Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Novko

Tenet je hodně komplexní a velmi složitý snímek. K plnému pochopení bude (minimálně pro mě) potřeba ještě jedno možná dvě shlédnutí. Téměř po všech stránkách dokonalé. Téměř. Kamera Hoyte Van Hoytemy je úžasná, to samé střih, zvuk, výprava, atd. Chtěl bych se, ale vyjádřit k hudbě. Ludwig Goranson je talentovaný skladatel, kterej má ve filmovém průmyslu ještě co nabídnout. A to prokázal hlavně v Tenetu. Samotná režie je opět výborná, ale kolísá se samotnou pointou filmu, což navazuje i na scénář. Nolan si tentokrát vzal až moc velké sousto a chce nám vysvětlit něco, co pořádně nikdo na světě ještě úplně neobjasnil. A stím se pojí právě problém ve scénáři. Ten je výborný, ale je tam toho tolik, že se do sebe věci zamotávají a je z toho velký mišmaš. Ale i tak je to asi nejvelkolepější Nolanův film, který má spoustu kvalitních akčních pasáží. Pro mě lehké zklamání a 8/10. ()

halberdier

Nolanův Tenet patřil mezi nejočekávanější filmy tohoto roku a v dnešních dnech je to jediný opravdový blockbuster, který lze v kinech vidět. Tenet byl od začátku avizovaný jako akční film, který neměl mít daleko k bondovkám. Ale nebyl by to Nolan, aby natočil jen klasický akční film a něčím ho neozvláštnil (podobně jako třeba Dunkirk na poli válečného filmu). Proto Tenet obsahuje hrátky s časem - proprietou, kterou Nolan používá v podstatě ve většině jeho filmech. A je nutno pododknout, že v Tenetu ji využívá hodně originálně a celý film tak spíš než klasický akční nebo špionážní film připomíná jeho Inception. Nicméně v Inception bylo fungování celého světa mnohem lépe vysvětleno a bylo srozumitelnější. V Tenetu je celé fungování kompikovanější a vyžaduje od diváka neustálou pozornost. Sám můžu říct, že mi princip fungování Tenetu není úplně jasné a snad mi ho lépe ujasní další shlédnutí. Celkově je ale Tenet špičková filmařina s cool scénami a fajn herci (i když podobně jako v Dunkirku působí postavy trochu odcizeně) a z tohoto pohledu jde o dalšího parádního Nolana. Nicméně fikční svět a hrátky s časem jsou v totmto případě už hodně komplikované a obávám se již nejsou dostatečně přístupné širokému publiku, přestože musí divák připustit, že to má Nolan nejspíš perfektně promyšlené. Mám ale pocit, že všechny časové hrátky zakrývají to, že Tenet má poměrně banální příběh. Po jeho skončení se u mě nedostavil ten pocit, že jsem viděl něco dokonalého (podobně jsem to měl i u Interstellaru) a další hodnocení bude nejspíš záležet na dalších shlédnutích (které nakonec Interstellar dotáhly až na plné hodnocení). Nolan dál kraluje a může si dovolit natáčet komplexní a náročně filmy i na poli blockbusterů. Otázkou je, zda se tím zavděčí širokému publiku. ()

Lijem

Po předpremiéře Teneta musím říct tohle.. Nolan je pořád boží, ale mezi jeho nejlepší filmy se to neřadí. Já jsem čekal 10/10 záležitost. Něco, co mě úplně odpálí. A i přesto, že jsem to úplně nedostal, řeknu, že bomba to prostě je! Nolan opět ukazuje, že svojí nápaditostí a zpracováním je jinde, než většina Hollywoodských trháků a zároveň to zvládne dokonale ukočírovat. Téma obráceného toku času je skvělé, je tady několik zvratů a spousta nápadů. Těch 200 milionů v tom jde vidět a technická stránka neselhává. Problém mám ale v postavách, nikoho jsem si nijak neoblíbil (a to i přesto, že herci jsou skvělí). Je to chytře napsaný, ale čekal bych větší mindfucky. Že se Nolan, za ty prachy, utrhne ze řetězu a bude to něco nepochopitelného. Né především vytuněné akční scény (u kterých ale chválím praktické efekty a přehlednost). Je možné, že můj názor ovlivňuje očekávání, které jsem měl. Na druhé zhlédnutí možná naplno docením, co tím básník chtěl říct. Ale, že to je skvělý film tomu neupírám. VERDIKT: Co čekáte za verdikt? Prostě se na to podívejte! Jako na všechny Nolanovy filmy. 8,5/10 ()

