Nádherná a svobodná kavalkáda nonsensů, satirických skečů a britsky vykutálených slovních a situačních hříček od pánů, jejichž jména znějí skoro jako jména svatých - John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Graham Chapman, Michal Palin - doplněné animacemi velkého a divokého Terry Gilliama, zahajuje přehlídku odvážných, kteří souhlasili ocitnout se v jejich zářícím stínu. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (50)

Live from the Grill-o-Mat (1970) (S02E05)

Živé vysílání z Grilomatu bylo výborné, Vydírání mě rozsekalo, Královská společnost pro kladení věcí na sebe mě sice tolik nenadchla, ale následující vražedně demoliční skeč opět neměl chybu stejně jako scénka z řeznictví a příběh vynikajícího boxera Kena Čistovzducha. Na Cirkusu mám nejradši tu jistotu, že se u každého dílu pobavím, přijde mi neuvěřitelné, že na mě humor Pythonů funguje i po těch dlouhých letech od doby, kdy jsem ho viděl poprvé. ()

It's a Living (1970) (S02E06)

Tentokrát jsem měl dojem, že Pythoni nešli až na "krev". Skeče vůbec nebyly špatné, ale chyběl mi mezi nimi takový, který by mě jasně upoutal a nad nímž bych se smál i po skončení epizody. ()

The Attila the Hun Show (1970) (S02E07)

Sedmá epizoda na mě působila stejně jako předchozí díl, sice jsem se dobře bavil, ale žádný skeč mě vyloženě neuchvátil. Chyběla mi scénka typu Smrtonosný vtip, Mrtvý papoušek nebo Špinavá vidlička, kterou bych si okamžitě zapamatoval. I přesto jsem se opět mnohokrát zasmál u vynikajícího anglického humoru. ()

Archaeology Today (1970) (S02E08)

Při sledování pořadu Archeologie dnes a při reklamaci nevěsty jsem si začínal myslet, že epizodu opět ohodnotím čtyřmi hvězdičkami, pak ale přišel na řadu večírek s manželi Blbými a lov hmyzu s bratry Spimovými a pětka byla jistá. Ten odhodlaný výraz ve tváři Erika Idlea, navzdory tomu, že mu ruku utrhl nebezpečný mravenec byl k nezaplacení. ()

How to Recognise Different Parts of the Body (1970) (S02E09)

Začínám pozorovat, že jsem na Pythony nějaký přísný. Kdyby dokázal dát dohromady takovou vtipnou epizodu někdo jiný, okamžitě bych mu udělil pět hvězdiček a Cirkusu jednu ubírám jen proto, že vím, že dokázali i lepší věci. Přitom jsem se fakt dobře bavil, například rýpnutí do Australanů bylo parádní. ()

Scott of the Antarctic (1970) (S02E10)

Z úvodního skeče usuzuji, že mám s Pythony podobný vztah k francouzským filmům plným filosofických úvah. Velice dobře jsem se bavil u skeče o natáčení filmu Scott z Antarktidy a následně o natáčení snímku Scott ze Sahary, zvlášť mě nadchl souboj poručíka Scotta se lvem a útěk slečny Evans před lidožravým psacím stolem. Perfektní byl i skeč o rybí známce, ve kterém došlo na další střet Johna Cleese a Michaela Palina a ani sportovní tečka celé epizody mě nedokázala zklamat. ()

How Not to Be Seen (1970) (S02E11)

Jedenáctou epizodu otevřel skeč z reklamní agentury a byl to hodně povedený úvod. Výborně jsem se bavil u odhalení vraha díky jízdnímu řádu britských drah, něco podobného by u nás bylo nemožné, protože v těch zpožděních a výlukách se nemůže vyznat ani kovaný železničář. Solidně jsem se zasmál i u filmové tvorby Martina Curryho i u potrhlých náboženství, ale Umění jak nebýt viděn to byla luxusní paráda. Tento díl předvedl Pythony v plné síle. ()

Spam (1970) (S02E12)

Celou epizodu velkolepě otevřel velkofilm Černý orel, komunikační šum znemožnil Maďarům nakupování v britských trafikách, umělecká díla vstoupila do stávky, levicoví vůdci se utkali v kvízových otázkách, u Yper se projevovaly charaktery, pan Gumby vedl kurz aranžování květin a to všechno mě převelice bavilo, ale nejvíc mě rozesmál způsob, jak dostali Pythoni konzervované vepřové do moderního slovníku. Tak schválně, kdo z vás se ještě nesetkal se slovem SPAM? ()

