Superman

• Česko Superman (viac)
USA, (1993–1997), 66 h 41 min (Minutáž: 42–90 min)

Tvorcovia:

Deborah Joy LeVine

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)

Hudba:

Jay Gruska

Dean Cain, Teri Hatcher, Lane Smith, Justin Whalin, Eddie Jones, K Callan, Elizabeth Barondes, John Spencer, Tracy Scoggins, Michael Landes, Beverly Garland (viac)

Planetě Krypton, zvláštní ledové kouli ve vzdálené galaxii, hrozí výbuch. Starostliví rodiče stihnou ještě před apokalypsou vyslat svého syna Kal-Ela na planetu Zemi, aby se zachránil, nicméně vědí, že bude muset do smrti žít jako muž dvou tváří, neboť bude mít schopnosti, které budou na Zemi jedinečné a neobvyklé a bude mu hrozit neustálé nebezpečí. Kal-Ela se ujmou manželé Kentovi žijící na farmě na americkém venkově a pojmenují ho Clark. Vychovají z něj slušného, spravedlivého a poctivého muže s pevnými zásadami. Až dospěje, přestěhuje se do velkoměsta a pracuje zde jako nenápadný reportér Daily planet. Na zemi se však často objevují nebezpeční zločinci, kteří chtějí páchat zvěrstva na bezbranných lidech. A to je chvíle pro Clarka, kdy musí změnit svou podobu a jako superrychlý a supersilný Superman letět na pomoc… (hudryhudry)

gudaulin

Svým způsobem je to doslova zhmotnění termínu "americká popkultura", bohužel spíš v tom negativním smyslu slova. Je to hodně rozředěný projekt, který stále recykluje tytéž modelové situace a fakticky jen paratizuje na legendě, kterou představuje komiksový Superman. Na televizní seriál má slušný vizuál a pěkné herečky i herce, takže jednu hvězdičku si zaslouží, ale pro Supermana stejně jako jeho další seriálové bratříčky rozhodně platí, že před zapnutím televize je nutné vypnout mozek a nevšímat si například, jak to, že přes nespočet dílů nedokáže nikdo nevšimne neuvěřitelné podoby Clarka Kenta se Supermanem... Celkový dojem: 25 %. ()

27p16and41p6

Nelíbí se mi a líbit nebude, zatímco ve Smallville (hlavně pozdější řady) není prvoplánově jasné, kdo je dobrý a zlý (ale ani Lex v prvních (horších) sériích není za jednoznačného padoucha!) a i Superman musí bojovat s morálními otázkami, Superman v podání Caina je jako robot, vždy ví, co je správné, vždy je všechno jednoduché, jediným jeho problémem je bomba se zase o něco větším rozsahem, zločinci jsou trapní, prvoplánově zlé postavičky bez jakéhokoliv propracování jejich charakterů. Je vážně rozdíl dívat se ve Smallville třeba po celou osmou řadu na boj Dooma se zlem a jeho dlouhý vývoj. To je pro mě jiné kafe. ()

Han22

Supermana jsem v 90. letech neskutečně žral a i po letech je tenhle seriál důstojným nástupcem skvělých prvních dvou filmů. Člověk se musí jen naladit na správnou vlnu reality, kde jsou všichni na sebe hodní, všichni se mají rádi, všechny problémy se vždy vyřeší a všechno vždy skončí tím nejlepším možným happynedem. Co nás tu čeká jinak? Romantika až na půdu (to hlavně až se dají Lois a Clark dohromady), trošku toho rodinného sentimentu, kriminální pátrání (Lois a Clark jsou sice novináři, ale spíše se chovají jako dva detektivové, co vyšetřují různé případy), béčkoví záporáci a jejich ultrahrůzné plány, které jsou většinou k smíchu, ale spolehlivě pobaví. K tomu občas fajn sci-fi náměty (nechybí snad nic z klasických sci-fi motivů), praštěný humor a hlavně to všeobjímající dobro. Co tu bohužel chybí jsou trošku lepší akční scény a efekty (resp. takové, co by se daly brát vážně) a hlavně nějaké napětí. Co dál? Postavy jsou fajn - krásná, hádavá, milující a svým způsobem bojující za pravdu Lois (skvělá Terri Hatcher) a Clark/Superman, který je jako Superman vzorný skautík, zatímco jako Clark si dovolí podstatně více se odvázat. Šéf Perry, poslíček Jimmy, Clarkovy rodiče jsou všichni moc fajn, stejně jako záporáci jako superzloduch Lex Luthor nebo nebezpečný maniak z budoucnosti Tempus. Závěrem - příjemná pohádka z 90. let, která kupodivu nenudí ani po čtyřech sériích a je asi tak milionkrát lepší než paskvil jménem Smallville (to rejpnutí jsem si odpustit nemohl) ()

Big Bear

Řeknu asi tolik, Dean Cain céčkový v lepším případě béčkový herec hraje Clarka alias Supermana. Díly jsou si podobné jak vejce vejci, zkrátka toto je klasický tmel pro dopolení vysílání TV NOVA, kdy na bednu skoro nikdo nekouká, ale co kdyby tak ať tam něco běží... Za mne to jsou jedny zařízlé červené slipy, pro tu nechtěnou bžundu. * ()

SNCIS

Když jsem byl špunt, tak jsem tohohle Supermana hltal. Ok, efekty jsou mnohdy děsný, o ději jednotlivých epizod ani nemluvím. Přesto jsem to miloval a viděl sem to nespočetněkrát. Vyzdvihnu Lois Leinovou, kterou hrála Teri Hatcher. Dá se říct, že byla moje první láska. Sledoval jsem na TV NOVA, kde to mnohokrát opakovali. Dnes už bych se na to nepodíval, ale za ty krásné chvíle, když jsem na to koukal dám 3 hvězdy. - 60%. ()

• Herec Michael Landes, ktorý hral Jimmyho, bol po prvej sérii nahradený, pretože sa príliš podobal Clarkovi. (rador)
  • Pri leteckom pohľade na Metropolis boli v skutočnosti niekoľkokrát použité zábery z Chicaga. (m.a.t.o.)