serdehelan

Návrat do budúcnosti (minulosti) na Nolanovský spôsob. Hodnotené po prvej projekcii - neprišlo mi to, že by to bolo nejak rádovo zložitejšie ako napríklad Inception, alebo Memento. Preto nechápem tie kritiky, že toto je prekombinované a príliš zložité. Ako u každého Nolana, už sa teším ďalšiu projekciu. Update po druhej projekcii: IMAX super, film som si užil viac ako prvýkrat, teraz už čistá 100%, soundtrack výborný, Zimmer nechýba. Dobrá správa: je to komplikovanejšie než som myslel, super. ()

bonovox

TENET je film, ktorý naozaj treba precítiť a nesnažiť sa ho pochopiť do posledného detailu, myslím si, že to od Nolana nikto ani neočakával, že všetok ten prekombinovaný dej bude doslovne vysvetlený a aj v tom je čaro jeho všetkých filmov prečo ho vlastne všetci obdivujú a zároveň možno aj zatracujú. TENET je hlavne veľká vizuálna bomba, ktorá Vás pritldo sedadiel a za pomoci dunivého soudtracku dokonale navodí ten úžasný pocit z videného. Akčné scény sú absolútne dokonalé a použitie rôznych časových smyčiek v jednej scéne je vizuálnym pôžitkom, ktorý nemá v historii filmu konkurenciu. Aj po hereckej stránke super, ústredná dvojica agentov skvele zahraná aj Johnom aj Robertom, prim ale hrá Branagh, ktorý si ruského oligarcha dokonale užíva. Nolan jednoducho zas posunul hranice kinematografie na ďalšiu úroveň. Len sa trochu obávam v tomto čase pandémie o celkovo menšie tržby, ale aj tak naštastie sa Tenet dočkal premiéry v kinách, pretože na televíznych obrazovkách stratí podstatnú časť svojej vizuálnej dokonalosti. ()

mich4l.b

Zas originální práce, ale... Tolik much bych na filmu od mistra Nolana nečekal. Je tam tolik věcí špatně, že dávám plný počet spíš za tu nesmírnou odvahu a um tohle zrealizovat. Uvidím po druhém shlédnutí, ale např. casting je teda jak z bazaru (kromě Pattinsona - ten velmi překvapil) a hudební podkres je solidně přepalenej. V rámci ambiciózní tvorby režiséra jde o nápad, který musel být realizován, ale jede to fakt na hraně snesitelnosti. ()

freededa

Nolan se stim nemazlil dal do gulase Pocatek, Memento, Dokonaly trik, Interstelar a vznikl Tenet. Ne proste se na to budu muset podivat jeste jednou a pak upravit hodnoceni pac sem v kine prestaval spoustu veci pobirat a stihat anebo to jen už prostě bylo moc. ()

Jack_F.

Film, kdy si říkáte, že chcete být taky miliardář:) Nádherné scenérie, skvělí herci, akční porno. Příběh je fajn, ale lapsů by se našlo. Pointa však je, že jsem si to hrozn užil. Nolan musí brzy natočit terminátora, nebo tak něco, protože spojení zvuku a obrazu v akci, v tom je král. ()

