Delta Odry - divočina bez hranic

(TV film)
  • Nemecko Das Oder-Delta - Grenzenlose Wildnis an der Ostsee (viac)
Nemecko, 2018, 45 min (Alternatívna 50 min)

Představuje výjimečný přírodní ekosystém spojující sladkovodní prostředí s mořským... Spojením řeky Odry s Baltským mořem vzniká jedinečný, divokou přírodou obklopený Štětínský záliv. Díky dlouhodobé a důsledné ochraně se sem navrátila původní divoká příroda. Výjimečnost přírodního ekosystému si dobře uvědomuje německá i polská strana, na jejichž území se oderská delta nachází. Stáda volně žijících zubrů, rozrůstající se smečky vlků, největší evropské hnízdiště orlů mořských a kolonie stovek bobrů najdeme v divoké přírodě oderské delty. Husté rákosiny rostou podél mělkých břehů a poskytují skvělé podmínky pro tření ryb a hnízdění vodních ptáků. Tisícihlavým hejnům hmyzožravých ptáků zase říční delta nabízí nekonečný zdroj potravy. A Štětínský záliv je plný ryb. (Česká televize)

Marze

Dokument na České televizi. Jeli jsme na kole podél Odry ze Zhořelce do Kostrčína nad Odrou za slunečného květnového týdne a už zde je krásná příroda, ale delta Odry u Štětína to ještě překonává. ()

ostravak30

Dokumentů o evropské krajině, tím spíše o té středoevropské, se v televizi prakticky nevyskytují a tak je nutné výjimky ocenit. Odra nás navíc může zajímat, protože pramení v Česku. I přes krásné záběry na faunu i flóru a nakonec i na přírodu samotnou lehce zamrzí, že právě výše zmíněný fakt není v dokumentu uveden a z Česka se do filmu nedostalo nic. ()