Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (viac)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

Recenzie používateľa Luk Skywalker k tomuto seriálu (2)

Babylon 5 (1993)

Celkově mě seriál přijde velice dobře propracovaný, jedná se o kvalitní sci-fi seriál, které není moc známý. Plně nesouhlasím s tvrzením, že zde nejsou černobílé postavy, ale jsou zde rozporuplné postavy či se v průběhu sérií mění, tak jako v reálném světe. V první řadě se seznámíme se světem Babylonu 5 a jednotlivé epizody jsou často šablonovité (úvod, nějaký boj, dořešení situace a závěrečný boj), ale to se s přibývajícími epizodami mění a na konci řady se rozjíždí velký příběh. V 2.řadě se vymění velitel Babylonu za sympatičtějšího, energetičtějšího a na pohled mladšího, ale stejného klaďase. Dozvíme se něco málo o Vorlonech a událostí gradují s tím, že bitva proti temnotě může začít. V 3.řadě naplno zuří válka mezí Stíny a defacto zbytkem galaxie, zaujaly mě předposlední dva díly, které byly více zajímavé než finální díl řady. 4.řada je o autonomii Babylonu 5, vzniku Mezihvězdné aliance, která je počátek toho co se bude dít ještě 1000 let po událostech 4.řady (poslední díl o tom, jak se historie opakuje). 5. řada je o Mezihvězdné alianci a opět problémových Centaurech a čím více se blíží ke konci, tím více se osudy postav uzavírají a nakonec i osud celé stanice. Zůstalo nevyřešeno málo a není to ani moc důležité (snad jen ti telepati by mě zajímali). Takhle si představuji úplné ukončení seriálu. ()

Velký sumit (1993) (S01E01)

Solidní pilot k seriálu, který začínám po letech, kdy se viděl snad jen první řadu na nějaké TV stanici, znova sledovat. Mám to své chyby, je to předvídatelná detektivka, ale nějak se to uvést musí. Co se týče technického zpracování je na exteriér Babylonu 5 použita jednoduchá počítačová grafika, což vzhledem k roku vzniku není negativum. ()

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)