kamigava13

No, Nolan patří k mým nejoblíbenější režisérům a řekl bych, že jsem i trochu fanatik, který uctívá tzv. "Nolanism". Každý jeho film je pro mě vždy událostí s velkým N a v případě Teneta jsme obzvlášť nevěděli, co očekávat. Vědělo se, že tu zase bude hra s časoprostorem. Viděl jsem to už dvakrát, poprvé v IMAXu (což je u Nolanových filmů nutností), podruhé v normálním kině. Bohužel jsem stále i po té druhé projekci zklamaný. A tak aspoň Vám dokážu, že nejsem úplný fanatik, když tomu dám 3/5. Po první projekci jsem byl jedním slovem zmatený a nevěděl jsem, jestli je to má chyba nebo chyba filmu. Když jsem měl jít podruhé, čekal jsem, že se mi to víc rozleželo a snad to tentokrát pochopím, ale bohužel jsem pořád zmatený. Nebo nejsem dost inteligentní na to, abych to chápal? To je otázka. Oceňuju Nolanův vizionářský přístup a to že chtěl ukázat zase něco neokoukaného a netradičního. Na jeho předchozí filmy jsem chodil i víckrát do kina, dokud je dávali, ale na Tenet už se mi potřetí nechce. Podle mého hodnocení je to nejslabší film od Nolana, i Dunkerku jsem dal 4/5. Tenet měl po koroně znovu nalákat lidi do kin, ale teď se o Nolana trochu bojím, aby mu studio příště dalo opět mega rozpočet na něco originálního z jeho hlavy. A navíc v USA diváci nemají ještě to štěstí, aby film viděli. I přes jméno režiséra, který je pro mě zárukou unikátní kvality, se nedokážu přemluvit, abych dal filmu vyšší hodnocení. Audiovizuál je však opět na špici. Oproti Dunkerku nabídne Tenet i více toho obsahu, kterého je však tolik, že to divák nestačí zpracovávat a každou chvíli se na něj chrlí další fyzikální pojmy, jména, lokace a celkově je ten střih tak rychlý, že si to prostě nestačí spojit dohromady. Akční sekvence mě bohužel tak nevzaly a nevím, co by se stalo, kdyby u nich nebyl ten dunivej soundtrack. Úvodní přepadení v opeře mi moc nedávalo smysl, i když bylo vizuálně originální. Další nabourání letadla. Při tom si říkáte ok, ale to je všechno? Nebo ta "honička", kvůli které uzavřeli dálnici v Tallinu. Už jsem se těšil díky té hudbě, která gradovala, co přijde za bombu, ale opět jen průměrné obklíčení konvoje a nic víc. Mohlo se tam toho udělat víc. Pak přišel celkem zlom pro mě, když protagonistu odtáhli po té honičce k Satorovi a jeho stroji času. Tady mi to fakt zamotalo hlavu, mozek se mi začal přehřívat. Tak moc jsem se to snažil srovnat a pochopit, ale prostě mi to nešlo, ani napodruhé. A pak přišlo finále, která vypadalo jak z jiné planety. Modrý a červený tým. OK, hezky to předem vysvětlil voják u tabule, ale stejně jsem se v tom ztratil. Po chvíli už mi bylo jedno, kam kdo běhá. A docela mi vadilo, že tam vůbec nebyli vidět žádní nepřátelé, vojáci jakoby furt stříleli do prázdna. Prostě strašně chaotický. Teď jak to všechno píšu, tak bych tomu dal i 2/5, ale to Nolanovi nemůžu udělat. Ale abych jen nekritizoval. Washington jako ne moc známý herec se mi v roli líbil. I Pattinson s Debicki ušli. Ale nejvíc se mi stejně líbil Branagh a jeho psychopatický obchodník se zbraněmi. Dokonce tam poplival a zkopal vlastní ženu, v dnešní době bych takovou scénu nečekal. Caine tam nesměl chybět, ten děda fakt hodně zestárl. Dobrá byla ta vtipná poznámka v restauraci s tou dovolenou na Marsu. Závěrem bych asi Nolanovi poprvé doporučil, aby se už vykašlal na cestování časem a natočil přímočarou akční podívanou. Podle mě se v tom čase začíná sám zamotávat. Kdyby měl točit nového Bonda, asi by si ty hrátky s časem musel odpustit a to bych od něj viděl radši než Tenet. Vím, že se s každým filmem snaží překonávat, ale v jednoduchosti je taky síla, nebo ne? Promiň Nolane, ale za mě tentokrát jen 3/5. Ale nebýt tvého jména, asi by nikdy takto ojedinělý film nevznikl, což by byla trochu škoda. Aspoň se žánr dál posouvá a vyvíjí. () (menej) (viac)

