The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Mertax k tomuto seriálu (5)

Série 1 (2002) (S01)

Perfektní, pomalu gradující (bez nesmyslů či zkratek) a autenticky zobrazená práce kriminalistů, kteří stovky hodin a velmi pomalu vyšetřují případ. Na konci série budete mít strašnou touhu koupit si pager! Památná scéna (s01e04) D´Angelo vysvětluje šach. Nejlepší vtip (s01e06): Det. William Moreland: „You seem awfully happy today“. - Det. Ray Cole: „I got laid last night.“ - Det. William Moreland: „Oh yeah? Your asshole still hurt?“ Série s nejlepší úvodní znělkou. 95 %. ()

Série 2 (2003) (S02)

*Spoilery* Odboráři a dělníci z přístavů nejsou tak zábavní jako negři z věžáků. Vyšetřování zabitých prostitutek nemá grády. Nejlepší hláška (s02e03): Omar: „Spread the words darlings. Omar back!“ Největší překvapení (S02e06): osud Deeho. 75 %. ()

Série 3 (2004) (S03)

*Spoilery* Avon je zpátky z basy, navazuje se na první i druhou sérii, ale už to nemá tu šťávu. Politické pletichy, snižování statistik… Takže pro mě žádné geniální vyvrcholení, jak píší mnozí. Ovšem druhá půlka série můj názor částečně změnila a je to opět skvělé. Spory mezi Stringerem a Avonem jsou čím dál tím intenzivnější a vše vrcholí vzájemnou zradou shakespearovských rozměrů. Finále má oproti druhé sérii grády a je uspokojivější, což je ale tím, že se uzavírá velký dramatický oblouk veškerého dosavadního dění. Nejlepší hláška (s03e09): „V neděli ráno. Zkoušeli jste sejmout negra, když bral svou vrásčitou babku na modlitbu. A ani jste toho negra netrefili. Sundali jste akorát babiččin klobouk!“ Největší šok s03e11: Osud Stringera. 85 %. ()

Série 4 (2006) (S04)

*Spoilery* Major crimes unit se rozpadla, stará parta už není. Volební kampaň okolo komunálek voleb padla přesně na dobu, kdy probíhaly volby i v ČR, čímž bylo sledování ještě zábavnější. Jinak je 4. série sociální sonda mezi „corner kids“ s poruchami chování, celé je to tíživější, poprvé vidíme konkrétní rodiny a jejich osudy, pocit marnosti zažívá nejenom Bunny se svým novým vzdělávacím programem, ale i člověk při sledování této řady. Dukie místo střední školy nastupuje na nároží, Randy jde do děcáku, Bubbles v blázinci, Cutty postřelen, Michael zabijákem, zkrátka všechno jde do ři**. Náprava není možná a vše je bezvýchodné. Svítá však na lepší časy v dlouhodobějším horizontu: nový starosta, Naymand mimo zhoubný vliv matky a znovuobnovení jednotky na konci sezóny. Čtvrtá série potvrdila, že Marlo je necharismatický nýmand, který předchozím bossům nesahá ani po kotníky, a duo jeho zabijáků s nastřelovací pistolí nudí… Bez Stringera a Avona to už není ono. Série s nejintenzivnějším finále a nejlepším názvem heráku: „Misletoe“. Nejlepší hláška: Senátor (s04e02): „Shiiiiiiiiiiiiiiiiiiit“, nejpřekvapivější scéna (s04e13): zastřelení Bodieho. 75–80 %. ()

Série 5 (2008) (S05)

*Spoilery* McNulty se z hlídkování vrací k vyšetřování. Definitivně potvrzuje, že zkrátka není sympatická postava, ale spíš podivný napravený alkoholik a chronický nevěrník. Seriál obecně s nějakými vzory zachází v porovnání se současnými seriály velmi nekonvenčně, což je na něm to atraktivní. Absentují zde charakterově jednoznačné postavy, do kterých se lze vcítit, ke kterým lze vzhlížet a fandit jim nebo kterými lze jednoznačně opovrhovat. Tvůrci neukáží podrobně téměř ničí rodinný život, takže i po 60 hodinách sledování o nich víte jen velmi málo, ale stejně jsou vaše nejoblíbenější parta. Chcete se s nimi poflakovat, chcete vědět, co právě řeší a hlavně slyšet, jak mluví. Tu baltimorskou angličtinu černochů z nároží jsem si absolutně zamilovala. Pátá série nás zavádí do žurnalistické branže, což moc napětí nepřináší. McNultyho vylhaný případ coby z nouze ctnost by se dal vytěžit lépe, kdyby pracoval na polapení někoho jiného než nezajímavého Marla, který se navíc ani příliš neukazuje a jen občas něco drsňácky plácne./// Nejlepší hláška (s05e02): Snoop: „Fuck them west coast niggas. 'Cuz in B-more, we aim to hit a nigga, ya heard.“ Nejpřekvapivější zvrat (s05e08): Děcko zabije Omara, pohříchu odbité a nedramatické. 85 %./// Suma sumárum: Seriál celkově nezvládá finiše, takže vyřešení vražd v přístavu (2. série), chycení Avona (třetí) a  Marla (pátá) je naprosto bez napětí. Komando vlítne dovnitř a za pár vteřin je hotovo. Současné seriály by z toho udělaly zápletku na celý díl. Wire je však mistrovský v postupném vykreslování dlouhých procedur vyšetřování a zobrazování policejní rutiny, které se sestává z desítek hodin papírování a detailní práce s důkazy než z neustálých akčních přestřelek, jak tomu právě u současné TV produkce bývá.  Oblíbené postavy: Omar, Bodie, Stringer Bell, Prop Joe.  90 %. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)