Vrah, který zranil Doggetta, mohl pocházet z paralelní dimenze. (Disney+)

Colonist

Jeden z nejlepších dílů 9. série. Sice nemůžu říct, že by to byla taková pecka jako třeba "Roadrunners" z 8. řady, ale i tak je těch 5 hvězdiček zasloužených. Příběh je zajímavý a vlastně vcelku netradiční (zápletka s paralelními vesmíry se většinou odvíjí jinak). Je to zase jednou díl hodně založený na postavách a dialozích. Hororu tu moc nečekejte, je to spíše kvalitní konverzačka se sci-fi nádechem. Akorát ze scény, kdy vraha odhalí jeho matka a on to s ní musí nějak vyřešit, mě mrazí. To je výborně zpracováno. On je vlastně celý ten psychopat dobrý. Je to takový nenápadný a nevýrazný týpek, ale o to právě jde. I v reálném světě jsou zpravidla těmi největšími zrůdami lidé, u kterých bychom to nečekali. A to, že se stará o nemocnou matku, s níž spí v jedné posteli, tomu dodává ten správný creepy faktor. V této epizodě konečně funguje chemie mezi Doggettem a Reyesovou. Tři díly nic, a najednou jim to tady věřím. Asi záleží, kdo ty postavy píše. Zde už opravdu cítím, že jsou to přátelé na život a na smrt. Doggettovo neobvyklé flirtování (nic takového tu předtím nebylo) mi nevadí, pořád se nese v kamarádském duchu, nevidím v tom něco víc (jak se nám tvůrci snažili naznačit v předchozí epizodě). Epizoda obsahuje mnoho silných momentů mezi Johnem a Monicou, které jsou podpořeny tou skvělou dynamickou mezi nimi. A Annabeth Gish nám poprvé dokazuje, že není jen hezká ženská, ale i kvalitní herečka. Za mě zde předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů v seriálu. "4-D" je zkrátka znamenitý díl s pořádnou emocionální náloží. Akorát konec mi přišel blbý. To tu jako kromě paralelního vesmíru máme zničehonic ještě návrat v čase? A co to tedy znamená pro předešlé události? Závěr mi nedává moc smysl. No ale to je jen drobnost. Jinak super. A ani ten Cary Elwes mě tu tentokrát tak neirituje. P. S. Scullyová je tu opět navíc. Její návštěva u Doggetta v nemocnici je pochopitelná, ale proč se pak po boku Follmera účastní zásahové akce na dopadení pachatele? Vždyť má oficiálně přednášet na akademii v Quanticu, toto není její práce... Ne, scenáristé si v této sérii prostě s Danou nevědí rady. ()

Trevor

Agent Dogget je svedkom, ako pri pokazenej sledovačke a pasce na vraha žien, ktorý obetiam vyrezáva jazyky zavraždí agentku Reyesovú. V tom istom čase agentke Reyesovej u nej doma v byte zazvoní telefón a Skinner ju informuje, že agent Dogget bol postrelený. tá tomu nemôže uveriť, pretože je u nej v byte. O niekoľko sekúnd ho však v byte nenájde. Vydarená epizóda o paralelnom vesmíre vyšperkovaná vzťahom vraha a matky v štýle Normana Batesa. ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89% Další samostatně stojící epizoda, která na rozdíl od předchozí zpětně sklidila poměrně velký fanouškovský úspěch, a je vážně skvělá. Dá se tedy říct že jde o první všeobecně opravdu oblíbený a chválený díl deváté řady, což je u již čtvrté epizody na X-files brutálně smutné, ale tak s tím už nic neuděláme. Já už byl maximálně spokojen s epizodou předchozí, tahle mi paradoxně přijde o něco slabší, ale i tak je dobrá. Je to jedna z těch více mind fuck epizod, která se tentokrát točí kolem paralelních vesmírů, což je úplně parádní téma pro Akta X, a já jen vždycky čekal kdy se tam něco takového objeví, a přišlo to tedy ve finálové deváté řadě. Dalo se to zpracovat asi i lépe, ale i tak se to povedlo. Když to tak vezmu, je smutné že 4-D je asi tak jeden z pěti/šesti dílů, z deváté série, které by se dali označit za všeobecně u všech oblíbené. Každopádně dle mého tu máme i lepší epizody, protože nápad je jak říkám boží, ale zpracování není dokonalé. ()

• Díl je věnován památce Ricka Loyda Arreguina. Ricky, nevlastní syn José Arreguina, který v té době dělal rekvizitáře na seriálu, byl v šestnácti letech bezdůvodně zabit v Los Angeles před svou školou. (Terva)
  • V čase 7:45 je vidět monitor. Jedná se o monitor umělé plicní ventilace, přesněji řízené ventilace, což znamená, že přístroj plně nahrazuje plicní činnost. (Winster)