Gregor_Samsa

No heleďte se. Dal jsem to, první biják po měsících, moc se mi nechtělo, ale Nolan takže tedy nakonec jó. Nějak mě tyhlecty bijáčky už tolik netáhnou; fotrovství, chalupa, alkohol, práce, únava, stárnutí, vyhoření. Ale chtěl jsem tomu dát šanci, jakože opravdovou, poctivou – žádný študování dopředu, nevěděl jsem vůbec nic, fakt nic! Casting nastaven politicky korektně, snad jen žluťásek chyběl v nějaké větší než jen epizodní roli, ale zas v předfilmech bylo šikmooček tolik, že jsem radši sjížděl zprávy na iDNESu. No takže ten film. Provedení samozřejmě dokonádherný, ostrý obraz, dobrý zvuk, jenže ten time travel je fail. Nepobral jsem to, jasně že ne, teď jsem to ještě studoval a akokeby chápem ten princip, hej, ale nelíbí, nebere mě to, nevtahuje, nežeru to, prostě ne. Dlouhý teda nakonec a nuda, Rusanda aspoň nevypadala tolik na Rusku, ale žádná femme fatale teda, Kenneth Branagh to zahrál pěkně a p. Washington ukázal, že i černí herci umí shyby (a to i na lodi někde u Dánska, ne-asi!). Suma sumárum, spíš slabší a k tomu přehršel předfilmů o naprostých nesmyslech, že by jeden blil. Twl fakt už teď v kinech jenom komiksy wtf??? [50%; 2020-08-28 CinemaCity Nový Smíchov] ()

Nameless1

Film Tenet je pro mě jako bomba, která nevybuchla. Je to film, který si jednou nohou podkopává tu druhou. Bere si časové paradoxy jako rukojmí, aby obhájil množství akce, kterou obsahuje. Sice je to akce skvěle natočená a je to jeden z mála filmů, kde mě často opravdu bavila, i když mi třeba ani nedávala moc smysl. Naopak ve druhé půlce, kdy se ke slovu víc dostávalo prolínání jiných časových rovin, mě to začínalo nudit. Přemýšlím proč. Částečně jsem tušil a částečně prostě jen čekal, až se stane, co se má stát. Taky se díky tomu odhalilo, jak moc byly některé věci na efekt. Ale lepší oblek z vás zajímavějšího člověka neudělá. Takže i když je po technické stránce Tenet bomba - precizně vyrobená, napulírovaná, každý detail v zásadě sedí tam, kde má (nebo se tak aspoň tváří), tak nakonec nevybuchne, nebo alespoň ne s takovým efektem, jakého by mohla dosáhnout. I tak to ale bude pro mnohé dílo zajímavé a bude mít spoustu fanoušků. Největším paradoxem na celém filmu a jeho vzniku je však z mého pohledu jeho vyznění. Nebo že by to byla nějaká provokace směrem do budoucnosti? ()