Royal Episode 13 (1970) (S02E13)

Královská epizoda důstojně uzavřela celou druhou řadu Cirkusu. Spory horníků o detailech dórských sloupů mi silně připomněly někdejší publicistický pořad Aktuality, ve kterém se občané z řad pracujícího lidu vyjadřovali k palčivým otázkám současnosti (dnes již samozřejmě minulosti) slovy, za něž by se nemusel stydět leckterý filosof nebo literární kritik. Absolutně mě odrovnali muži, kteří vyslovovali pouze začátky, středy nebo konce slov a pak mě dostaly v rychlém sledu skeče se sběratelem vajec, se závody holubářů a Nemocniční skeč. Kanibalismus v Royal Navy a v pohřebním ústavu už byl jen třešničkou na dortu. ()

Season 3 (1972) (S03)

I třetí série Cirkusu se Pythonům velice povedla a já jsem s ní byl velmi spokojen. Ve třetí řadě se objevilo několik skečů, které jsou pro mě nezapomenutelné, rozhodně mezi ně patří: skeč ze sýrárny (Cheese Shop Sketch), Cyklistická výprava, Dennis Moore a Předsudky. Pythoni opět dokázali, že jim není nic svaté a že mě dokáží spolehlivě rozesmát, přestože jsem seriál už několikrát viděl. ()

Njorl's Saga (1972) (S03E01)

První epizoda třetí řady přinesla v úvodu soudní proces s masovým vrahem, kde mohl v roli obžalovaného zazářit Eric Idle, při následujícím soudu s Njorlem vynikl v roli konstábla Pan Ama, svědka obžaloby, Michael Palin. Byl tak skvělý, že jsem slzel smíchy. Rozhovor v prádelně končí výpravou za Jean- Paulem Sartrem a díl uzavírá Whickerův ostrov obývaný pouze reportéry. Celou epizodou se táhne úžasná a epická Njorlova sága, kterou si rozhodně musím sehnat v knižní podobě. ()

Mr. and Mrs. Brian Norris' Ford Popular (1972) (S03E02)

Druhá epizoda byla samozřejmě kvalitní a přinesla mnoho zajímavých poznatků. Zjistil jsem, jak by se jednoduše dalo zatočit se smrtelnými chorobami, jak by se dalo pohodlně zhubnout a Zemědělský klub mě ohromil zcela novými informacemi o Petru Iljiči Čajkovském. Pobavil jsem se u vědecké expedice Briana Norrise a ve chvíli, kdy mu cestu zkřížila řeka, jsem měl o osud výpravy silné obavy a doufal jsem v dostatečné množství připravených sendvičů. Stejně tak jsem se bavil i u vysílání BBC z bytu paní Kelly, ale tentokrát mi chyběl skeč, který by mi zůstal na delší dobu v paměti. ()

The Money Programme (1972) (S03E03)

Třetí epizoda třetí řady přinesla pořad Peníze, falešné režiséry i zásah církevní policie, ale dva skeče patřily k těm, které si budu dobře pamatovat. Restaurace v džungli byla fantastická, do tohoto hodnocení je zahrnuta i pohotová práce cenzora, druhým dokonalým skečem byla pro mě Pře na objednávku. Výborná práce! ()

Blood, Devastation, Death, War and Horror (1972) (S03E04)

Čtvrtý díl přišel s náhledem do fungování Komerční banky a s postavou jejího velmi, velmi bohatého šéfa v podání Johna Cleese. Marná snaha Terryho Jonese vysvětlit mu pojem dar byla skvělá. Málem jsem zaplakal nad krutým osudem pantomimických koní i nad těžkým životem hlasatelů BBC. Závěrečný film o pantomimickém koni svou kvalitou jasně překonával i některé bondovky. Závěrem jsem se chtěl zmínit, že v původním překladu se před lety (no,spíš desetiletími) na ČT 2 pantomimickému koni říkalo komikoň, což mi přišlo vtipnější. ()

The All-England Summarise Proust Competition (1972) (S03E05)

