The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Brooks

Kriminálnym seriálom, ktoré majú viac ako 20 dielov sa už len z princípu vyhýbam. Bojím sa repetetívnosti a rozriedenej zápletky. The Wire si ale vychutnám celý. S gráciou napísaný, hutný, vrstevnatý, podnetne sa vyjadrujúci k najdôležitejším problémom americkej spoločnosti. Veľmi nedivácke, veľmi realistické, svojou snahou o zobrazenie každodennej policajnej i gangsterskej rutiny viac menej revolučné. Seriál pre fajnšmekrov. Klenot HBO tvorby. P.S.: Scenáristický génius David Simon ma začína zaujímať. Rozhodne napozerám aj zvýšok jeho tvorby. 1.séria: 100% 2.séria: 90% 3.séria: 100% 4.séria: 100% 5.séria: 90% ()

Tales

The Wire je jedna z nejkvalitnějších věcí, co vám může seriálová tvorba nabídnout. Nejsem sice žádnej fanda kriminálek, ale tohle se hodně povedlo. Téma je vybraný dobře a příběh je propracovanej do detailů a hlavně působí dost realisticky. Možná právě taková ta roztahanost děje, kdy se prostě celej případ nevyřeší za půl hodiny, ale rozebírá se to detailně a trvá dlouho než se to vyřeší, někoho odradí, ale mně přesně tohle sedlo. Sice sem měl trochu problém občas se orientovat mezi postavama, protože je jich tam docela dost, ale pak sem si zvyknul. Zatim mám za sebou první sérii a myslim, že si zaslouží maximální hodnocení. ()

Dub-C

Tak tohle je fakt drsnej serial :) je to tam spravne ukazany z obou stran a jde videt, ze policajti dokazou byt fakt zli (jop, po trech radach davam taky 100% a jestli nekdo chce hodnotit vsechny rady po shlednuti dvou dilu, tak to v hlave nejspis nema moc vporadku) ()

Pai-Mei

Je vidieť, že na seriáli sa podiela niekto s osobnou skúsenosťou. Veľmi vierohodné a u väčšiny z veľkého množstva postáv aj skvelo zahrané. Víťazí určite prvá séria. ()

Elegnor

Jeden z nejlepších seriálů, který jsem kdy viděl.. Ze sledování se stala nejen opakovaná rutina, ale prakticky obsese, těšil jsem se na každej další díl, hrozně hrozně moc, přemejšlel jsem co se může stát dál, kam se tohle může vyvinout a po shlédnutí na mě padla hrozná depka typu "a co teď sakra budu dělat", protože tenhle seriál se na pár týdnů neskutečně protnul s mym životem. Top desítka je naprosto jasná záležitost.. ()

curfew77

Realistický a místy až syrový, stylem přitom ale ani ne tak dokumentární, spíš ryze televizní formát. Pět x-dílových seriálových sezón = pět případů táhnoucích se jak smrad z baltimorských doků, během kterých vám ovšem McNulty i se zbytkem (více či méně elitní) "spešl kejsys jednotky" výrazně přirostou k srdci. Radím vám dobře, nenechte se odradit pozvolným rozjezdem prvních dílů (obzvláště ve druhé sérii může divák trošku tápat, než se vrátí na správnou vlnu), tenhle odposlech každopádně stojí za to dojet až do konce! 90 %. Jo, a nejoblíbenější postava? Jistě, na senátora Clay Davise a jeho "shiiiieeeet" se patrně nedá zapomenout, já ale hlasuju pro věčného policejního smolaře, natvrdlíka a hromotluckého slona v porcelánu Thomase "Herc" Hauka v neodolatelném podání Domenica Lombardozziho :) ()

RobbieM@N

Jakýkoli jiný seriál s kolonkou KRIMI se musí cítit ve srovnání s The Wire nepatřičně, slovo HLOUBKA totiž dostává nový význam. Všechny postavy, záporné i méně záporné (kladná postava se s Špínou Baltimoru neslučuje), všechen děj tvoří mozaiku ukazující životní poměry na dně i blízko dna. Dno, kterému je prakticky nemožné uniknout. The Wire není poznamenaný jakoukoli politickou korektností, scénář i v páté sezoně ohromuje svými dějovými zvraty, psaný skutečnými odborníky. Tedy lidmi, kteří znají policejní práci skrz-naskrz a nepředhodí viníka zločinu hned na konci první episody, divák musí vyčkat pečlivě na jednom konci "drátu" společně s detektivy, opravdu geniální. ()

Shaama

Zajímavě natočený seriál z prostředí Baltimorského podsvětí. Líbí se mi na tom ta uvěřitelnost. Případ tady nerozlouskne jeden chlup náhodně nalezený na zemi 6x4m velké místnosti s kobercem, ale několikaměsíční práce skupiny detektivů, kteří rozhodně taky nejsou žádní svatoušci. Kromě toho k postavám, jako jsou Stringer Bell, Bodie, Bunk nebo McNaulty si prostě nejde nevytvořit citový vztah a hlavně se od nich dozvíte spoustu zajímavých věcí v podaní parádních hlášek typu 'Don't get high with your own supply'. Zkouknul jsem všech 5 sérií a nepoznal jsem žádnou klesající tendenci, což se mi moc často nestává. HBO produkce tedy opět zabodovala. ()

Idris

Seriál, který určitě vykresluje prostředí v amerických městech skvěle. Ale, mě toto prostředí neříká skoro nic. Líbí se mi, že to není typická detektivka, kdy řeší jeden případ každý díl a maximálně ve třech lidech z daného oddělení. Tady se případ řeší normálně (pomalu a s nudou - skutečnost) celou sérii. Pracuje na tom kde kdo, samozřejmě hlavní postavy, ale tady jsou dobře vypracovány i ty vedlejší. Dále ukazují i práci gangů, ze začátku pro mě toho nejsympatičtějšího, kterému jsem věřil, že má v čele borce, kteří v tom umí chodit. Od čtvrté série, už to není ono. Stringer Bell, byl totiž hodně dobře zpracovaný (možná za to může Elba), pro mě člověk, který měl v hlavě přesně to, co potřebujete pro vedení gangu. Ještě je tu Omar, velký gangster (profesionál). Občas, tam zazní hlášky, které nikde jinde neuslyšíte. Nicméně, některé díly jsou utahanější a říkám si u nich, co se za ten díl vlastně stalo? Oproti nějakým kriminálkám, ale skutečně výborný seriál. ()

iz67

Hodně realistická záležitost bez sentimentu a naivních přestav. Takhle to asi musí chodit, protože lidi jsou lidi ... ()

Hrabovo

Říkám si, že si tady žijeme pěkně za větrem, v klídku a vlastně žádné starosti nemáme. Tedy kromě stejně křivých politiků a tunelářů nejzdatnějších na světě, asi, když díky nim bylo vynalezeno nové slovo...Ale o běžné těžké kriminalitě (v Baltimoru vycházela vražda na den) v našem poklidném rybníčku nevíme nic.Těch pár feťáků na pervitinu čeří jeho hladinu jen tak, aby kriminalistům nenarostla velká panděra z nečinnosti. Tak mi to připadá, že tady o opravdickém dravém světě nevíme nic! A ať už nikdo nepindá, že množství střelných zbraní mezi lidmi nesouvisí s procentem kriminality jimi páchaných. Nás učili v přednáškách z forenzní psychologie, že existuje tzv. instrumentální efekt, když tu věc máte, tak vás spíš napadne ji použít. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)