Vlak detstva a nádeje

• Československo Vlak dětství a naděje (viac)
všetky plagáty
TV spot 4
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Réžia:

Karel Kachyňa

Predloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (viac)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiálny text distribútora)

TV spot 4

Martin741

Genialny normalizacny serial, krasne su vykreslene Sudety, medziludske vztahy : ich rozoberanie sa deje len v ramci normy, ziadne prazdne tlachacky ako v novodobych zhovadilostiach /pardon, "skvelych serialoch" typu Ordinace/, nemecka propaganda, populizmus a demagogia na kazdom kroku. No a vyborny rezia pana Karla Kachynu. Nadhera : 93 % ()

Šimpy

"Proč všichni skáčou z okna?", ptá se hlavní hrdinka v závěrečném dílu. Inu, proto, že život je občas kapitální békovina a proto musí být člověk na tragickej život pes. Výborné téma, které by se mělo lidem pořád připomínat. Skvělí herci, skvělá atmosféra, výborná výprava, bohužel ten scénář trochu pokulhává. V každém díle se nejmíň polovina postav chová jako po lobotomii mozku. Že se občas objeví nějaký magor, nebo že občas někomu z té doby přeskočí v hlavě, to chápu...ale tady je jich nějak moc...postavy jako Sepp (tam to chápu), ale i doktor v podání Zdeňka Řehoře, pak voják Pavel (Langmajer), do toho je tam skutečný blázen...sousedka Emma...to už je na jeden díl bláznů až až. Jako cvok se chová i Augusta, i jeho žena, v dalších dílech zase Breberová, nebo ředitel v podání Jiřího Pleskota, pak ten učeň u pekaře...všichni mluví z cesty, aniž by to jejich postavy potřebovaly. Proto, i přes téma a skvělé výkony zúčastněných, nemůžu dát plný počet. Ale já mám obecně s tvorbou pana Kachyni problém. ()

hygienik

Možno som tento seriál podhodnotil, ale tak ako ma prvé diely potešili atmosférou,, trefnými empatickými Vierkinými monológmi a Pani Herečkou Ružičkovou, tak ma posledné časti sklamali: 1. ústupom role HR do úzadia, 2. silnejúcou prokomunistickou ideologizáciou, 3. snahou o dobré a podrobné zachytenie motívov konania jednotlivcov v kontraste s načrtnutou hrubou čiarou medzi lepšími Čechmi a horšími Nemcami a kolaborantmi, 4. patetické deklarácie tipu "Odejdi smrtihlave, chci se smířit s Bohem, i když už není nade mnou, ale pode mnou." ()

dr.fish

Tak až v roce 2014 jsem se odhodlal a asi to tak mělo být. Má alergie na Helenu Růžičkovou vzala za své a Stanislav Zindulka je mou oblíbenou figurou. Vyprávění očima malé holky o době pro náš národ stěžejní- Mnichov, Protektorát, osvobození. Politika jen na pozadí, život a přežití zcela v popředí. Radost ze života. Helena Růžičková to stylem budozeru hrne celým serálem a Zindulka kolem ní poskakuje jako věrný pejsek, to se prostě musí vidět. No a ty ostatní postavičky dokonale vykreslené, naprosto si mne získal František Husák a jeho Jaroušek, ale i mnoho dalších. Atmosféra útěku ze Sudet, života za Protektorátu, příchodu Rusů do Brna, i konečného návratu domů. Paráda.90% ()

anli

Valecny serial,velmi precizne a citlive natoceny a mistrovsky zrezirovany Karlem Kachynou.Je videt,ze uz samotny scenar byl skvely,no a o hercich neni potreba se zminovat-je to jeden velky koncert-od Heleny Ruzickove,pres Stanislava Zindulku az po Zanetu Fuchsovou.Jedna velke televizni parada o temne kapitole ceskych dejin,takze je to opravdu dojemne a smutne.Jasnych 90%. ()

• Seriál byl natočen na motivy knižní předlohy Věry Sládkové "Malý muž a velká žena". Originální název knižní předlohy je "Poslední vlak z Frývaldova a Pluky zla". (Jizni Tlapa)
  • Stanislav Zindulka oslavil během natáčení padesáté narozeniny. (Warsheek)
  • 4 roky po natočení seriál "odpočíval" v trezoru. Teprve příchodem Gorbačovovy perestrojky se ČT odhodlala seriál odvysílat. (sator)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (viac)