Páté epizodě bych asi pátou hvězdičku udělil už za odpověď Grahama Chapmana na otázku, kterou dostal ve finále soutěže o nejstručnějšího Prousta: "Jaké jsou vaše další zájmy kromě sumarizace Prousta?" "Strangulace zvířat, golf a masturbace." Naštěstí se kromě Prousta objevily i další výborné skeče, v nichž kadeřnická expedice dobývala Everest, navštívil jsem Jazykovou laboratoř i cestovní kancelář, ve které zářil Eric Idle a v závěru mě Anne Elk seznámila se svou novou teorií o brontosaurech. ()

The War Against Pornography (1972) (S03E06)

Začátek epizody si pro sebe doslova urvaly britské hospodyňky bojující za lepší a mocnější Británii bez pornografie. Pan Gumby navštívil mozkového specialistu pana Gumbyho, který ho poslal na operaci k panu Gumbymu, asistovali pánové Gumbyové, anestézii podával pan Gumby. V rámci zkvalitňování životní úrovně dorazil dokumentární pořad o měkkýších za diváky až do domu, následovala směska publicistických pořadů a došlo i na omluvu, která ťala do živého. Celý díl uzavřela má oblíbená výprava Royal Navy k jezeru Pahoe. Po celou dobu jsem se výborně bavil, takže jsem o páté hvězdičce ani na moment nepochyboval. ()

Salad Days (1972) (S03E07)

Sedmá epizoda divákovi představila oblíbeného hrdinu dobrodružných románů kapitána Biggleswortha diktujícího dopis, následoval skeč se záchranným člunem/námořním bufetem a pořad Zavařovačky se věnoval zavařování ve světě. O krvavý závěr tohoto dílu se postaral Sam Peckinpah, ale ještě předtím jsem se dočkal svého oblíbeného skeče ze sýrárny, v němž vystoupila osvědčená dvojice Michael Palin (prodavač) a John Cleese (zákazník). Tato scénka se může v mých očích směle rovnat s Mrtvým papouškem. Oba aktéři opět dokázali posunout děj do absolutního absurdna a já jsem si musel skeč několikrát vrátit, protože mi kvůli smíchu, některé pasáže unikly. ()

The Cycling Tour (1972) (S03E08)

Osmý díl třetí řady beru jako jeden z vrcholů tvorby Pythonů. Cyklistická výprava pana Pithera po severním Cornwallu měla vždycky zničující následky pro mou bránici. Michael Palin byl v hlavní roli vynikající, ale John Cleese opět dokázal, že mu "nařvaní" vojenští velitelé opravdu sedí a je jedno jestli je to sovětský důstojník velící popravčí četě, britský seržant nebo římský centurion. Tuto epizodu si vždycky užiju, jen by to chtělo hvězdičku navíc. ()

The Nude Man (1972) (S03E09)

Devátou epizodu otevřela Bomba v letadle, byl jsem seznámen s výstavbou bytových domů za pomoci hypnózy, aby pak přišlo velkolepé Finále světové schovávané. To je další ze skečů, na něž nedokážu zapomenout, komu by se také nelíbila napínavá podívaná, která může člověka bavit po celých jedenáct let. Zařazení Sondy na planetu Algon na konec dílu, odsoudilo tento skeč k živoření ve stínu Schovávané. Je jasné, že jsem se opět královsky bavil, takže jsem méně než pět hvězdiček udělit nemohl. ()

E. Henry Thripshaw's Disease (1972) (S03E10)

Desátá epizoda přinesla očekávaný kvalitní humor, který Pythoni tradičně dovedli do absolutního absurdna, ale zase mi trochu chyběl takový ten nezapomenutelný skeč, i když Dr. Tripshaw i skeč se sherry měly na tento post slušný náběh. Ale opět musím říct, že čtyři hvězdičky u Cirkusu mají pro mě úplně jinou hodnotu. Kdybych tady prováděl srovnání s jiným seriálem nebo filmem, bylo by to jistých 5*. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

V nedožitých 78 letech nás v úterý opustil velšský herec, scenárista, režisér a v neposlední řadě spisovatel, Terry Jones. Člen světoznámé britské komediální skupiny Monty Python vystudoval… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

13.10.2006

To, že absolutní vetšinu kadeřníků tvoří masoví vrahové s vážnými psychickými problémy, všichni dobře víme už od dob Monty Pythonů. Bohužel, mnozí z nás tento alarmující fakt ještě i dnes berou jen… (viac)