Když nás vidí

• USA When They See Us (viac)
USA, 2019, 4 h 56 min (Minutáž: 64–88 min)

Réžia:

Ava DuVernay

Kamera:

Bradford Young

Hudba:

Kris Bowers

Jovan Adepo, Kylie Bunbury, Chris Chalk, Omar J. Dorsey, Aunjanue Ellis-Taylor, Vera Farmiga, Caleel Harris, Felicity Huffman, Chris Jackson, Joshua Jackson (viac)

Pět teenagerů je neprávem obviněno z brutálního útoku v Central Parku a jejich život se mění v noční můru. (Netflix)

wick

Po prvních dvou epizodách dobré..hlavně vzhledem k příběhu, výtky jdou k režii, která je dost průměrná a statická. ()

BoKo_CzT

Tak asi som definitívne mimoň, pretože meno pani (slečny?) Avy du Vernay mi na rozdiel od.väčšiny doteraz nič nehovorilo. Celkovo som o túto minisériu temer prišiel, pretože sa ako nerasista vyhýbam monokultúrnej produkcii. Ava však prekvapila. Miniséria nebola rasistická, na rozdiel od new yorskej polície, ktorá sa tak stala jedným z hlavných protagonistov. Šokovalo ma, že sa niečo podobné udialo na pôde nášho "demokratického" vzoru, USA, a to v moderných dejinách. Rovnako ako ma šokuje možnosť pôsobenia organizácií ako NRA, či kukluxklan v modernej dobe (na rozdiel od komicky snobských a viac-mmenej zbytočných, opäť najmá v aUSA populárnych charitatívno-exhibicionistických hnutí, ako napr. slobodomurári, ktoré by ináč skončili v zabudnutí monarchií). Avšak späť k minisérii. Jej dej graduje a odsýpa tou správnou rýchlosťou, takže som sa ani na chvíľu nenudil. Snáď osud týchto chlapcov pomôže v boji proti trestu smrti, ktorý do demokracie, a to čisto z takpovediac booleanských dôvodov, nepatrí. A ani neviete ako a ju tu "koniec, zvoniec", plný dojímavých chvíľ a nútiaci premýšľať človeka nad vziatim ľudského života (pričom principiálny rozdiel medzi porotcami a vrahom neexistuje). Či už nevratne zoberie život asociál, alebo štátna mašinéria. Smutná kapitola moderných dejín. Iba škoda, že tvorcovia v záverečných titulkoch prezentovali postihnutých chlapcov trochu čiernobielo (Keď chcete, zapátrajte sami, avšak k jednému z chlapco, alebo dnes už mužov, skonštatovali iba vek - že by opäť nadmerná politická korektnosť pokrivujúca históriu ako gravitácia časopriestor? Kto vie.). Určite minisériu veľmi odporúčam, a to najmä zástancom trestu smrti, či voľnej držby zbraní. A tak ako život priodhalení justičného omylu už nevieme vrátiť, takisto ani týmto chlapcom vysúdené peniaze nevrátia ani prvé lásky, ani množstvo iných vecí. ()

KrsoPeter

Milujem minisérie, má to svoje čaro, rýchle vtrhnutie do deja, žiadne zbytočné prieťahy, presne to čo potrebujm vidieť. Presne to som aj videl. Toľko zlého čo nám dokáže život priniesť, toľko beznádeje, strachu, ako sme mohli vidieť v tejto minisérii, bohužiaľ aj toto je život. ()

sadsammy

To je asi jeden z nejlepších seriálů 2019 roku. Zaprvé co se mi velmi líbilo je stopáž seriálu, pouze čtyři díly, které obsahují velký příběh pěti nešťastných a odsouzených děti a jejích rodiny. To je velký plus režisérovi, že zvládl dat jenom do pěti hodin vypravení takový obrovský spektrum emoci. Upřímně já jsem očekávala, že tyhle decky budou přiznaný nevinný a tímhle se všechno skončí (já jsem nečetla synopse), ale postupně to nabírá obrátky a na konci my vidíme dospělí kluci, kteří nezažili své dětství jako normální teenagery. Je mi velmi líto toho, že seriál podle skutečných události a tyhle děti opravdu byly uveznený na 12 let. Velmi napínavý první dva díly, ty dva poslední povídají o životě ve vezení a jejich utrapách a těžkém životě rodiny. Jedná se taky o tématech rasizmu a "výborné" práci justice. Podle mně je to silný příběh o dětech, které neměly možnost ani žádnou šanci na naivní život bez starosti. Hlavně mne ohromili herci, co hráli Koreya Wiseho, naprosto skvělý výkon. Zadruhé je tenhle seriál realistický ukazuje život se všema jeho bolestma a hrůzama, kterými prošly pět rodin. Po skouknutí jsem byla velmi nadšená, celých 5 hodin jsem litovala, že život je takový neférový a tyhle děti trpí a strádají. A zatřetí je to, že seriál byl natočený Netflixem, který dříve neměl moji zálibu, ted si myslím má šanci na úspěch. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Bizarní DC komiks nabírá zkušenou posilu

Bizarní DC komiks nabírá zkušenou posilu

03.06.2019

Ava DuVernay (Selma) se svým prvním blockbusterem V pasti času zklamala. To ale studiím Warner Bros. a DC nezabránilo v tom, dát ji šanci natočit stomilionovou adaptaci bizarního komiksu The New Gods… (viac)