Mucha

(festivalový názov)

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky George Langelaana. Hlavní postavou je Helene (Patricia Owens), která svému švagrovi Francoisovi (Vincent Price) a inspektorovi Charasemu objasňuje okolnosti záhadné smrti jejího muže André Delombrea (Al Hedison). Podle jejího tvrzení vynalezl její muž jakýsi teleport, který následně vyzkoušel sám na sobě. S ním se však nepozorovaně přenesla i malá moucha. Geny se pomíchaly a výsledkem byl muž s muší hlavou a končetinou a moucha s hlavou a končetinou lidskou. I když má André muší hlavu, je stále člověkem a snaží se hrůzné důsledky experimentu zvrátit. Film se stal hitem své doby a často je považován za skvělé završení hororové éry padesátých let. (Hurley)

ilclassico

"Já tu mouchu najdu. Nemůže být daleko."... Ale teď vážně. Nemohu si pomoci, ale pokračování (1959) se mi líbilo více. Myslím, že Mouše více přistane černobílá barva. A tak klidnou až apatickou manželku by chtěl mít nejeden manžel. V rámci žánru za 3. ()

Santek

Zvláštní čeho se lidí v kině před 50 lety báli. Dneska je to spíš k smíchu a je to taková inscenační parodie, ale dokážu se vcítit do tehdejší doby a film náležitě ocenit :-) ()

sydney

Film se ke svému prospěchu držel literární předlohy. S přihlédnutím k době vzniku si myslím, že to byl docela slušně zvládnutý horror. Někdo by mu mohl vyčítat určitou naivitu, ale mně vůbec nevadila a líbil se mi stejně jako Moucha z roku 1986. Je to tak mezi 3 - 4, ale dávám 4. ()

david666

V 58. to musela být bomba - dnes je to spíš úsměvný film. Ale části jako chytání "bílé" mouchy či konec s pavoukem má pořád něco do sebe. ()

LencaN

Tak samozřejmě, v roce 58 ještě nebyly triky na moc vysoké úrovni a filmaři si museli poradit s tím, co měli k dispozici. Ale na tu dobu je to celkem zdařilé. Neoznačila bych to za horor, ale spíš drama. Líbí se mi to celkové vzezření takových filmů z 50. a 60. let. Je to takové čisté, ale zároveň bohaté. Akorát mi trochu vadilo chování manželky pana mouchy. Jedním omdlením končí veškeré emoce, které ke svému muži směřovala. Byla tak klidná při scénce s lisem i při následném vyšetřování, že mi takové truchlení přišlo naprosto nedostačující. Možná by to pak někdo zase označil za citové vydírání, ale mně to prostě chybělo. Plus závěr v pavučině...no to snad ne, tady to přestřelili :D každopádně člověk byl slušně napjatý a rozhodně se nenudil. ()

Dacsus

Poviedku som čítal ešte ako fagan v niektorej zo zbierok od Hitchcocka (strašidlá najstrašnejšie, na dobrú noc atď), veľmi sa mi vtedy páčila. O to viac ma teraz prekvapilo, že i keď sa film drží predlohy takmer doslova, nie je to jaksi ono. Ale to bude mať zrejme na svedomí aj fakt, že Cronenberg túto tému vyťažil s omnoho väčšou invenciou. ()

Fill16

Týýýjooo, ale na padesátá léta to je opravdu nadprůměr. Ani ta plyšová maska mě navadila, naopak byla velmi super :-) Nicméně je to horší než druhé zpracování, které bylo více propracovanější (a také nechutnější). Bravurní, leč nedotažené... ()

lingering

Staromilské okénko: Nemůžu si pomoci, ale v porovnání s tímto skvělým filmem mi drtivá většina soudobé (i kritikou oslavované) produkce přijde jako, s odpuštěním, píčoviny ()

Feacher

Aa, opět to kouzlo starých a světově známých filmů, ale zde navíc, oproti jiným filmům z této doby, nebyly žádné scény, kde bych si opravdu říkal "No to je komedie/šaškárna, jak si kdo kdy mohl myslet, že to vypadá realisticky"... zde veškeré efekty a maskování naprosto dokonalé! Skvěle vytvořeno i zahráno, 5*! ()