SamGee

Rok 2020 predstavuje najhorší rok pre filmový priemysel, ktorý stráca milióny eur a zatvára kiná kvôli šíriacemu sa koronavírusu. Prvým filmom, ktorý dostal možnosť naštartovať filmovú sezónu, je Tenet. Do tejto akčnej špionážnej snímky od Christophera Nolana sa kládli vysoké očakávania. Podarila sa mu ich splniť alebo skôr potopiť? Hlavnou postavou Nolanovej novinky je Protagonista (John David Washington), americký agent, ktorý má za úlohu zabrániť zničeniu sveta. Postupom deja uzatvára nebezpečné spojenectvá a čelí nepriateľovi, ktorý vie manipulovať s časom. Páči sa mi, ako Nolan prichádza vo svojich počinoch s novými nápadmi. V tejto zápletke sa stretneme s inverziou času, javom, na základe ktorého idú predmety proti toku času. Tie najviac vynikajú počas akčných scén. Bohužiaľ, téma o inverzií sa stáva aj najväčšou slabinou. Režisér sa príliš snažil, aby táto téma dodala príbehu komplexnosť. Ďalším negatívom je zbytočné množstvo informácií. Vo filme padnú mená, lokácie a okolnosti, ktoré sú dôležité pre dej, avšak v danom množstve pôsobia skorej mätúco. Perfektným príkladom tohto problému je tretie dejstvo, pri ktorej som nepochopil konanie postáv a väčší význam ich misie. Okrem rýchleho vysvetľovania a mätúcich momentov tu máme povrchné spracovanie postáv. Chýba im dostatočná plastickosť, ktorá by obohatila ich charakter. Nemal by som však krivdiť hercom, ktorý podávajú chválitebné výkony. John David Washigton, syn legendárneho herca Denzela Washigtona, sa ryje divákom do kože vďaka bojovým zručnostiam a suchému humoru. Kenneth Brannagh v podaní ruského boháča s cieľom zničiť svet vzbudzuje rešpekt a naháňa hrôzu. Robert Pattison a Elizabeth Debicki vo vedľajších úlohách stihnú zažiariť. Držiteľ Oscara za hudbu Ludwig Göransson úspešne zaplnil miesto po Hansovi Zimmerovi. Göransson predvádza hudobné motívy, ktoré vás zarazia do sedačiek, hlavne pri úvodnej scéne v opere alebo autonaháňačkách v Talline. Praktické efekty excelujú a nápaditým spôsobom predvádzajú sekvencie, v ktorom sa postavy a predmety „inverzujú“. Rovnako je to aj s bojovou choreografiou. Diváci môžu dumať nad tým, ako režisér s jeho tímom mohli natáčať tieto scény. Podľa mňa si tohtoročná snímka Tenet „riadne vylámala zuby“. Predhadzuje nám zložité spojitosti, chladné postavy a nadbytočné informácie, z čoho môžu byť návštevníci kina znudení a stratení. Na druhej strane ponúka výnimočný filmový zážitok, ktorý sa oplatí vidieť vďaka epickosti, dynamickým scénam, burácajúcemu sa hudobnému podmazu a uveriteľným „špeciálnym“ efektom. Želám režisérovi Nolanovi veľa šťastia, aby navrátil divákov späť do kinosál. Príbeh: 6/10, Herecké výkony: 6/10, Hudba: 8/10, Praktické efekty: 10/10, Choreografia: 9/10, Celkovo: 8/10. ()

Birter

Průměrný akčňák oblečený v intelektuálním hábitu od Nolana. Jeho fanoušci jsou opravdu vtipní, když vyvyšují Teneta kdovíkam, ačkoliv jsou všechny motivy a zápletky třikrát provařené (Bond villain, záchrana vesmíru, lidskost v práci špióna...) a my máme předstírat, že se jedná o unikátní masterpiece jenom proto, že Nolanovi samotnému to dává smysl a nám to vysvětluje v pětivteřinových dialozích (sorry Neile, ne všichni máme doktorát z fyziky), stejně jako u podobně postižené Inception. Nechci být ale zaujatý úplně. Kecal bych, kdybych řekl, že se na to nedá dívat, právě naopak. Občas jsem se až divil, proč vlastně nejdu na ten záchod. A když na konci zajiskřilo pár lepších mozkových závitů a Nolan si tak nějak filozoficky pšíknul, neodcházel jsem nakonec z kina zhnusen. Jen tak tak o hvězdu navíc, Christophere. ()

v.indruchova

*Mám takový pocit, že k nám přišlo ještě co jsme tímto způsobem neviděli. Stojí za to se na něj podívat opakovaně. Protože mírné nuance mohou napomoci porozumět co nám chce příběh říci (co může být skryté, v té "akční jízdě"). Příběh je hluboký, nikoliv plochý, jak se může zdát těm, co vnímají jen povrch. Nolan je průkopník. A já vidím, že nám má vždy co říct. Hudba byla v souladu s každou scénou. Opravdu tohle byla velká jízda. A pořádný hrátky s mozkem. ***toto je jediný film který jsem viděla na velkém plátně po druhé, a věřte nelitoval jsem, peněz investovaných. Tahle hudba není můj štýl, ale ona se sem púrostě hodila, silně umocňovala atmosféru. Když si zahrýváte s budoucnoustí a minulostí a ještě to prostě dělíte jinak jako ostatní no tak hudba asi nebude orchestr?_V tomhle filmu si nechce odskočit na záchod. *Obrazově je to tak neotřelé. Hltáte to a nechápete i když vám to logicky vše zapadá. A když ne, nechte se nést, vždy néní špatné když něco nechápete. Prostě jedno velké WOW.... i když si někdo řekl, tady se bude zase zachraňovat svět, oh to už tu bylo! Věř te, ne. tohle tu ještě nebylo. Přeji pěknou zábavu! ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů