The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

JimmyMcNulty

Masterpiece. Nejlepší věc, co kdy byla natočena. “Pro mě osobně srdeční záležitost. A life Jimmy. It’s the shit that happens while you wait for moments that never come.” 100%. ()

Lazy87

Tento seriál by nemusel nikdy skončit, vlastně neskončil, ale pokračuje. Nájezd, než jsem se do toho trochu dostal, byl slabší, ale pak mě to opravdu chytlo. Proto je těžký říct, která řada byla nejvychytanější, teď bych řekl, že pátá, ale musel bych se na celý komplet podívat znovu, což nevylučuji. Nej postava: Omar jednoznačně, dále Bunk, Snoop, Bodie, McNulty, Kima a samozřejmě Lester. Ovšem každá postava měla své světlejší, i slabší chvilky, takže tento výpis není úplný. Navíc se mi líbí, že jak někdo skončí, tak na jeho místě je vzápětí někdo jiný. To mě potěšilo především ke konci, jak už mi bylo jasné, že jedna postava to prostě nedá, ale pořád jsem doufal, že jo, však to nemusí být úplně realistické, ani život není. A říkal jsem si, že jestli bude po ní tak na těch posledních pár dílů kašlu a zkouknu to někdy později... No do pěti minut bylo po ní, ale naštěstí mě to neodradilo a někdy dál tam byla postava, jenž byla vlastně hodně podobná. A nej scéna? No nejspíš "fuck" scéna. ()

freddykruege

Po prvních dvou dílech jsem chtěl na seriál zanevříl, ale jsem rád, že jsem to neudělal. Od třetího dílu mě to chytlo a musím konstantovat, že The Wire je naprosto geniální seriál. Řekl bych snad jeden z nejlepších seriálů vůbec. Zapomeňte na americké pohádky, kde všude všechno dobře dopadne. The Wire zobrazuje realitu takovou, jaká skutečně je. Hnusnou, špinavou a prolezlou korupcí. ()

Peyio

Tento seriál je v našich končinách podľa môjho názoru nedocenený. Myslím si, že niektoré problémy (byrokracia,politika, korupcia) sú aktuálne aj u nás. Samozrejme, že drogy a vraždy v Baltimore sú v iných dimenziách. Najviac oceňujem reálnosť podania príbehu. Postavy, prostredie, atmosféra... Všetko spolu krásne hrá. Riešenie prípadu netrvá jednu časť a hop sa na lapenie ďalších kriminálnikov. Ide o skutočnú policajnú prácu, kde nie vždy (teda skoro vôbec) ide všetko ako po masle. Dostať sa pod kožu nepriateľov znamená dlhý proces otravného sledovania, plnenia nezmyselných rozkazov, ktoré sa musia plniť aby sa vylepšovali štatistiky. V školstve učenie nezmyslov len preto aby žiaci uspeli v celoštátnom testovaní atd. atd. Co sa týka charakterov mám rad všetky ale medzi moje najobľúbenejšie: Stringer Bell, Omar, Bunk, Lester, Bubbles, Jay Lansman. Možno najlepší seriál v TOP 3 určite. ()

majki41

po prvych 5 castiach sa mi to dostava pod kozu nemozem povedat ze prve 2 3 casti boli super ale cim dal viac tak je to lepsie a lepsie kazdopadne the sopranos boli prve 3 casti taktiez trosku nudne ale potom sa dostavylo nebicko na oci a krasa taky peaky blinders prva seira nic moc ale dru bola uplne uzasna cize cakam ze the wire si to hodnotenie co tu je zasluzi uz po prvej serii... ()

a.d0

S01..ked som začínal pozarať tento seriál cez prvú časť prvej série som sa dostal asi po 5 zhliadnutiach .Vôbec ma to nebavilo ,druhá časť mi dala tiež zabrať.V tretej ked som pochopil kto je kto a kto čo robí už to šlo ľahko až do konca /80% S02...Pomalý začiatok výborný koniec.Trocha ma to vrátilo do Sopranovcov /90% S03...Pekné spojenie prvej série s druhou,ale veľa nedoriešených vecí ,slabšia ako druhá /80% ()

kolmanius

Dle mého názoru jeden z největších skvostů ze žánru drama/krimi seriál. Jakoby natočené scény byly reálný život a já to sledoval skrytou kamerou. Je fascinující jak se všichni herci vžily do svých rolí. Tohle je ten případ kdy vám dojde proč státní služby fungují tak jak fungují a že strana zla, v tomto případě gangy a ulice, je častokrát férovější než orgány města. Samozřejmě ke sledování tohoto seriálu je potřeba být opravdový filmový labužník, protože v tomto seriálu nenaleznete nic z přehnaných akčních filmů. Přednostně to doporučuji fanouškům seriálu Breaking bad, se kterým jsou si svoji tématikou blízcí a hlavně je vidět, že autoři Breaking bad hledali inspiraci právě v tomto seriálu. První série 5/5, druhá série se zaměřuje na přístavní část města a je poněkud slabší, ale stále to zapadá do hlavní dějové linie a zbylé 3 série jsou opět bez většího váhání 5/5. ()

Zerathus

Surová realita. Neexistují super-policisté kteří vyřeší všechny případy a vraha znají už po prvním pohledu na mrtvolu. Neexistují super-zločinci kteří ovládají celé podsvětí a nikdo se jim nevyrovná. Pravda je někde uprostřed. V tomto případě na rohu. Na rohu jedné z mnoha stovek ulic Baltimoru. Na těchto ulicích se dobro a zlo mísí. The Wire je pohledem do těchto ulic. Je to pohled do života politiků,novinářů,policistů,gangsterů,právníků,bezdomovců,feťáků. Je to pohled do života Ameriky. Bez klapek na očích a na uších. Bez omáčky okolo. Pouze surová realita. ()

Rorschach_SK

"Medzi nebom a týmto, je len tenká hranica" Bubbles. 50 dielny seriál mapujúci život od špinavých zákutí Baltimoru plných feťákov a dílerov, cez políciu, ktorá až na výnimky rezignovala, až po politikov vo vedení mesta, ktorý zaujíma len vlastná kariéra. Popri nich nazrieme aj do sveta pracovníkov dokov, školstva či miestnych novín. Či Burns alebo Simon ako autori predlohy a aj scenára naplno využili svoje skúsenosti z práce u polície či novín v Baltimore a tak bravúrne dokázali všetky tieto svety popretkávať realistickým prepojením, až do tej miery, že je ťažké povedať, kde sú hranice toho ktorého sveta. Každá postava tu má svoje väčšie či menšie miesto - od posledného feťáka až po starostu. Takmer každá udalosť má skôr alebo neskôr svoj následok. Zabudnite na okamžité vyriešenie prípadu v štýle CSI, jednotlivé prípady sú často riešené až frustrujúco pomaly, polícia zápasí ako s chýbajúcimi peniazmi či technikou, tak s pomyslenými polenami, ktoré im hádžu pod nohy nadriadený, či už z dôvodu zkosnatelosti alebo len preto že sú len bábkami v rukách politikov. A práve toto realistické naťahovanie deja, dáva The Wire punc osobitosti a kvality, kedy sa snaží priblížiť čo najviac skutočnosti. Zabudnite na spravodlivé potrestanie záporaka - nie každý dostane to čo si zaslúži, nie každý príbeh končí happy endom a hlavne, nie vždy je jasné, kto je tu vlastne tá záporná postava. Boj medzi zločinom a spravodlivosťou je ako boj medzi dňom a nocou, ani jeden nikdy nevyhrá a musia na naučiť vedľa seba žiť. ()

Anubiska

Už jsem to s The Wire zkusila jednou. Po dvaceti minutách sledování rozvláčného děje a nesympatických ksichtů jsem to vzdala. Pak jsem četla nejnovějšího Kinga a on tam tento seriál zmiňuje. Nu což,líbí se to mistrovi,pak na tom asi něco bude...A světe div se,špinavý Baltimor mě chytil a nepustil celých pět řad. Komplexní,promakané,naprosto dokonalé. ()

golfKana

Tuto vymazlenou záležitost od HBO jsem už viděl jako jediný seriál dvakrát. Pro mne jeden z pěti nejlepších seriálů všech dob. Tato sonda do všech možných zákoutí Baltimoru, kterému ze strany záporáků šéfuje Avon Barksdale a na kobylku se mu snaží dostat sem tam vylití detektivové Jimmy McNulty a jeho kámoš 'Bunk" . A není to právě jen o nich, jsou zde desítky dějů a postav které se postupně rozplétají a vy nevíte komu máte dříve fandit a komu naopak ne. Není problém u této fresky strávit celý den a noc. Kdo neviděl tak toto je prostě stěžejní seriál seriálů. Jsem si jistý, že ho zhlédnu i napotřetí. No tak jsem ho dal po pár letech potřetí a stále to potvrzuje mou volbu nejlepšího seriálu co jsem kdy viděl a to už jich mám přes dvě sta kousků. Získávám ten pocit, že je to jakoby natočeno live, že to ani ti herci nehrají. Je to prostě pecka, která rozhodně je za víc jak 5 *. ()

