Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (viac)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

Recenzie používateľa sirien k tomuto seriálu (6)

Půlnoční útok (1994) (S01E02)

vrátit se na začáte seriálu je... divný. Herci zjevně ještě nejsou vžití do postav a ještě se v nich hledají. Všude je hromada referencí, které potěší a až překvapí někoho, kdo seriál už viděl, ale pro nového diváka vlastně nic neznamenají. V porovnání s jinými seriálovými začátky... to je ale vlastně docela solidní materiál. Samotná epizoda s důrazem na Landa a G'Kara především otevírá celé úvodní dění Narn-Centaurského konfliktu - a je zajímavé připomenout si, koho na začátku seriál vlastně jak vykresluje. ()

Lovec duší (1994) (S01E03)

Tuhle epizodu jsem nikdy neměl rád, zejména kvůli tomu jak to do B5 vnáší otevřený a přímočarý mysticismus - samozřejmě, všechny ty motivy jsou součástí B5 mytologie, ale tady je to pro mě prostě přehnaně explicitní. Plus Delenn tu je trochu... přehnaná. A popravdě - na začátek seriálu mi to ani nepřijde jako vhodná epizoda. Jinak to je ale funkční a v pohodě sledovatelný díl, co asi ničím extra nenadchne, ale ani neurazí. ()

Narozen v purpuru (1994) (S01E04)

Tohle je první epizoda, která skutečně má všechno to, co z B5 dělá B5 - na postavy centrované drama s galaktickými důsledky, vícevrstevné charaktery, občasný až nečekaný nenucený vtípek... Co tomu chybí je fakt, že i když se tu poprvé objevuje Adira, tak celý díl je vlastně stále velmi epizodický a s hlavním dějen ho vlastně moc nespojuje. ()

Infekce (1994) (S01E05)

Něco mi říká, že ten motiv nebyl originální ani ve své době. A vysvětlené pozadí zápletky stejně jako její rozřešení jsou dost neohrabané a děravé. Na druhou stranu, hlavní deviza B5 v podobě postav a (některých) herců se už projevuje a díl tak nějak zachraňují z průměrnosti. Opět se tu opakuje kolovrátek první série, kdy díl obsahuje motivy, které budou v budoucnu důležité (artefakty ně opuštěných planetách, biotechnologie atp.), ale v tenhle moment je těžké to poznat. ()

Parlament snů (1994) (S01E06)

Takový ten díl, který když už B5 máte rádi je vlastně za 4*... ale jinak spíš za 3 - motiv je super, ale hlavní storka je docela čitelná a předvídatelná, o G'Karově historii se vlastně nakonec nikdy moc nedozvíme, i když byla zjevně velmi zajímavá a to představení náboženských zvyklostí ani moc neproběhne. Což je všechno docela škoda. ()

Válka telepatů (1994) (S01E07)

Ano, poprvé se tu objeví Bester. Ano, poprvé tu máme PSI Corps. A ano, celý ten námět je zajímavý a díl funguje dobře... ale vždycky mi přišlo, že to finále je na styl B5, minimálně co do prvních sérií, dost přestřelené (a efektivně tvoří dost nekonzistence a hromady otázek k jiným rasám atp.) Na druhou stranu, Sigma 95... Sigma to kompenzuje. ()

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)