s Angelem. Epizodu (nečekaně) oživí návrat Alexandera a strašně ráda jsem viděla Gilese. Těším se až se to rozjede. ()