Randy_Marsh

Úchvatné. Pečlivě popsaná Omarogeneze, Bubblesogeneze (a nejen jejich) na ploše pěti sérií. Horizontální i vertikální struktury zachycené v čase, řada řezů, každá puška na stěně vystřelí, každá písnička dává smysl, každý rhizom se člení do míst a všechna jednotlivá místa lze smysluplně propojit. Spousta politiky a žádná propaganda. https://www.youtube.com/watch?v=xWY79JCfhjw (Doufám, že kromě tohohle videa přidá White House i rozhovor Slavoje Žižeka a Obamy, a Žižek mu řekne ten vtip o ideálním rande, Obama se bude tvářit stejně vážně a s hlavou na křivo přikyvovat). the game is the game, always ()

Ashlander

Shlédnutí všech pěti řad ''Vajru'' vás toho naučí o fungování moderní kapi,- pardon, demokratické společnosti více než absolvování studia práv, politologie a sociologie dohromady. To myslím zcela vážně a jistě by se mnou souhlasil i slovutný Henryk Lahola. Je jedno, která oblast vyprávění vám bude nejbližší. Ať už je to detailně rozebraná detektivní práce a fungování policie a právního aparátu. Nebo třeba subkultura pouličních gangů a podobně jako v předcházejícím Corneru problematika drogově závislých. Kdo bude ochoten překonat zjevné kulturní rozdíly, příšernou afro-angličtinu (nesledujte s dabingem!) a fakt, že autoři upřednostnily snahu o detailní propracovanost před plynulostí vyprávění si nakonec najde to svoje. Todle budete s hrdiny opravdu prožívat bez ohledu na to, jestli se jedná o Barksdalovi dealery, nebo jejich protějšky vedoucí marný boj proti zločinu, který se nakonec vždy obrátí v sisyfofskou práci. Navíc efekt nastavené kaše se v pozdějších řadách neprojevuje v nijak drtivé míře. Pro mě srdeční záležitost. ()

daetoxx

Kouše to, především proto jak leze pomalu, ale taková je holt realita. Z dnešního pohledu je to o to větší klasa, když se na to dívám v roce 2017 o patnáct let později, doba se opravdu změnila. Ale byznis se točí pořád dál a ta skutečnost, ta reálnost, kterou zachycuje tenhle seriál, je opravdu něco extra. 1.SERIE - Nigga's na každym rohu selí fíí. Seznamujeme se. Dva světy věčně proti sobě. Velká spousta charakterů, ale skutečně propracovných, tak to má vypadat kurva!!!. 2.SERIE - White Nigga's a skvělý nový, sice jenom sériový, postavy. SOBOTKA!! 3.SERIE - Hamstrdam aneb Littlefinger útočí, aneb už chápu kde se naučil tak dobře pletichařit, napřed se v Baltimoru snaží ucházet o post starosty a později v západozemí o post Krále. 4.SERIE Kvalita rozhodně neklesá. Do nám už dobře zmapovaného Baltimoru připlouvají nové postavy a nové osudy, tentokrát se zaměříme na školství, ale Malíček taky nebude pozadu. 5.SERIE Doba se posunula, ale Baltimore je na tom furt stejně. Tahle poslední série mě opravdu dostala. Krutý začarovaný kruh - od 1 k 5 sérii se prakticky nic nezměnilo k lepšímu a asi ani změnit nedá ;D. Tenhle seriál to je opravdový zážitek... ()

MZ91.EOLB83

Nenapadá me co dalšího napsat k jednomu z nejkultovnějších a nejlepších počinů z dílny HBO. Snad jen, že od uvedení první řady ( rok 2002 ! ) tento seriál co se aktuálnosti týče vůbec nezestárnul. Nevěřil bych, že mě seriál z toho prostředí bude vůbec zajímat, ale stalo se že skončil v mé osbobní TOP 5. PS: Děkuji Emily za doporučení. ()

Von Kempelen

Dvě série by byly pro The Wire tak akorát a seriál by se stal kultovním a jen stěží překonatelným. Těch pětadvacet dílů je totiž maximum, aby divák vydržel bejt napjatej a nesklouzával mu čím dál častejš pohled na hodiny a nevkrádal se pocit o promarněným čase. Problémy a pokusy o řešení se totiž (celkem logicky) začnou opakovat a další série už nedrží tak dobře pohromadě, ale rozbřednou se do jednotlivých dílů, ve kterých se toho opravdu víc nakecá než udělá. Nedělám si iluze, že to v praxi vypadá jinak, ale od detektivního seriálu čekám trochu víc zábavy a napětí. Velkým plusem zůstává prakticky nezměněný herecký obsazení, i když pozdější absence herce Elbova kalibru je docela znát. ()

mdf

Hodně dobře realisticky natočený seriál o tom jak to chodí na ulici,prodej drog,vraždy,intriky,korupce,politika a policejní práce a jejich metody. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)