Hlavní událostí posledního dílu je Velká pardubická. Michal (Lukáš Vaculík), který má jet Jasnou, si při tréninku zlomí ruku. Hovora (Petr Haničinec) se rozhoduje dát důvěru Janýrovi (Ladislav Mrkvička). Janýr přestal pít, trénuje, ale neunese zodpovědnost prvního jezdce. Těsně před závodem se Hovorovi přiznává a navrhuje, aby Jasnou jel Michal, který se už uzdravil, on sám pojede Rivala. A tak při Pardubické obsadí Dobrá Voda první dvě místa. Po všech útrapách vítězí především Hovora, neboť – řečeno slovy autora Jiřího Hubače – „dokázal, že velikost utrpení a sebezapření je vždycky úměrná velikosti myšlenky a činu“. (Česká televize)

Winster

Zase dalsi utrapy s konma toho chci ten je muj ten uz nebude ten bude za tak dlouho proc tak dlouho...Lidi odchází, koně se prodávají, lidi odpadávají ke svým starým neřestem...Kapitán se zdravou logikou musi pryč a hlavně že koně a vyhraje! Jak pak posadej Vaculika na divoky prase, tak to je teprve gol. Musim rici, ze vic urvanej serial kde je hlavne a jen negativni energie a negativni emoce, jsem dlouho nevidel. Vystup s krava je taky krasnej ukazatel jak milovnik zvirat preferuje pouze a jedine kone a kravy...ty by nejradsi poslal na mars. Jedinej vtipnej clovek je tam Nedbal. Divim se ze na konci nevyhral Řanda na koni voda...protoze ten konecnej zavod absolutne popírá veškerou serialovou logiku. Čekat 6 dilu o 1:20 min na jedinou pozitivní scénu je proste málo. ()

topi80

Když jsem sledoval seriál poprvé, napadlo mě, že by byl docela zajímavý alternativní konec, kdy by Jasná ani Rival neuspěli a my bychom místo Hovorovy spokojenosti a zadostiučinění viděli jeho běsnění. ()

• Když Michal (Lukáš Vaculík) poprvé sedlá neježděného koně, je při jízdě do kruhu evidentně vidět, že v sedle sedí dublér. (Robbi)
  • Zajímavý byl průběh natáčení závodu, jak vzpomínal Lukáš Vaculík v pořadu Abeceda (od r. 1984). Štáb si uvědomoval, že je povrch dráhy nerovný, a proto byl na plac přivezen automobil zn. Čajka, jakožto vůz s nejměkčím odpružením, který šlo tehdy v ČSSR sehnat. Kameraman s režisérem si vlezli do střešního okna, odkud natáčeli. Po prvních pár minutách, kdy bylo jasné, že při najetí na nerovnost nemůže kameraman udržet jezdce v záběru, vymontovali rekvizitáři víko kufru, do zavazadlového prostoru přišroubovali bednu, na které bylo upevněno sedlo a za zadní blatník přidrátovali uzdu. Dozadu se navíc posadil člen štábu, který synchronizoval herce s druhým plánem, který tvořili jezdci na koních, běžící za hercem usazeným na bedně v kufru Čajky. Nejzajímavější je, že když se přiblížili k překážkám, auto dřevěný taras těsně minulo, člen štábu zakřičel „vstaň“, herec se vzpřímil, jakože je v letu, a následně dopadl opět na bednu. (cundak)