Už jsou to tři roky, co u reichenbašského vodopádu proběhl souboj mezi profesorem Moriartym a Sherlockem Holmesem, po němž oba skončili na dně rokle. Watson se vrátil do Londýna a mezitím se stal policejním patologem, který se přes ztrátu drahého přátele doteď nepřenesl. Jednoho dne je povolán k vraždě Ronalda Adaira a po jednání u soudu narazí na mrzáka, kterým se ve skutečnosti ukáže být samotný Holmes v přestrojení. Ten Watsonovi osvětlí, co se tenkrát u vodopádu opravdu stalo a proč se následně musel skrývat. Nyní však nastává vhodná doba k jeho návratu, protože jeho nepřítel udělal zásadní chybu. Po znovushledání se může dvojice dvou největších vyšetřovatelů na světě opět vrhnout na řešení zdánlivě nerozluštitelných záhad… Další osudy detektiva Sherlocka Holmese a doktora Johna Watsona podle předlohy Arthura Conana Doylea se dočkaly v sérii s názvem Návrat Sherlocka Holmese natočené mezi léty 1984 až 1986 výrazné obměny v obsazení. David Burke, který ztvárnil Johna Watsona, dostal pozvání do Královské shakespearovské společnosti a vzhledem k tomu, že by se nemohl nadále plně věnovat své roli, byl nahrazen Edwardem Hardwickem, neméně úspěšným hercem, co v roli Watsona zůstal až do konce seriálu. (Česká televize)

Recenzie používateľa Cimr k tomuto seriálu (5)

Prázdny dom (1986) (S01E01)

Když si chci pustit něco starosvětsky milého a chytrého, něco co neurazí a u čeho si člověk příjemně odpočine, sáhnu po Sherlockovi. Mladý muž v tomto příběhu je sice brutálně zavražden, ale oku diváka není ukázána ani kapka krve, což je příjemná změna oproti současné kinematografii, kdy chtějí tvůrci ukázat pořád víc a víc.. Příběh je tentokrát vážně slabý, ale to nevadí. Jak Jeremy Brett sám řekl, příběhy s Sherlockem Holmesem jsou hlavně příběhy o velkém přátelství. A právě vztah Holmese a Watsona se v tomhle dílu dost řeší, takže i bez větší zápletky je docela fajn. Nový Watson není až takový problém, protože vypadá hodně podobně jako Watson starý. Hardwicke je navíc v této roli možná ještě trochu lepší. ()

Musgravský rituál (1986) (S01E03)

Krásné. Tomu se snad nedá nic vytknout. Celý seriál s Jeremy Brettem je rozhodně jednou z nejlepších inscenací Doylových příběhů. ()

Diablova noha (1988) (S02E01)

Velmi sympatický díl. Záhadné vraždy, blata, skvěle natočené záchvaty šílenství, logické dedukce... Jenom si nejsem jistý, jestli tu nebylo porušeno jedno pravidlo z desatera pátera Knoxe, konkrétně myslím bod č.4:) ()

Vila Visteria (1988) (S02E03)

Líbí se mi, jak se tvůrci tohoto seriálu nebojí Doyla upravit. Některé detaily z originálních povídek vypustí, některé si naopak přimyslí, někdy (tento případ) vytvoří dokonce úplně jiný konec. Ale dělají to s citem a s absolutním pochopením pro atmosféru Doylových příběhů. Nekoná se tu tak žádný průšvih ve stylu Deseti malých Indiánů z roku 1989 nebo Mrtvoly v knihovně z roku 2004, kdy byly příběhy úplně předělány, ale bylo to ke škodě věci. Psal jsem to tu už několikrát, ale znovu to zopakuji: Pokud zfilmovaný Poirot, pak se Suchetem, pokud zfilmovaný Holmes, pak s Brettem. ()

Bruce-Partingtonove dokumenty (1988) (S02E04)

Ukradené plány na ponorku, to je začátek vhodný spíš pro špatný špionážní příběh. Potěší, že Sherlock Holmes ani tentokrát nezklame a zápletku rozvine tak trochu jinak. Zajímavé a originální je hlavně zbavení se mrtvoly za použití vlaku, to by si fanda detektivních příběhů neměl nechat ujít. ()