Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa II. - Season 1 (1986) (séria)

Prázdny dom (S01E01)

(epizóda)
  • Česko Prázdný dům (viac)
Krimi / Mysteriózny
Veľká Británia, 1986, 51 min

Vlna protestů a nevole, která se spontánně zvedla, když se Arthur Conan Doyle rozhodl sprovodit ze světa svého hrdinu Sherlocka Holmese zkušenou rukou melodramaticky démonického profesora Mariartyho (Vzpomínky na Sherlocka Holmese), překvapila patrně i autora a při vší grotesknosti zůstává dodnes čítankovým příkladem známého faktu, s nímž se v dějinách literatury setkáváme nejednou: románová postava, spisovatelem vytvořená fikce, jakmile na ni čtenář přistoupí a oblíbí si ji, vymkne se autorovi z rukou, přestane být jen jeho a začne „žít“ podle vlastních, nezadatelných zákonů, na svém tvůrci už víceméně nezávislých. (oficiálny text distribútora)

filmmovier

Sherlock Holmes se vrací v nové sérii detektivního cyklu. A jak jinak než na výbornou, tahle epizoda mě totiž bavila víc než povídka. Brett je opět geniální a jako Watson se poprvé představí Edward Hardwricke, který mi oproti Burkeovi připadá o dost lepší. Přesto se mi zdá, že v té scéně, kdy popisuje Sherlock svůj příběh stojí na tom šutru ještě Burke. Nebo ne? Příběh sice nic moc, ale v tomto případě to vůbec nevadí. Pro mě to je jedna z nejlepších sherlokovských epizod. Jeden z nejlepších filmových návratů. Jak já jsem se tlemil, když tam byl za toho knihkupce! ()

Anderton

Sherlock Holmes sa vracia na scénu, pretože sa tak ACD nakoniec rozhodol, a tak sa musí vysvetľovať samotný pád, kde to až príliš prosté. Nový prípad, s ktorým začína samotný Watson, tak je až do finále odsunutý na druhú koľaj. Ide tak o otázku vkusu, či sa tešíte na ďalší zapeklitý prípad (ostanete trochu sklamaní), alebo si chcete užiť návrat Holmesa a nadšenie okolia (budete vrnieť blahom). Ja som niekde medzi. ()

Cimr

Když si chci pustit něco starosvětsky milého a chytrého, něco co neurazí a u čeho si člověk příjemně odpočine, sáhnu po Sherlockovi. Mladý muž v tomto příběhu je sice brutálně zavražden, ale oku diváka není ukázána ani kapka krve, což je příjemná změna oproti současné kinematografii, kdy chtějí tvůrci ukázat pořád víc a víc.. Příběh je tentokrát vážně slabý, ale to nevadí. Jak Jeremy Brett sám řekl, příběhy s Sherlockem Holmesem jsou hlavně příběhy o velkém přátelství. A právě vztah Holmese a Watsona se v tomhle dílu dost řeší, takže i bez větší zápletky je docela fajn. Nový Watson není až takový problém, protože vypadá hodně podobně jako Watson starý. Hardwicke je navíc v této roli možná ještě trochu lepší. ()

rozum i cit

Jak již zde bylo poznamenáno ostatními, hlavním cílem tohoto dílu je svést Holmese a Watsona opět dohromady a případ Ronalda Adaira je upozaděn. I když jak se ukáže, vše nakonec souvisí se vším. Opět velmi věrná adaptace povídky, jejíž jedinou významnější a zároveň opodstatněnou odchylkou od předlohy je to, že Watson si o případu pouze nečte v novinách, nýbrž zastává funkci koronera, čímž je od počátku u jeho vyšetřování. Na konci pak projeví i schopnost správné dedukce. Téměř dojemný díl, v němž jsou divákům více než jinde ukázány přátelské a láskyplné vztahy panující mezi Holmesem, Watsonem, paní Hudsonovou a dokonce i Lestradem. Soudce neměl chybu. ()

D.Moore

Holmes je zpět... A na rozdíl třeba od ruského zpracování této povídky je skvělé, že se na něj dlouho nečeká, a když se čeká, čekání nevadí, protože ho Watson hravě utáhne sám. Shledání je dojemné, radost obou hrdinů přímo hmatatelná, a že doktora hraje jiný herec, bych si vůbec nevšiml, kdybych to nevěděl předem. ()

• V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Prázdný dům“ se v tomto seznamu nachází na 6. místě. (PhillM.)